Yıl:24   Sayı:259 KASIM  2006

VAN SMMM BÖLGE
ODASININ BÜYÜK BAŞARISI


Avrupa Birliği fonlarıyla desteklenen ve devlet planlama teşkilatı tarafından (DAKP) Programı olarak uygulanan Sosyal ve Kalkınma Bileşeninde hibe programı kapsamında VAN SMMM Bölge ODASI Hazırladığı
(YAMEP) Yardımcı Muhasebe Ara Elemanı Eğitim Projesi ve Bedensel Engelliler le ilgili proje ile krediye hak kazandı. Konu ile ilgili  Van SMMMO Başkanı Yakup SİMEKLİOĞLU gazetemize açıklamalarda bulundu. devamı...

TÜRKER "SPK ile SORUNLARIMIZA
Maliye Bakanlığı ÇÖZÜM BULMALI"

 TÜRMOB un 17. Olağan Seçimli Genel Kurulunda Divan Başkanlığı yapan Devlet Eski Bakanı Yeminli Mali Müşavir Doktor Masum TÜRKER; SPK Meslek Örgütümüz TÜRMOB un  yerine geçerek  Uluslararası Denetim Standartları yayınlamıştır. Bu konuda Sayın Bakanımızın bilgisi olsaydı  SPK bunu yapamaz bu yanlıştan geri dönülürdü kanaatindeyim. . Ne yazık ki dünyada muhasebe örgütleri ekonominin can damarı olacak iken ülkemizde SPK ile Meslek Örgütümüz mahkemelere düşmüştür. Bu camia bunu hak etmiyor. Sayın Bakanımız, Ana Muhalefet partisi başkanımız umarım bu konuda gerekenleri yapacaklardır. SPK ile yaşadığımız sorunlara  Maliye Bakanlığımız çözüm bulmalıdır.   ATATÜRK ’ün dediği gibi Muhasebe mesleğine sahip çıkıldıkça “Ekonomide de tam bağımsızlık” sağlanır. dedi. Genel Kurulda Gn. Bşk. M.TİMUR CHP Gn. Bşk Deniz BAYKAL, Maliye Bakanı UNAKITAN, Diğer partilerin temsilcileri SMMM ve YMM oda başkan ve Delegeleri neler söylediler. .(Haber ve Fotoğraflar tamamlandı )...devamı için tık

TÜRMOB  ve TESMER'de
GÖREV DAĞILIMI YAPILDI

TÜRMOB Genel Başkanı Mehmet TİMUR'un listesinden TURMOB  ve TESMER  kurullarına seçilip 2006-2008 döneminde görev yapacaklar kendi aralarında 12 EKİM 2006 tarihinde toplanarak görev dağılımlarını yaptılar. Yönetim Kurulu Bşk. TİMUR Disiplin Kur. Bşk. A.Tahir PEREK, Denetleme Kur. Bşk. A.Masis YONTAN,  seçilirken,TESMER Yönetim kurulu görev dağılımın da geçen dönemdeki gibi görevlere devam kararı alındı.... devamı

MB Grubunun İftar Yemeği
12 EKİM 2006 tarihinde Çağlayan Salon Figaro'da 500 e yakın davetliye İftar yemeği veren İMMM Derneği Meslekte Birlik Grubu Bşk. Abdülaziz URAL " Derneğimiz oldukça etkin çalışmaktadır. ve her geçen gün güçlenmektedir dedi. Gİ Bşk Yardımcısı ve İst. Özel İşlem KV. V.D. Bşk M.Akif  ULUSOY Yararlı çalışmalarınıza katkıda bulunmaktan dolayı verdiğiniz plakete teşekkür ederim. Yaralı çalışmalarınızın devamlı yanında olacağız dedi.(sağda) İst. Gİ Bşk Mehmet KOÇ Ben henüz yeniyim bu plaketi hak edecek bir şey yapmadım. Ancak bunu avans olarak kabul ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarınıza katkıda bulunacağım açıklamasını yaptı. Geçmiş Dönemlerde MBG Bşk. olarak görev yapan YMM Abubekir TAŞYÜREK Bursa SMMMO Bşk. Erzurumlu hemşerisi Ebubekir ŞİMŞEK ten plaketini alırken çok mutlu olduğunu belirti.(solda) ...devamıiçin

TÜRMOB Seçimleri sonuçlandı Gn Bşk. Y. ARIKAN 
 "EL ELE BAŞARACAĞIZ"

2006-2008 Dönemi TURMOB Genel Seçimleri ve 17 olağan kongresi 6-7-8 EKİM 2006 tarihinde sonuçlandı . Genel Başkan Mehmet TİMUR'un   daha önce açıkladığımız listesini 2815 delegenin 2439 'u oyladı. Seçimlerde ortalama Gn. Bşk TİMUR 2231 oy  Gn. Bşk Yardımcısı  Yahya ARIKAN 2119 aldı.TÜRMOB ca yedek aday olarak gösterilen 2 dönem TÜRMOB kurullarında geçmişte görev yapan iST . YMM odası üyesi Bahri OLGUN ( alta sağda) 297 oyla ençok oy alan yedek aday oldu. Kendileri aday olup Yedek seçilen HU YMM Cemalettin TURAN ve YMM Güner ÜNSAL isa 162 oy aldılar.

Gazetemize ilk açıklamayı yapan  Yahya ARIKAN ' Önümüzdeki dönem çok dinamik çok hareketli bir çalışma içinde olacağız. Genel Kurulumuzdan oybirliği ile geçen Yönetmeliklerimizin yayınlanması, Tüm Odaları birbirine bağlayacak E-Devletle Uyumlu E- TÜRMOB Projesini, Luca Muhasebe programımızın  daha da ... devamı


UNAKITAN "AKLIMIZ YATARSA OLUR"
TÜRMOB 17 Olağan (seçimli) Gn.Kurulu;

CHP Bşk. Deniz BAYKAL Maliye Bakanı Kemal UNAKITAN(soldan 2.) Çalışma veSG Bakanı Murat BAŞESKİOĞLU ( soldan4.) Tüm partilerin temsilcileri ve Başta Gelir İdaresi Başkanı Osman ARIOĞLU (sağdan 2.) ile Birçok Maliye Bürokratının katılımı ile7-8 /10/2006 tarihinde gerçekleşti.Divan Başkanlığını Devlet Eski Bakanı Masum TÜRKER in yaptığı Gn. Kurulda Hazırlanan 10 adet Mesleki Yönetmeliğin geri çekilen Mesleki Ortaklıklar ve  Etik ve Reklam Yönetmeliği haricinde ki 8 oylanarak Gn. Kuruldan  geçti.
TÜRMOB Gn. Bşk. Mehmet TİMUR 
Maliye Bakanımız haklı taleplerimiz için çaba sarfedecektir.
Maliye Bakanı UNAKITAN
Sizler bizdensiniz. Taleplerinizi, Aklımız yatarsa  olur, gerekli görülenleri onaylarız dedi. 
CHP Gn.Bşk. Deniz BAYKAL
Mali Tatil Hakkınızdır 
Çalışma BAkanı Murat BAŞESİKOĞLU
' TÜRMOB E Delet uygulmlarımızda  bize sonderece yardımcı oldu. Gn. Sayın TİMUR her talebini karşıladık.
İzmir SMMMO Bşk. Feyzullah TOPÇU

 " Zorunlu Meslek içi Eğitim ve Mesleki Sorumluluk Sigortası mutlaka gündeme alınmalı bir an önce sonuçlandırılmalıdır. Esnaf odalarının Eğitim faliyetleri KV ve KDV 'den muaf bizlim odalarda değil. Bu konuda Çanakkale SMMMO Mahkemeye gitti. Dava şuan temyizde bunun arkasında durmalıyız.
TÜRMOB Gn. Bşk. Yard. Yahya ARIKAN
Bu yönetmelikler mutlaka hayata geçirilmeli. Birilerinin  kapalı kapılar ardından bizimle ilgili kararlar almasına seyirci kalamayız.
..devamı
 EKİM 2006 HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 


TÜRMOB'A BAĞLI SMMMO ve YMMO
YÖNETİM KURULLARI (2004-2006)

ARŞİV İÇİN TIKLAYINIZ 2005-2004-2003-2002 YILLARINA AİT ARŞİV

 

BaselI Sürecinde Muhasebecilik Kriterleri
Masaya Yatırıldı.


(Soldan İZSMMMO Karşıyaka Tem.ÖZTÜRK, 4.İZSMMMO Bşk. TOPÇU sağbaşta MMMB Karşıyaka Şb.Bşk YILDIRIM   ve seminer verenler, plaket töreni) Basel II sürecine hazırlanma aşamasında İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Derneği Karşıyaka şubesi ve İZSMMMO Karşıyaka temsilciliği bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda Basel II’nin ortaya çıkışı amaçları ve yararları, Avrupa ve Amerika’da ki hazırlık çalışmaları ile Türkiye’de yürütülen çalışmaların durumunun  muhasebe uygulamalarına etkileri masaya yatırılarak enine boyuna tartışıldı.

Toplantıda  İZSMMMO Karşıyaka temsilcisi İbrahim Öztürk " Basel II uygulamalarında Bankacılık sektörüne hem de mali tabloları hazırlayan meslek camiamıza çok iş düşmektedir” MMMBD Karşıyaka şube başkanı Erkan Yıldırım BASELII uygulamalarının olumlu gelişmeler sağlayacağı düşüncesindeyim İZSMMMO Bşk. Feyzullah TOPÇU “Türkiye’de ekonomik değerlere baktığımızda mali sektörde yaşanan sıkıntılar her geçen gün artıyor. BASEL II  uygulamalarında Kobiler de yaşanacak problemlere acil önlem alınmalı dedi

URAL: 5458 Sayılı Kanunda Yeniden Bir Düzenleme Yapılmalı
İstanbul Mali Müşavirler ve
Muhasebe-ciler Derneği ve Meslekte Birlik Grubu Başkanı Abdulaziz URAL, 5458 Sayılı Kanun uyarınca sosyal güvenlik kurumlarına ait borç yapılandırmasında birtakım olumsuzluklarla karşılaşıldığını, kanuna ilave yapılarak yeniden bir düzenlemenin gerekli olduğunu bildirdi. Devamı...


DENGE

ROSC (2) VE DENETİMDE ÇOK BAŞLILIK SORUNU
DENETİM BAKANLIĞI..

Her türlü iletişimin çok hızlı  vuku bulduğu, kimilerine göre küreselleşen kimilerine göre globalleşen dünyada,  idare edenlerin veya düzen sorumlularının elinde kalan tek olgu denetimdir.

Bu teze ilk etapta katılmayanlar olabilir. Ancak denet kelimesinden türeyen denetim kavramı, neler olduğunu neler olacağının anlamak, incelemektir ve göz altına almaktır.

Denetim yapabilmek için gerekli veriler kayıt nizam ve ve belgelerdir.Bu belgeleri oluşturmak, olumlu yada olumsuz yönlerini delille ortaya koymakta muhasebedir.

Bu yorumlardan sonra denetim ve muhasebenin sözlük içeriklerinde de birbirine çok benzer karmaşık aynı kavramlar olduğu kanısına varılabilinir. Ancak farklı kavramlardır.Muhasebe denetim için gerekli verileri şeklen, şemalen ortaya koymaktır. Denetimde bu verilerden anlam çıkarmaktan ziyade verilerin doğruluğunu veya yanlışlığını belli formatları ve çerçeveleri ile tesbit edip anlamaktır.

Vergi;  İdare edenlerin devletin varlığını sürdürebilmesi için olmazsa olmazların başında gelir. 20. yuzyılda başlayan akımla artık devletler piyasa dengelerini ve tekelleşmeyi önlemek için ticaret yapmaktan en temel görevlerinde dahil olmak üzere  Eğitim, Sağlık ta dahil olmak kaydı ile serbest piyasa ekonomisi adıyla el ayak çekmeye başlamışlardır. Devlet ise belirlediği oranda vergi alabilmesi için muhasebe teknikleri ile belirlenmiş vergileme şekillerinin doğruluğunu denetleyerek belirlediği veya ihtiyacı olduğu vergiyi alıp alamadığını anlar.

Amerika'da ki bir firmanın Cibutide mal üretip dünyanın her ülkesine anında satabildiği küresel dünya da devletler benim vergilerim ne oluyor hani nere de deme ihtiyacı duyuyorlar.

Devamı için tıklayınız

ROSC UYARIMIZ (1)
Gazetemiz Rosc raporu hakkında ilk haberi yapıp, muhasebe meslek camiasında gündem oluşturdu.

 Hazinemizin IMF ve Dünya Bankasından istediği bu rapor, Türkiye'deki meslek mensuplarını denetim konusunda yetersiz gören ve muhasebe mesleğinin denetim ayağını TÜRMOB.'dan bağımsız yeni kurulacak bir denetim odasına vermeyi tavsiye eden bu rapor gerçekten bir bomba..

Dünya Bankası Rosc çalışma grubu tarafından hazırlanan "Standartlara ve Kanunlara Uyma Üzerine Rapor" isimli bu girişim, Türkiye'deki muhasebe ve denetim mesleği için büyük tehlike oluşturuyor. Türkiye ekonomisinin denetimine talip olan muhasebe mesleğinin mensuplarına kendilerini denetim konusunda geliştirmeleri bizim yıllardır söylediğimiz bağımsız denetim firmaları kurarak güçlenmeleri yolundaki söylemlerimiz bu gün gerçekliğini ispatlamış oldu.

Bizim bu konudaki uyarılarımıza dair yazıları ve haberleri ismimizi zikrederek dernek genel kurallarında ve TÜRMOB genel kurulunda kürsülerden söyleyenlere teşekkür ediyoruz

Benim bu konudaki önerim SM. - SMMM. ve YMM.’ler mutlak suretle Uluslarası Bağımsız Denetim Şirketleri’nden hisse satın alıp ortak olmaları veya baş denetçi belgesi olan bir meslektaş ile ortak şirket kurmalarıdır.

Saygılarımla
Osman ERTEM