Yıl:24   Sayı:253  MAYIS 2006

Yüksek Ticaretli 'ler de  seçim var !
Yüksek Ticaretliler ve MÜ.İİBF.Mezunları derneği İstanbul şubesi 36.seçimli olağan genel kurulunu 06/05/06 tarihinde yapacak Şb Bşk tekrar Aday olduğunu gazetemize açıklayan YMM Hikmet KABUK yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bu dönem Gn.Dernekte Bşk. Gn. Bşk. yapmış olanlara birer plaket vereceklerini vurgulayan KABUK  "9 kişilik yönetim ve 5 kişilik denetim kurul üyeleri ile idare edilen ....

YMM ve SMMMO' larında 
SEÇİM YARIŞI BAŞLADI...

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ne  bağlı  SMMM ve YMMO' larında  seçim yarışı ve kulisleri başladı. iYMMO Başkanı Sezai ONARAL her zaman olduğu gibi yaklaşık 1 yıl onceden adaylığını açıkladı

Ankara, Bursa SMMM odaları  seçimlerde liste hazırlayan guruplar çalışmalarını tamamlayıp adaylarını belirledi.

İSTANBUL

İstanbul da seçimi kazanacağı kesin gözü ile bakılan Erki elinde bulunduran ÇDMBG nun Başkan Yahya ARIKAN  liderliğindeki listesi açıklandı. Meslekte birlik gurubu ise Abdülaziz URAL başkanlığında liste çalışmalarından cumartesi sonuç çıkacak. ÇDMB gurubunun ARIKAN başkanlığında 8. zaferini yaşayacağı kesin gibi çünkü hassas dönem nedeni ile diğer ortanın solu guruplar liste çıkarmayacak. 

İZMİR SMMMO

İzmir de çalışmalar hala devam ediyor...Seçimlere 3 gurup girecek.  1990 dan beri erki elinde bulunduran Çağdaş Muhasebeciler Gurubu nun (ÇMG) başkan adayı Feyzullah TOPÇU. Önseçim çalışmaları sürüyor.  Doğuş gurubu ise 2 dönemdir faliyette şansı bu dönem yok. Çözüm gurubu ise İzmir ÇMG gurubunun tepki oylarında ümitli. . Demokrat Muhasebeciler birliği ise geçen dönem olduğu gibi aynı ilkelerden taviz vermeyeceklerini belirtip. ÇMG ile ittifaklarını sürdürme temasındalar.

Yatırımcı Finansal istikrar arar
1
. Türkiye Muhasebe Forumunda konuşan  düzenleyici kurum TÜRMOB'nin Gen.Bşk. Mehmet TİMUR  "Günümüzde gelişmiş ülkeler  ve yatırımcılar finansal istikrarı sağlamış gelişmekte olan ülkelere yatırım yapıyor.  Finansal istikrarın sağlanması  ise kaliteli muhasebe ve sağlıklı finansal raporların hazırlanması ile olur " dedi

-20-21 /04/2006 Tarihlerinde TÜRMOB tarafından düzenlenen  " 1.Türkiye Muhasebe Forumu" Sunuş konuşması Devlet Eski Bakanı ve Türkiye Denetim Standartları Kurulu (TÜDESK) Başkanı  Masum TÜRKER  tarafından yapıldı TÜRKER SPK'nun Bağımsız Denetim Sınavı yapma girişimleri yanlıştı. Bu engellendi. Yasamıza baksınlar,  Çalışma usul ve esasları yönetmeliğimizin 64 maddesine 2.  bölümüne baksınlar bu sınavları TÜRMOB'nin düzenleyeceği açıktır. Yetkili TÜRMOB dir diyerek

TMSK Başkanı BÜLENT ÜSTÜNEL
Yeni TTK, TMS'nı uygulamayı zorunlu kılacak !

18
/04/2006 Tarihinde  Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu (TMSK) Başkanı Bülent ÜSTÜNEL ile  Dünya da ve Türkiye'de  Muhasebe Standartlarının oluşumunu konuştuk. Kurul olarak Uluslar arası kullanılan 1070 adet Muhasebe Standardı tabirini kavram kargaşası yaratmayacak şekilde Türkçeleştirdiklerini vurgulayan ÜSTÜNEL " Muhasebecilerin yaşayabileceği uyum sorunlarını eğitimle aşacaklarını belirti.   ÜSTÜNEL Uluslar arası Finansal Raporlama StandartIarına IFRS/İAS'a uyumlu olarak Türkiye Muhasebe Standartları hazırlanıyor. SPK da 1.1.2006 dan itibaren TMS'nı benimsediğini ve uygulayacağını duyurdu. Maliye Bakanlığı da TMS konusunda tek yetkili kurulun TMSK olduğunu işaret etti dedi.BASEL-2 ile Küçük ve Orta ölçekli işletmelere yönelik sadeleştirilmiş muhasebe standartları oluşturmaya başladıklarını sorularımızı cevaplayarak  vurgulayan ÜSTÜNEL  "Yasallaşarak ve 2007 yılında yürürlüğe girecek Yeni TTK Uluslar arası Muhasebe Standartlarına uyumlu TMS nı işletmelerin uygulamasını zorunlu hale getirecek" dedi devamı..

İYMMO'nın KV Toplantısında
İKTİSADİ VE TEKNİK
BAKIMINDAN BÜTÜNLÜK
  TARTIŞILDI


13/04/2006 Tarihinde  İYMM Odası Oturum başkanlığını H.İbrahim AKTAN'nın  düzenlediği   "kurumlar vergisi beyanname düzenlenmesi ve sorunları" bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bilgilendiriciler Konuşma sıralarına göre YMM Mehmet MAÇ, Yurtdışı Gelirlerin KV ne göre vergilendirmesindeki istisnalar  üzerinde durdu..YMM Kürşat ŞAHİN 5479 sayılı yasa ile yapılan KV değişiklikleri üzerinde durdu. .. YMM Ahmet KAVAK 5479 la ilgili yapılan değişikliklere genel bir bakıştan sonra Anayasa Mahkemesine gidecek noktalar üzerine yoğunlaştı.. Türkiye Muhasebe Standartları kurulu  Bşk YMM Bülent ÜSTÜNEL küresel muhasebe standartlar oluşması ışığında  önemli açıklamalar yaptı. Toplantıda. 5479 sayılı yasa ile mali idarenin kulandığı özellikle yatırım indirimleri konusunda geçen  İKTİSADİ ve TEKNİK BAKIMDAN BÜTÜNLÜK konusu terim olarakta  veya kavramı  olarakta dinleyiciler tarafından en çok sorulan konu oldu. İYMMO nun toplantılarının temayülü olan; Toplantıyı baştan sona büyük bir dikkatle izleyen İYMMO başkanı Sezai ONARAL kavram kargaşası yaratan İKTİSADİ VE TEKNİK BAKIMINDAN BÜTÜNLÜK konusuna iktisat ve işletme ilminde kavram kargaşalarının kanunlara yerleştiği anda nelere sebeb olabileceğini bize göre şahane anlattı.

Toplantıda  İYMM Odası Yönt. Kur. Üyesi Hüseyin Perviz PUR yılların birikimi ile yazdığı Cumhuriyetimizin İktisadi ve Ekonomik gelişimini irdeleyen  ve tarihsel gelişimini anlatan kitabını dostları ve meslektaşları için imzalarken çok mutluydu
H.Perviz PUR
Kitabını imzalarken çok mutluydu


Ücretsiz dağıtılan kitapdan alanlar, toplantıdan sonra verilen kokteyl de Sayın PUR yakalayarak kitabını imzalattılar. İ
ktisadi,  ekonomik gelişimlere  ve muhasebenin gelişimine tanık olabilecek yaşta ki  YMM üstad  H.Perviz PUR yıllarca oluşturduğu birikimini aktardığı kitabını bulanlar  zevkle okuyacaktır. 
NİSAN 2006 HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ
DİĞER GENEL KURUL VE HABERLER


TÜRMOB'A BAĞLI SMMMO ve YMMO
YÖNETİM KURULLARI (2004-2006)

 

ARŞİV İÇİN TIKLAYINIZ 2005-2004-2003-2002 YILLARINA AİT ARŞİV

 

DENGE

ROSC UYARIMIZ
Gazetemiz Rosc raporu hakkında ilk haberi yapıp, muhasebe meslek camiasında gündem oluşturdu.

 Hazinemizin IMF ve Dünya Bankasından istediği bu rapor, Türkiye'deki meslek mensuplarını denetim konusunda yetersiz gören ve muhasebe mesleğinin denetim ayağını TÜRMOB.'dan bağımsız yeni kurulacak bir denetim odasına vermeyi tavsiye eden bu rapor gerçekten bir bomba..

Dünya Bankası Rosc çalışma grubu tarafından hazırlanan "Standartlara ve Kanunlara Uyma Üzerine Rapor" isimli bu girişim, Türkiye'deki muhasebe ve denetim mesleği için büyük tehlike oluşturuyor. Türkiye ekonomisinin denetimine talip olan muhasebe mesleğinin mensuplarına kendilerini denetim konusunda geliştirmeleri bizim yıllardır söylediğimiz bağımsız denetim firmaları kurarak güçlenmeleri yolundaki söylemlerimiz bu gün gerçekliğini ispatlamış oldu.

Bizim bu konudaki uyarılarımıza dair yazıları ve haberleri ismimizi zikrederek dernek genel kurallarında ve TÜRMOB genel kurulunda kürsülerden söyleyenlere teşekkür ediyoruz

Benim bu konudaki önerim SM. - SMMM. ve YMM.’ler mutlak suretle Uluslarası Bağımsız Denetim Şirketleri’nden hisse satın alıp ortak olmaları veya baş denetçi belgesi olan bir meslektaş ile ortak şirket kurmalarıdır.

Saygılarımla
Osman ERTEM

DENGE

ROSC (2) VE DENETİMDE ÇOK BAŞLILIK SORUNU

Her türlü iletişimin çok hızlı  vuku bulduğu, kimilerine göre küreselleşen kimilerine göre globalleşen dünyada,  idare edenlerin veya düzen sorumlularının elinde kalan tek olgu denetimdir.

Bu teze ilk etapta katılmayanlar olabilir. Ancak denet kelimesinden türeyen denetim kavramı, neler olduğunu neler olacağının anlamak, incelemektir ve göz altına almaktır.

Denetim yapabilmek için gerekli veriler kayıt nizam ve ve belgelerdir.Bu belgeleri oluşturmak, olumlu yada olumsuz yönlerini delille ortaya koymakta muhasebedir.

Bu yorumlardan sonra denetim ve muhasebenin sözlük içeriklerinde de birbirine çok benzer karmaşık aynı kavramlar olduğu kanısına varılabilinir. Ancak farklı kavramlardır.Muhasebe denetim için gerekli verileri şeklen, şemalen ortaya koymaktır. Denetimde bu verilerden anlam çıkarmaktan ziyade verilerin doğruluğunu veya yanlışlığını belli formatları ve çerçeveleri ile tesbit edip anlamaktır.

Vergi;  İdare edenlerin devletin varlığını sürdürebilmesi için olmazsa olmazların başında gelir. 20. yuzyılda başlayan akımla artık devletler piyasa dengelerini ve tekelleşmeyi önlemek için ticaret yapmaktan en temel görevlerinde dahil olmak üzere  Eğitim, Sağlık ta dahil olmak kaydı ile serbest piyasa ekonomisi adıyla el ayak çekmeye başlamışlardır. Devlet ise belirlediği oranda vergi alabilmesi için muhasebe teknikleri ile belirlenmiş vergileme şekillerinin doğruluğunu denetleyerek belirlediği veya ihtiyacı olduğu vergiyi alıp alamadığını anlar.

Amerika'da ki bir firmanın Cibutide mal üretip dünyanın her ülkesine anında satabildiği küresel dünya da devletler benim vergilerim ne oluyor

Devamı için tıklayınız