Ocak-Şubat 1999 Mükellef Gazetesi

Maliye Bakanı Zekeriya TEMİZEL, DSP'nin
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı
Partiler arasındaki popiler aday gösterme yarışı sürüyor. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ünlü isimleri öne çıkarmaya çalışan partilerden CHP; Eski Galatasaray Başkanı ve İşadamı Adnan POLAT'ı, ANAP; Eski Bakırköy Belediye Başkanı ve milletvekili Ali Talip ÖDEMİR'i, DSP ise son olarak partinin ağır toplarından halen Maliye Bakanlığı görevini sürdüren Zekeriya TEMİZEL'i, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterdi.

DÜNYA'DAKİ KRİZ KAPİTALİZMİN 
EŞİTSİZ GELİŞİMİNDEN KAYNAKLANIYOR...

MMM Birliği Başkanlar Toplantısı'nın konuğu Prof. Dr. İzzettin Önder  Dünya'da yaşanan kriz ve Türkiye'ye yansımalarını değerlendirdi. Krizin bilinçli olarak çıkarıldığını ancak sistemin onkolojik hastalığının sonucu olduğunu söyledi.

101. Günde İş Tatlıya bağlandı
İSMMMO'da GREV SONA ERDİ

4 Kasım 1998 günü İSMMMO'da grev başlatan TEZ-KOOP-İŞ Sendikası 19 işçi 13 Şubat 1999 günü imzalanan toplu sözleşme ile greve son verdiler.

İstanbul Meslek Odaları 
Kurulu'nun düzenlediği toplantı tartışıldı 
"Serbest bölgelerin geleceği tehlikede"

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu'nun 12 Şubat 1998 tarihinde  İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlediği "Serbest Bölgeler ve Serbest Şehir" konulu panelde konuşan Serbest Bölge Kurum ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Özen, serbest bölgelerin amacına uygun faaliyet gösteremez hale geldiğini, bu durumun devamı halinde serbest bölgelerin geleceğinin tehlikeye gireceğini söyledi.

HASAN OVALI YMM OLARAK YENİ OFİSİNE TAŞINDI
Sınavları başarı ile verip Yeminli Mali Müşavir olan Hasan OVALI 6 Şubat Cumartesi günü meslek camiasına verdiği bir kokteylle yeni ofisinin açılışını yaptı.

İSMMMO'nun Levent Söyleşileri Şubat/99 konuğu
İktisatçı Serdar ÖCAL: " Kendiniz  Olun"

İSMMMO'nun Levent Söyleşilerinin Şubat/99 konuğu İktisatçı Serdar ÖCAL, "Size önerim başkası değil kendiniz olun, başkalarının yargılarına kulak asmayın kendinizi yine kendiniz değerlendirin" dedi.

İSMMMO'DAN SON VERGİ YASASINDAKİ
DEĞİŞİKLİKLER VE UYGULAMALARI SEMİNERİ

İstanbul Serbest Muhasebeciler v e Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) tarafından düzenlenen seminerin açılış konuşmasını yapan Yahya ARIKAN, özellikle elle beyanname yazılmasına karşı olduklarını belirterek "Bugünkü bilgisayar ortamında Maliye Bakanlığı'nın elle doldurulmuş beyanname istemesi meslektaşlarımız için büyük angaryadır. Bunun yerine bilgisayar çıkışlı beyannameye geçilmesini istiyoruz" dedi.

TÜRKİYE'DE 200 MİLYAR DOLAR
HARCAMA VERGİ DIŞINDA KALIYOR

İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği İstanbul şubesince düzenlenen toplantıda, yıllık 200 milyar dolar tutarında bir harcamanın vergi dışı bırakıldığı bir ortamda dernek ve vakıflardan vergi almanın anlamsız olduğu vurgulandı.

YENİ VERGİ YASASINDAKİ
BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR

Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Birliği Bakırköy Şubesi'nin Crowne Plaza Otel'de düzenlediği panelde yeni vergi yasası çeşitli yönleriyle masaya yatırıldı.

Ziya DİSANLI ön seçimi kazandı...
Zeytinburnu Belediye Başkanlığı için CHP'den aday adayı olan Ziya DİSANLI 14 Şubat günü yapılan ön seçimde 185 delegenin oyunu alarak resmen başkan adayı oldu.
Diğer adaylardan Hasan YILMAZ 149, Salih Zeki DURMUŞOĞLU ise 10 oy aldı.

 Akif HAMZAÇEBİ
Gelirler Genel Müdürlüğü’ne
getirildi
Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü’ne İstanbul Deftardarı Mehmet Akif HAMZAÇEBİ getirildi. Nevzat SAYGILIOĞLU’nun 18 Nisan seçimlerinde milletvekili adaylığı için görevinden istifa etmesiyle boşalan Gelirler Genel Müdürülüğü’ne Mehmet Akif HAMZAÇEBİ’nin atanmasına ilişkin karar 28.02.1999 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gelirler Genel Müdürlüğü’ne Osman ARIOĞLU vekalet ediyordu.

ÖZYÜREK CHP'den milletvekili adayı
TÜRMOB Genel Başkanı Mustafa ÖZYÜREK,
Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul Milletvekili adayı oldu.

ÇETELER ÜLKE YÖNETİMİNİ
ELE GEÇİRMEK İSTİYOR

İstanbul Yüksek Ticaret  ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği'nce düzenlenen Mafya, Çete Siyaset ve Ticaret Bağlantıları panelinde....

UZLAŞMA TEBLİĞİ ÇIKTI
Maliye Bakanlığı, vergi, resim, harç ve cezalarla ilgili yeni uzlaşma yönetmeliğini bir tebliğ olarak 03.02.1998 tarihli Resmi Gazete'de yayınladı. Yönetmeliğe göre, uzlaşma isteklerinin incelenmesi için üçer kişilik il ve ilçe komisyonları ile merkezi uzlaşma komisyonu kurulacak.

SAATTE 3 BİN BEYANNAME TARANACAK!..
Maliye'nin Ankara merkez ve İstanbul'daki bazı yerlere yerleştirdiği ICR sistemli bilgisayarlar, vergi kaçıranların başına bela olacak. Makinelerin her biri, saatte üç bin beyannameyi tarayabilecek.