Yıl: 17   Sayı: 169 NİSAN 1999

NİSAN 1999 SAYISI

BİLGİSAYAR TİCARET ve SANAYİ LTD. ŞTİ

Geçici verginin ertelenmesini istiyorlar
Muhasebecilerden fakslı eylem
Maliye Bakanlığı'na ve Gelirler Genel Müdürlüğü'ne geçici verginin hiç olmazsa ertelenmesi talebiyle harekete geçen muhasebe camisa tek tek ilgili yerlere faks geçme eylemi başlattı.

"Geçici vergi ertelensin"
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yöminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Mustafa ÖZYÜREK,
3 aylık geçici verginin Türkiye sathında uygulanmasının zor olduğunu öne sürdü.

ANTALYA ODASI HİZMET BİNASININ TEMELİ ATILDI
Antalya SMMMO Başkanı Arif Hikmet CENGİZ imzasıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:"Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odası 2000'li yıllara oda hizmet binası ve eğitim kompleksiyle girmek arzusundadır.

Çekler vergi numarası ile kullanılacak
Çek işlemlerine ilişkin vergi numarası uygulaması da kasım ayında başlayacak.

TÜRMOB'un 2. Başkanı DSP'den İstanbul Milletvekili seçildi
...Ve Türker Meclis'te

TÜRMOB ikinci başkanı yeminli mali müşavir ve aynı zamanda gazeteci olan Masum Türker 18 Nisan seçimlerinde İstanbul 3. bölge milletvekili olarak DSP'den parlamentoya girdi.Kendisinin deyimiyle "Hem vergi mükellefi hem de mükelleflerin vergilerini beyanında denetimci" olan Masum TÜRKER; hem mesleki sorunların çözümünde hem de vergi sisteminde iyileştirmeler konusunda projeler ücreteceğini söylüyor.

KAZANANLAR, KAYBEDENLER
18 Nisan 1999 tarihinde yapılan yerel ve genel seçimlerde birçok muhasebeci, milletvekili ve Belediye başkanı adayı vardı.

Yeminli Mali Müşavir Nurettin CANİKLİ :
MALİYECİLER TÜRKİYE EKONOMİSİNİ TANIMIYOR

Meslekte Birlik Grubu'nun Mecidiyeköy Kültür Merkezi'nde düzenlediği vergi seminerinde konuşan ve şu anda Yeminli Mali Müşavir olarak çalışan (sağda) CANİKLİ, vergi mevzuatının çok sık değişmesini de eleştirerek "Aşağı yukarı her yıl vergi kanunu değişiyor.
Maliye Bakanlığı'nın çeşitli kademlerinde 17 yıl çalıştığını belirten eski İstanbul defterdarlarından Nurettin CANİKLİ "Ben bu tecrübe ile Maliye'nin Türkiye ekonomisini bilmediğini, vergi sistemine hatalı bir mantıkla yaklaştığını öğrendim." dedi.

GEÇİCİ VERGİ İÇİN 3 AYLIK YENİDEN DEĞERLEME ORANI %9,7
Geçici Verginin 1999 yılı 1. dönemi için iktisadi kıymetlerin yeniden değerleme oranı Maliye Bakanlığının 22.04.1999 tarihinde yayınladığı VUK 273 sıra nolu tebliği ile %9,7 olarak açıklandı.

MÜJDE ! 
Yıllık KDV, Muhtasar ve A, B, C Formları Verme Süresi Ertelendi

TÜRMOB ve İSMMMO'nun girişimleriyle başlatılan angaryaların kalkmasına yönelik ilk adım Yıllık KDV ve Yıllık Muhtasar bildirimlerinin son kez istenmesi şeklinde gerçekleşti. Yıllık muhtasar, KDV ve A, B, C Formları verme süreleri Maliye Bakanlığı'nın 9/4/1999 tarihli genelgesi ile ertelenmiştir.

İstanbul Odası 9. kuruluş yıldönümünü kutladı
balo2.jpg (19977 bytes)İSMMMO'nun Swiss Otel'de 9. kuruluş yılı dolayısıyla düzenlediği baloya Maliye Bakanı Nami ÇAĞAN, Gelirler Genel Müdürü Akif Hamzaçebi, İstanbul Defterdar Vekili Kadir BOY, TÜRMOB Başkanı Mustafa ÖZYÜREK, Başkan Yardımcısı Masum TÜRKER ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

İSMMMO'dan adaylara destek
İstanbul Odası 3. Bölge'den milletvekili ve belediye başkan adayı meslektaşlarına kokteyl verdi.

Selami Öztürk'ten muhasebecilere briting
Kadıköy Belediye Başkanlığı'na yeniden CHP'den aday olan Selami ÖZTÜRK, Kadıköy evlendirme dairesinde muhasebecilere yaptığı çalışmaları anlattı. ÖZTÜRK'ün slayt gösterisi ile desteklediği konuşmasını çok sayıda muhasebeci ve mali müşavir izledi.Daha sonra verilen kokteyl de ise konuklar başkan adayı Selami ÖZTÜRK'e soru sorma fırsatı buldular. Öztürk projelerini bir kez de sorular karşısında özel olarak yineledi. ÖZTÜRK, bir çok mahallenin yeniden imara kavuşturulacağını ve Kadıköy'de yeşil alan oranının artırılacağını vurguladı

İSMMM Odası  Başkanı Yahya ARIKAN
"Hemen enflasyon muhasebesine geçilmeli"

İSMMMO Başkanı Yahya ARIKAN,
9'uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayınladığı bildiride Türkiye'deki bazı mali gelişmelere ilişkin görüşlerini açıkladı. ARIKAN "vergi yasasının arkasındayız" derken, mesleki taleplerini de 8 maddede özetledi.

Maliye Bakanı Nami ÇAĞAN: "Vergi reformundaki aksaklıklar giderilir"
Mali Bakanı Nami ÇAĞAN, vergi reformunun son derece iyi hazırlanmış ve üzerinde iyi çalışılmış bir reform olduğunu, ancak uygulamadan doğan bazı aksaklıkların giderilmesi gerektiğini söyledi.

MUHASEBECİLER İSYANDA: 
Muhasebe örgütleri son angaryaya tepki gösterdi

Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Genel Merkezi'nden Başkan Mustafa COŞKUN imzasıyla yapılan yazılı açıklamada Maliye Bakanlığı'nın meslek camiasına yeni bir angarya yüklediği belirtildi. Son olarak gönderilen bu angarya tebliğin yürürlükten kaldırılmasının istendiği açıklamada şöyle denildi:

MALİYE'DEN BİR GERİ ADIM DAHA
Yazar-çizer ve sanatçılara defter tutma zorunluluğu kaldırıldı

Maliye Bakanlığı, telif geliri elde eden yazar ve sanatçıların defter tutma zorunluluğunu kaldırdı. Ancak, 7 milyar lirayı aşan telif gelirleri için beyanname verme zorunluluğu sürüyor.