Yıl: 17   Sayı: 170 MAYIS 1999

MAYIS 1999 SAYISI

OrUorta.gif (1976 bytes)

BİLGİSAYAR TİCARET ve SANAYİ LTD. ŞTİ

Yüzyılın son muhasebe zirvesi
Muhasebe camiasının kalbi, Antalya'da attı

20. yüzyılın son sempozyumunu İSMMMO gerçekleştirdi. İSMMMO'nın gerçekleştirdiği Türkiye'de Muhasebe Denetimi Sempozyumu'nun 4.'sü  7-11 Mayıs 1999 tarihleri arasında Antalya'da yapıldı. Muhasebe ve maliye camiası  mevcut sorunları tartıştı ve çözüm üretti.

Maliye atağa geçti
10 sektörde sıkı vergi denetim yapacak

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü tek tek muükellef yerine (sektör, işkolu ve alan) denetimine geçiyor. 1 Haziran'dan itibaren başlatılacak denetimlerde başta inşaat sektörü olmak üzere doğalgaz ürünleri üreticileri ve pazarlamacıları, plastik doğrama üreticisi ve pazarlamacıları,  bilgisayar sektörü, klima üreticisi ve pazarlamacıları, özel yemek fabrikaları, sağlık kuruluşları ve okullar, güvenlik sistemi üreten ve pazarlayan kuruluşlar incelenecek.

SPK tebliğ taslağını hazırladı
Enflasyon muhasebesine geçiliyor

SPK halka açık şirketlerin bilançolarını enflasyon muhasebesine göre düzenlemesi için tebliğ taslağı hazırladı
..

  • Mali genel kurullar başladı

Türmob'a bağlı SMMM Odalarının 1998 yılı Mali Genel Kurulları başladı. İzmir SMMM Odasının Mali Genel Kurulu'nda konuşan Türmob Gn. Bşk. Özyürek Geçici Vergi Uygulamasından vazgeçilmesini isterken İSMMMO Bşk. Arıkan tamamen kaldırması yerine ertelenmesini önerdi.

Ankara SMMMO Mali Genel Kurulu 22/05/1999 tarihinde İSMMMO Mali Genel Kurulu'da 29/05/1999 tarihinde yapılacak.

  • YMMM Sami KAZICI TÜRMOB yönetiminde

Türmob 2. Başkanı Masum TÜRKER Milletvekili olunca Türmob yönetim kurulu yedek üyesi YMM Sami KAZICI TÜRMOB yönetimine girdi. TÜRMOB'da yeni görev dağılımı önümüzdeki günlerde yapılacak.

  • 17 kişi YMM oldu

SMMM olan 17 kişi sınavlarda başarılı olarak Yeminli Mali Müşavir oldular. İstanbul'dan SMMM Mustafa SEZEN, Hasan YÜCEER ve Ş.Ömer BEKAR'da YMM oldular.

  • Yüksek Ticaretliler 62 yaşında

Marmara Üniversitesi mezunları derneği derneklerinin 62. yaşını okullarının 116. yılını muhteşem bir geceyle kutladılar.

Gecede 25 ve 50 yıllık mezunlara Onur Belgesi derneğe katkıda bulunanlarada derneğin altın rozeti törenle takdim edildi.Gecede Leman SAM şarkılarıyla Yüksek Ticaretlileri coşturdu. Geniş haber gelecek sayıda.