Mükellef Gazetesi
Yıl: 17   Sayı: 173
Ziyaretçi Sayımız :                        
OrUorta.gif (1976 bytes)

BİLGİSAYAR TİCARET ve SANAYİ LTD. ŞTİ

l Deprem Vergisine TÜRMOB'tan destek; İTO, İSO, ASO dan tepki...
CEP telefonlarından bir kerelik 50 milyon lira ek gelir vergisi alınmasına TÜRMOB Başkanı Mustafa Özyürek'ten destek geldi. Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yenimli Mali Müşavirler Odaları Birliği TÜRMOB Başkanı Mustafa Özyürek, deprem vergi tasarısı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ‘‘Gösteriş harcamasına dönüşen cep telefonlarından vergi alınması son derece yerindedir’’ dedi.

l Akaryakıta zam
Otomatik fiyatlandırma uygulaması çerçevesinde, benzinin pompa fiyatına yüzde 4.2 ile yüzde 4.4 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

l MMMB Genel Merkezi Yöneticileri Deprem Bölgesine İlk yardımı ulaştırdı...
Genel Merkezden yapılan açıklamaya göre 29/8/1999 tarihi pazar günü saat 9'da yardım kampanyasına katılanlar konvoy halinde deprem bölgesine yola çıktı; aynı gün yardımları ihtiyaç sahiplerine dağıtan meslek mensupları, yeni organizasyonlar için geri döndü. Genel Başkan Mustafa COŞKUN; yardımların periyodik olarak süreceğini açıkladı.

l Hükümetten deprem için için ek vergi
Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nca kabul edilen, Marmara Bölgesi ve civarında meydana gelen depremin yol açtığı ekonomik kayıpları gidermek amacıyla 30 Haziran 2000 tarihine kadar bazı mükellefiyetlerin ihdası ve bazı vergi kanunlarında değişiklik yapılması hakkındaki vergi tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Ancak, gelen tepkiler üzerine tasarının görüşülmesi meclisin açılacağı ekim ayına ertelendi.

l Beyoğlu Şubesi "Fesih"ten döndü.
MMM Birliği Beyoğlu şubesi seçimli genel kurulu (mali müşavirler birliği) tartışmalı geçti. Mustafa .ARSLAN istifa etti.

l Deprem Mağdurlarına Vergi Ertelemesi
Deprem nedeniyle hasar gören yörelerdeki vergi mükelleflerinin beyanname verme ve bu beyanlarına ilişkin ödeme yükümlülükleri ertelendi.

l BAŞIMIZ  SAĞOLSUN...
   Yurdumuzu 
Uykuda bastıran deprem, son bilgilere göre 13000 dolaylarında can aldı.Binlerce binanın yıkımına neden oldu. Yaralı sayısının 50.000 leri bulacağı belirtildi. Son yıllarda, bu coğrafyada gerçekleşen en büyük afetlerden olan deprem, merkezi İzmit dolaylarında  7,4 şiddetindeydi... Hasarlı iller;  İzmit, Bolu (Düzce), Sakarya (Adapazarı), Yalova, Eskişehir İstanbul (Avcılar başta olmak üzere), Bursa, Zonguldak.. şeklinde uzayan bir liste...

l
TÜRMOB ve MMMB'den 
depremzedelere yardım kampanyası

Türmob ve MMMB'den şubelerine depremzedeler için yardım çağrısı...

l ARIKAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
    
 
İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan deprem felaketi sonrası yayınladığı mesajda, tüm muhasebecileri kan vermeye çağırarak, "Maliye Bakanlığı böyle doğal bir afetin yarattığı mücbir sebep dolayısıyla 20 Ağustos, 25 Ağustos ve 31 Ağustos'taki beyanname verme süresi ertelenmelidir" dedi.

l Tahkim Anayasal değişiklikle yürürlükte
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 448 oyla Anayasanın 125. maddesinde yaptığı değişiklikle .uluslararası tahkime izin çıktı. Milletlerarası tahkime ancak yabancılık unsuru taşıyan uyuşmazlıklar için gidilebilir
Anayasa değişikliği ve açıklamalar için başlığı tıklayınız

l ORAL:  "Geriye dönük inceleme yok"
    Maliye Bakanı Sümer Oral, İTO Meclisi'nde işadamlarına, ‘‘Mali Milat ertelendi. Endişe etmeyin. Geriye dönük inceleme yapılmayacak. Devletinize güvenin. Yatırım ve üretim yapın’’ diye seslendi.

l     17 gün çalışıp, 11 ay devletten maaş alanlar var!
Maliye Bakanı Sümer Oral'ın talimatıyla ‘‘devlette talan haritası’’nı çıkarmak üzere oluşturulan özel çalışma komisyonundan çarpıcı veriler...

l ESNAFA VE SERBEST ÇALIŞANA EK VERGİ
İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan'ın anayasaya aykırı bulduğu ve esnaf ile serbest çalışan kesimin vergilerine ek 5 puan artış getiren uygulama Ocak 99'dan itibaren başlayacak.

l Arıkan'dan usulsüz KDV iadesine tepki
HAYALİ İHRACATI ÖNLEMENİN YOLU MUHASEBECİLERE DENETİM YETKİSİ VERMEKTEN GEÇER
    İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odası Başkanı Yahya Arıkan, geçtiğimiz günlerde, Maliye Bakanlığı denetim elemanlarının, ihracatçıların Katma değer Vergisi iade taleplerinin yüzde 22.8'inin sahte ve yanıltıcı belgelere dayandığını belirlediğine ilişkin haberleri hatırlatarak bir açıklama yaptı ve çözüm önerisinde bulundu.

l ARIKAN: HÜKÜMET RANTİYE'YE TESLİM OLDU
  
  İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, vergi yasalarındaki son değişiklileri, "Hükümet rantiyeye teslim oldu" şeklinde değerlendirdi. Arıkan, esnaf kesimine getirilen ek vergi yükünü ise anayasaya aykırı olarak niteledi...

l MMMB Şubelerinin Genel Kurulları başladı
     Zeytinburnu Şubesi Başkanlığına Şenol KOAL;
     Bakırköy Şubesi Başkanlığına Mustafa Harputluoğlu;
     Bayrampaşa Şubesi Başkanlığına Ahmet Kıyıcı
     Maltepe Şubesi Başkanlığına ise, Hayri Göre seçildi.
    
Küçük Çekmece'de iki liste yarıştı:
 RECEP AŞIR'IN LİSTESİ YENİDEN YÖNETİME GELDİ

l VERGİ CEZALARINA KOLAYLIK GETİRİLİYOR
   
Maliye Bakanlığı, Vergi Reformu'nu temelden değiştirecek yasa tasarısı çalışmalarını tamamladı. Tasarı yarın Bakanlar Kurulu'nun onayına sunularak Meclis'e gönderilecek...
Tasarıda;  Başbakan Bülent Ecevit' in ekonomik paket içinde sıraldığı 5 ana düzenlemenin yanı sıra 7 konuda daha yasa değişikliği yer alıyor...

buyukbalkan.GIF (7670 bytes)TÜRMOB: SSK TASARISI SİSTEMDEN KAÇIŞI HIZLANDIRIR, KAYITDIŞI EKONOMİ'Yİ BÜYÜTÜR

    TÜRMOB, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TEB, VETERİNER HEKİMLER BİRLİĞİ, DİŞ HEKİMLER BİRLİĞİ gibi kuruluşların katıldığı toplantı sonrası TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve diğer memur ve emekli sendikaları ile de birlikte hareket etme kararı aldı.

dakbt.JPG (18272 bytes)

Mali Mevzuattaki son değişiklikler için tıklayınız...

EMEKLİLİK YASA TASARISININ MECLİSE SUNULMUŞ BÜTÜNÜ İÇİN TIKLAYINIZ

MUHASEBECİLERE MAVİ TUR
Mükellef Gazetesi Abonelerine, SM, SMM ve YMM'lere özel imkanlar

AĞUSTOS AYI VERGİ TAKVİMİ

Kopya gore.jpg (9730 bytes)
Hayri GÖRE
MMMB Maltepe Şubesi Başkanı

nokta-1.jpg (3733 bytes) Hayri Göre'den Maliye Bakanlığı'na çağrı Ülkemizin yaşadığı acı dolu günlerin hepimizi yasa boğduğu bu günlerde mesleğimizi yürütme çabaları içindeyiz. Halkımızın acısını yürekten paylaştığımızı belirterek yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dilerken, tüm ülkemize geçmiş olsun diyoruz. 

nokta-1.jpg (3733 bytes) Mali tatil‘i meslektaşlar değil ama İSMMMO yönetimi hayata geçirmiş!
Mali Tatili biz meslektaşlar uyumak için değil daha sakin bir ortamda dinlenip, bilgilerimizi tazeleyeceğimiz günler olarak düşünmekteyiz.

erdogduoz.jpg (13128 bytes)
Erdoğdu ÖZ
Yeminli Mali Müşavir

  DEPREMDEN ZARAR GÖREN ÜCRETLİLERDEN 24 AY SÜREYLE GELİR VERGİSİ KESİLMEYECEK
I-GİRİŞ
Yurdumuzun Marmara Bölgesinde 17 Ağustos 1999 günü meydana gelen deprem maddi ve manevi büyük zararlar meydana getirmiştir. Depremde zarar gören vergi mükelleflerinin zararlarının hafifletilmesi için vergi kanunlarında ve özel kanun larda hükümler bulunmaktadır.

etek.jpg (1920 bytes)yg2.gif (6448 bytes)
MustafaYILMAZygl.gif (12417 bytes)
Halkalı Cad. No:113/C Sefaköy/İST.
Tel  : 5407422-5336552-5792224
Fax :  5407423

 
© Mükellef Yayıncılık
Bizce uğramaya değer siteler.
yardim.bilkent.edu.tr

GazeteleR

KONGRE.ORG