Mükellef Gazetesi
Yıl: 17   Sayı: 174
Ziyaretçi Sayımız :                        

BİLGİSAYAR TİCARET ve SANAYİ LTD. ŞTİ

l MMMB KADIKÖY ŞUBESİNDEN 4447 İÇİN PANEL
1 Ekim 1999 tarihinde saat 13:30-17:00 arası yapılacak panele Mustafa Coşkun (MMMB Genel Bşk.), Kemal Kılıçdaroğlu (YMM Eski SSK Genel Md.) İbrahim Ertan Paker (YMM) Süleyman Çelebi (Disk örgütlenme genel müdürü) katılacaklar ve 4447 sayılı kanun hakkında katılımcıların sorularını cevaplayacaklar.

l TÜRMOB BAŞKANLIĞI'NDAN GENEL KURULA DUYURU
Sayın Delegelerimiz, 10. Olağan Mali Genel Kurulumuz, aşağıda belirtilen gündemigörüşmek üzere 2 Ekim 1999 Cumartesigünü, bu tarihte çoğunluk sağlanamaması halinde 9 Ekim 1999 Cumartesi günü çoğunluk aranmaksızın toplanacaktır.
l
Depremzedelere Vergi Ertelemesi
Maliye Bakanlığı bürokratlarından aldığımız bilgiye göre deprem bölgesinde bulunan vergi mükelleflerinin borçlarının ertelenmesi için Maliye Bakanlığı  yeni bir tebliğ çıkarma hazırlığında...

l Cezalı vergiye ödeme kolaylığı
Ödenmeyen vergilerin gecikme faizi yüzde 12'den yüzde 0.5-1'e çekilip 6-12 ay taksit yapılacak. Maliye bu uygulamadan 200-300 trilyon lira ek gelir bekliyor.

l Hükümet deprem finansmanı için arayış içinde
Hükümet, depremin yol açtığı hasarın giderilmesi için gündeme getirdiği ve ekim ayında görüşülmesi beklenen deprem vergisi tasarısının yanı sıra yeni kaynaklar bulmak için çalışma başlattı. 

l İçel odası'ndan 4447 hakkında bilgiler
İçel Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Dursun GÖKTAŞ, Yeni SSK Kanunu'na ilişkin basın toplantısı düzenledi.

l İSMMMO'dan 100 Çocuğa Okul Seti
İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO), Yakacık Çocuk Yuvası'nda barınan 100 çocuğa okulların açılması öncesinde okul seti armağan etti.

l İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan'dan, deprem sonrasına yönelik uyarılar
    İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, deprem sonrasındaki kimi sorunlara ilişkin görüşlerini açıkladı ve uyarılarda bulundu.

l Maliye Deprem Vergilerinde kararlı
    Maliye Bakanlığı: "İnsanların önce bağış yapmalarını bekleyip, ardından ek vergiyi getirmek tam anlamıyla bir saygısızlık olurdu. Ancak ek verginin kaçınılmaz olduğu da bilinmeli..."

l Özyürek "Deprem yardımları vergiden düşülebilir"
    Türmob Genel Başkanı Mustafa Özyürek     Marmara Bölgesi'nde yaşanan deprem felaketi ne yardım yapanlar bu yardımları belli oranlarda vergilerinden düşebilirler açıklamasında bulundu

l Maliye Bakanlığı 
depremle ilgili tebliğ yayınladı 
(VUK 277, KVK 64)
 Marmara Bölgesinde 17.8.1999 tarihinde meydana gelen deprem; Kocaeli, Sakarya, Yalova İllerinin merkez ve ilçeleri ile Bolu İlinin Düzce, Gölyaka, Gümüşova, Cumayeri ve Çilimli İlçeleri genelinde İstanbul, Eskişehir ve Bursa İllerinin ise belirli bölgelerinde, sosyal ve ticari hayatı olumsuz yönde etkilemiş ve büyük ölçüde maddi ve manevi zarara yol açmıştır. Bu afet nedeniyle vergi kanunlarının uygulamasına yönelik olarak aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

l Deprem Vergisine TÜRMOB'tan destek; İTO, İSO, ASO dan tepki...
CEP telefonlarından bir kerelik 50 milyon lira ek gelir vergisi alınmasına TÜRMOB Başkanı Mustafa Özyürek'ten destek geldi. Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yenimli Mali Müşavirler Odaları Birliği TÜRMOB Başkanı Mustafa Özyürek, deprem vergi tasarısı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ‘‘Gösteriş harcamasına dönüşen cep telefonlarından vergi alınması son derece yerindedir’’ dedi.

l Akaryakıta zam
Otomatik fiyatlandırma uygulaması çerçevesinde, benzinin pompa fiyatına yüzde 4.2 ile yüzde 4.4 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

l MMMB Genel Merkezi Yöneticileri Deprem Bölgesine İlk yardımı ulaştırdı...
Genel Merkezden yapılan açıklamaya göre 29/8/1999 tarihi pazar günü saat 9'da yardım kampanyasına katılanlar konvoy halinde deprem bölgesine yola çıktı; aynı gün yardımları ihtiyaç sahiplerine dağıtan meslek mensupları, yeni organizasyonlar için geri döndü. Genel Başkan Mustafa COŞKUN; yardımların periyodik olarak süreceğini açıkladı.

l Hükümetten deprem için için ek vergi
Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nca kabul edilen, Marmara Bölgesi ve civarında meydana gelen depremin yol açtığı ekonomik kayıpları gidermek amacıyla 30 Haziran 2000 tarihine kadar bazı mükellefiyetlerin ihdası ve bazı vergi kanunlarında değişiklik yapılması hakkındaki vergi tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Ancak, gelen tepkiler üzerine tasarının görüşülmesi meclisin açılacağı ekim ayına ertelendi.

l Beyoğlu Şubesi "Fesih"ten döndü.
MMM Birliği Beyoğlu şubesi seçimli genel kurulu (mali müşavirler birliği) tartışmalı geçti. Mustafa .ARSLAN istifa etti.

l Deprem Mağdurlarına Vergi Ertelemesi
Deprem nedeniyle hasar gören yörelerdeki vergi mükelleflerinin beyanname verme ve bu beyanlarına ilişkin ödeme yükümlülükleri ertelendi.

l BAŞIMIZ  SAĞOLSUN...
   Yurdumuzu 
Uykuda bastıran deprem, son bilgilere göre 14559 dolaylarında can aldı.Binlerce binanın yıkımına neden oldu. Yaralı sayısı 24093 Son yıllarda, bu coğrafyada gerçekleşen en büyük afetlerden olan deprem, merkezi İzmit dolaylarında  7,4 şiddetindeydi... Hasarlı iller;  İzmit, Bolu (Düzce), Sakarya (Adapazarı), Yalova, Eskişehir İstanbul (Avcılar başta olmak üzere), Bursa, Zonguldak.. şeklinde uzayan bir liste...

l
TÜRMOB ve MMMB'den 
depremzedelere yardım kampanyası

Türmob ve MMMB'den şubelerine depremzedeler için yardım çağrısı...

l ARIKAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
    
 
İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan deprem felaketi sonrası yayınladığı mesajda, tüm muhasebecileri kan vermeye çağırarak, "Maliye Bakanlığı böyle doğal bir afetin yarattığı mücbir sebep dolayısıyla 20 Ağustos, 25 Ağustos ve 31 Ağustos'taki beyanname verme süresi ertelenmelidir" dedi.

l MMMB Şubelerinin Genel Kurulları sona erdi
     Zeytinburnu, Bakırköy Bayrampaşa,Maltepe, Eminönü
, Fatih, Küçük Çekmece, Kadıköy, Kartal, Şişli MMMB Şubelerinde Genel Kurul Sonuçları için tıklayınız...

l Arıkan'dan usulsüz KDV iadesine tepki
HAYALİ İHRACATI ÖNLEMENİN YOLU MUHASEBECİLERE DENETİM YETKİSİ VERMEKTEN GEÇER
    İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odası Başkanı Yahya Arıkan, geçtiğimiz günlerde, Maliye Bakanlığı denetim elemanlarının, ihracatçıların Katma değer Vergisi iade taleplerinin yüzde 22.8'inin sahte ve yanıltıcı belgelere dayandığını belirlediğine ilişkin haberleri hatırlatarak bir açıklama yaptı ve çözüm önerisinde bulundu.

l ARIKAN: HÜKÜMET RANTİYE'YE TESLİM OLDU
  
  İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, vergi yasalarındaki son değişiklileri, "Hükümet rantiyeye teslim oldu" şeklinde değerlendirdi. Arıkan, esnaf kesimine getirilen ek vergi yükünü ise anayasaya aykırı olarak niteledi...

buyukbalkan.GIF (7670 bytes)TÜRMOB: SSK TASARISI SİSTEMDEN KAÇIŞI HIZLANDIRIR, KAYITDIŞI EKONOMİ'Yİ BÜYÜTÜR

    TÜRMOB, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TEB, VETERİNER HEKİMLER BİRLİĞİ, DİŞ HEKİMLER BİRLİĞİ gibi kuruluşların katıldığı toplantı sonrası TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve diğer memur ve emekli sendikaları ile de birlikte hareket etme kararı aldı.

dakbt.JPG (18272 bytes)

Mali Mevzuattaki son değişiklikler için tıklayınız...

1999 yılı 3. geçici vergi dönemi için uygulanacak yeniden değerleme oranı VUK mükerrer 298 inci maddesi uyarınca %35,8 olarak tespit edilmiştir. 
(VUK 278)

MUHASEBECİLERE MAVİ TUR
Mükellef Gazetesi Abonelerine, SM, SMM ve YMM'lere özel imkanlar

 EYLÜL AYI VERGİ TAKVİMİ

Kopya gore.jpg (9730 bytes)
Hayri GÖRE
MMMB Maltepe Şubesi Başkanı

nokta-1.jpg (3733 bytes) Hayri Göre'den Maliye Bakanlığı'na çağrı Ülkemizin yaşadığı acı dolu günlerin hepimizi yasa boğduğu bu günlerde mesleğimizi yürütme çabaları içindeyiz. Halkımızın acısını yürekten paylaştığımızı belirterek yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dilerken, tüm ülkemize geçmiş olsun diyoruz. 

nokta-1.jpg (3733 bytes) Mali tatil‘i meslektaşlar değil ama İSMMMO yönetimi hayata geçirmiş!
Mali Tatili biz meslektaşlar uyumak için değil daha sakin bir ortamda dinlenip, bilgilerimizi tazeleyeceğimiz günler olarak düşünmekteyiz.

erdogduoz.jpg (13128 bytes)
Erdoğdu ÖZ
Yeminli Mali Müşavir

l TAKSİ GİDERLERİNİN BELGELENDİRİLMESİ
  I-GİRİŞ
  Taksi işletenler, genellikle basit usulde vergilendirilirler. Bu mükellefler, 1.1.1999 tarihinden önce belge düzenlememekte iken 4369 sayılı Kanuna göre belge düzenlemek mecburiyetinde tutulmuşlardır. Basit usulde vergilendirilenlerin düzenleyecekleri belgeler, Vergi Usul Kanununda belirtilmiştir. Ancak, Maliye Bakanlığı Vergi Usul Kanununun Mükerrer 257 inci maddesindeki yetkisini kullanarak düzenlenecek belgelerde geçici düzenlemeler ve belirlemeler yapmıştır.

l Tahkim Anayasal değişiklikle yürürlükte
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 448 oyla Anayasanın 125. maddesinde yaptığı değişiklikle .uluslararası tahkime izin çıktı. Milletlerarası tahkime ancak yabancılık unsuru taşıyan uyuşmazlıklar için gidilebilir
Anayasa değişikliği ve açıklamalar için başlığı tıklayınız

l ORAL:  "Geriye dönük inceleme yok"
    Maliye Bakanı Sümer Oral, İTO Meclisi'nde işadamlarına, ‘‘Mali Milat ertelendi. Endişe etmeyin. Geriye dönük inceleme yapılmayacak. Devletinize güvenin. Yatırım ve üretim yapın’’ diye seslendi.

l     17 gün çalışıp, 11 ay devletten maaş alanlar var!
Maliye Bakanı Sümer Oral'ın talimatıyla ‘‘devlette talan haritası’’nı çıkarmak üzere oluşturulan özel çalışma komisyonundan çarpıcı veriler...

l ESNAFA VE SERBEST ÇALIŞANA EK VERGİ
İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan'ın anayasaya aykırı bulduğu ve esnaf ile serbest çalışan kesimin vergilerine ek 5 puan artış getiren uygulama Ocak 99'dan itibaren başlayacak.

l VERGİ CEZALARINA KOLAYLIK GETİRİLİYOR
   
Maliye Bakanlığı, Vergi Reformu'nu temelden değiştirecek yasa tasarısı çalışmalarını tamamladı. Tasarı yarın Bakanlar Kurulu'nun onayına sunularak Meclis'e gönderilecek...
Tasarıda;  Başbakan Bülent Ecevit' in ekonomik paket içinde sıraldığı 5 ana düzenlemenin yanı sıra 7 konuda daha yasa değişikliği yer alıyor...

etek.jpg (1920 bytes)yg2.gif (6448 bytes)
MustafaYILMAZygl.gif (12417 bytes)
Halkalı Cad. No:113/C Sefaköy/İST.
Tel  : 5407422-5336552-5792224
Fax :  5407423

 
© Mükellef Yayıncılık
Bizce uğramaya değer siteler.
yardim.bilkent.edu.tr

GazeteleR

KONGRE.ORG