Yıl:33  Sayı: 337 MART  2014 Mükellef 


Bursa Akademik odaların kadınlar günü töreninde A.H.SÖNMEZ
"...KADIN CİNAYETLERİ % 1500 ARTTI"

Bursa Akademik Odalar Birliği’nce (BAOB), ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ nedeniyle BAOB Oditoryumu’nda ortaklaşa bir tören düzenlendi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet SÖNMEZ, “ Kadılar gününün ülkemizde yaşanan kadın sorunlarının tartışılıp çözüme kavuşturulacağı, insanların bilinçlendirileceği  gün olarak algılanması gerektiğine vurgu yaparak.  “Son 7 senede yüzde bin 500 oranında artan kadın cinayetlerinin olduğu ve her sene yaklaşık 10 bin kadının tecavüze ve tacize uğradığı bir ülkede yaşamanın utancıyla bugünü kutluyoruz. dedi 

”BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet SÖNMEZ, BAOB Dönem Sözcüsü ve Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şube Başkanı Necla Yörüklü, Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Mart’ın da hazır bulunduğu etkinliğe, akademik odalara üye kadınlar da büyük ilgi gösterdi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet SÖNMEZ, “Yaratıcı gücünü ve yeteneğini her alanda hissettiren, üstlendikleri her görevi hiç bir fedakarlıktan kaçınmadan yerine getiren tüm emekçi kadınlarımızın kadınlar gününü saygı ve sevgilerimle kutluyor, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, esasında kutlamadan ziyade, kadın sorunlarının konuşulması, çarelerin üretilmesi, insanların bilinçlendirilmeye çalışılması gereken gün olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyim” diyerek, şu bilgileri paylaştı: “Son 7 senede yüzde bin 500 oranında artan kadın cinayetlerinin olduğu ve her sene yaklaşık 10 bin kadının tecavüze ve tacize uğradığı bir ülkede yaşamanın utancıyla bugünü kutluyoruz.”

KADINA ŞİDDET VE ÇOCUK GELİNLER

BSMMMO Başkanı SÖNMEZ’in ardından söz alan BAOB Dönem Sözcüsü ve Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şube Başkanı Necla Yörüklü ise kadınlar günü tarihçesi hakkında bilgi verdiği konuşmasında, “Bugün, sevgililer günü edasında kutlanmaması gereken, kadınlara olan ayrımcılık yaklaşımının ve emek sömürüsünün bitmesi gerektiğinin deklare edilmesi gereken bir gündür” diye konuştu. Açılış konuşmalarının ardından ise ‘Kadına Şiddet ve Çocuk gelinler’ konulu sunumunu yapmak üzere sözü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Şule Düzel aldı. Düzel’in sunumunun ardından ise program, BSMMMO Tiyatro Topluluğu’nun şiir dinletisi ve ‘Dario Fo’ adlı oyunu ile devam etti. Etkinliğe katılan kadınlara şal ve çiçek takdim edilen program, düzenlenen kokteyl ile devam etti.