Yıl:32  Sayı: 336 Aralık  2013 Mükellef 

 

ASMMO Bşk. OKKALI
Kadınlar günümüz bir gün değil her gün kutlu olsun

Her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları isteği ile bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisi müdahalesi sonucu çıkan kargaşada çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verir.
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, olarak kutlandı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

Varlıklarıyla hayatın her alanında fedakarlığı temsil eden kadınlar, zarafetleri ve nezaketleri ile toplumumuzun denge unsurunu oluşturmaktadırlar. Yılın sadece bir günü kadınları hatırlamak onların aile ve toplum üzerindeki değerlerini ön plana çıkarmak konuya sembolik bir yaklaşımdan öte bir anlam ifade etmez. Asıl olan Kadını insan olmanın ortak paydası üzerinden değerlendirmektir. Kadın hakkı demek bile bir ayrımcılıktır. Kadın haklarını insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir. Kadın hakları ile savunulan kadınların ayrıcalıklı haklara sahip olması değil sadece insan oldukları için her yerde ve herkes için geçerli haklara sahip olmasıdır. Kadınların eğitim sağlık siyaset ve toplumun her alanında özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmelidir.

Büyük hükümdar Cengiz HAN bir gün komutanlarını toplar. Komutanlarına ben sizin neyinizim der. Komutanları HAN’ımızsınız der. Yanında bulunan eşini göstererek ben sizin nasıl hanınız isem eşim de benim HAN’ımdır. Bana duyduğunuz saygıyı ve sadkati ona da duyacaksınız der.
Biz kadınlarımıza bu gözle bakıyor, sayıyor ve seviyoruz. Kadınlar günümüz bir gün değil her gün kutlu olsun.

Mehmet OKKALI
Baskan