Yıl:33  Sayı: 337 MART  2014 Mükellef 

AYMMO BAŞKANI ÇEKİCİ TÜRMOB CAMİASININ
 BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİ SORUNLAR VAR !

 AYMMO KV dönem sonu bilgilendirme konferansı öncesi gazeteniz Mükellef'in İmt. Sahb. ve Y.İzl. Md. ERTEM'i  makamında konuk eden Kurum  Başkanı Necmettin ÇEKİCİ gündemdeki konularla ilgili sohbette  (sağdaki  foto) TÜRMOB camiasının birlikte mücadele etmesi gereken KGK ile ilgili Ticaret Bakanlığı ile ilgili diğer kurumlarla ilgili dağ gibi sorunlar varken SMMM ve YMM ayrımcılığı üzerinden mesleğe hizmet ediyorum mantığı veya popilist samimiyetsizllik bizleri üzmekte ve mesleğe zarar vermektedir dedi.

Konferansın açılış konuşmasında ise Başkan ÇEKİCİ Vergi Haftası Muhasebeciler Haftası ve günlerine hep birlikte girdik ama en güzel gün  kadınlar günü yarın . Kadınlar gününüzü kutlarım dedi ve salonda bulunan kadın üyelere çiçekler taktim edildi.

 ÇEKİCİ Mali idare ve diğer kurumlar ile iş alanlarını genişletici bizden Yönetim Kurulu Üyesi Ali ALIÇ ve Fikret BAŞ arkadaşımızın katılarak birlikte çalışmalar yaptığmız dönemdeyiz diyerek çalışmaların olumlu neticeleneceğini müjdeledi..Paneli yönetmek üzere Yönetim Kurulu üyesi Ali GÖKTEPE ve Konuk Vergi Müfettişi Halil İbrahim ATAY kürsüye davet etti

Oturum başkanı AYMMO Yönetim Kurulu üye Alirıza GÖKTEPE  KV kar-zarar tesbiti, Zarar Mahsubu, ARGE harcamaları Bağış ve Yardımların muhasebeleştirilmesinde ve denetiminde dikkat edilmesi gereken hususlar konferansımızın konusudur şeklinde açıklama yaparak ATAY kısa özgeçmişini açıkladı.

Halil İbrahim ATAY
Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişi

ATAY sunumunun birinci bölümünde  kurumlar vergisinin tesbitinde dikkat edilecek hususları anlattı. Zarar mahsubunun yıllara sari nasıl hangi VUK kriterleri yerine getirilirse yapılabileceğini ayrıntıları ile açıkladı. 5 yıl içerisinde zarar mahsubu yapılmamış ise zararlar mahsubu VUK göre kabul edilemez dedi.

ATAY Yatırım indirimlerinin geçmiş yıl zararlarının hangi sıralama ile yapılması gerektiğini açıkladı. Zarar Mahsubunda öz sermayenin negatif olmaması gerektiğini vurguladı. Yurt dışı faaliyetlerden doğan zararın  Türkiye de mahsup edilemez olduğunu açıkladı.

ARGE destek ve harcamalarının AB fonlarının muhasebeleştirilmesi üzerinde duran ATAY 5520  Sayılı KV kanunu ve 5746 sayılı kanuna göre ARGE harcamalarının muhasebeleştirilmesinde farklılıklar olduğuna dikkat çekti.

ATAY ARGE departmanlarında görevli personelin özellikle o iş için yeterli tahsile ve ehliyete sahip olması gerektiğine dikkat etmelisiniz dedi.  İşletmelerin ARGE harcamalarını ayrı muhasebeleştirmesinin doğru ve sağlıklı olacağını vurguladı.

ATAY sunumunda bağış ve yardımların tespit muhasebeleştirilmesinde dikkat edilmesi gereken hususları en ince ayrıntısına kadar anlattı Eğitim ve okul yapımı için yapılan yardımlar direk giderleştirilebilir.  Sponsor harcamalarında ise sponsorluk sözleşmesinin yapıldığı yıl sponsor olan mükelleflerin vergi borcunun  olmamasına dikkat etmelisiniz uyarısında bulundu..

Zaman zaman soru bombardımanı ve AYMMO kurucu başkanı M.Feridun ÖKTEN nüans farlılıklarından, uluslar arası normlardan uzak bakanlık bakış  açısının olduğu husulara dikkat çekmesi ile  karşılıklı beyin fırtınasına dönüşen toplantı sonrası ATAY plaketi verildi.

Performansı  ve katkılarından dolayı kendisini tebrik  ile hatıra fotoğrafı çekildi.

Toplantının tamamını Mükellef TV  nin Eğitim  bölümünden 3 bölüm seçip izleyebilirsiniz tık.