Yıl:32  Sayı: 340 NİSAN 2014 Mükellef 

 
 
İSO MECLİS TOPLANTISINDA ;BANKACILIK VE REEL SEKTÖR TARTIŞILDI
İSO Başkanı Erdal BAHÇIVAN ' 10 Yıllık kredi almak Zor'
ZİRAAT BANKASI ve BB. Bşk. Hüseyin AYDIN 'Üretmeden büyümek hayal'

Ziraat Bankası Genel Md. ve Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin AYDIN'ın  (Sağ 1. Foto) konuk edildiği 30 Nisan 2014 tarihli İSO aylık  Meclis toplantısıda Reel Sektör ve Finans Sektörü ilişkileri ve sorunları masaya yatırıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal BAHÇIVAN (Soldaki  1.Foto)  Bankalar kısa vadeli dış kaynak borçlanması içerisinde. Üreten sanayicinin 10 yıla yaygın uzun vadeli kredi bulması çok zor. Yıl içerisinde reel sektör faiz giderleri  toplamda % 50 den % 65 çıkacak. Kobiler kredi almakta zorlanırken Bankalara getirilen Basel 2-3 uygulamaları KOBİ lerin kredi bulmasını zorlaştıracak. Kalkınma Bankası geliştirilmeli...

Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin AYDIN Daha önce bankalar kendi grup şirketlerine kredi veriyor rekabet gücü olumsuz etkileniyordu. Bankacılığı disipline eden 'Mevduata tam güvence' ile  kamu finansmanı kolaylaştıran  yatırımların sürdürülebilirliği sağlayan önemli bir adımdı.  AB de beklenen para hacminin genişlemesi Finansmanı olumlu etkileyecek orta ve uzun vadeli kredi bulmayı kolaylaştıracaktır. dedi.2008 lerde fnans krizi ile patlak veren  ENRON olaylarına dikkat çeken AYDIN Üretmeden büyüme olmayacağına göre biz üretenin yanında yer alacağız.

 

 

 

 

 

 

Yükleme devam ediyor...