Yıl:33  Sayı: 337 MART  2014 Mükellef 


İYMMO bilgilendirme toplantısında

Prof Dr. Mustafa AYSAN Enflasyon en büyük beladır.
Prof Dr. Sudi APAK Enflasyon malda değil parada var.
İYMMO Bşk. Sezai ONARAL Her şeye rağmen bilgilendirme toplantımız demokratik !

İstanbul Yeminli Mali Müşavirler  Odasının (İYMMO) 13/03/2014 tarihinde düzenlediği,Oturum Başkanlığını Bşk. Yard. H. İbrahim AKTAN'nın yaptığı 'Ekonomideki son gelişmeler' başlıklı bilgilendirme toplantısında Prof. Dr. Mustafa AYSAN Makro düzeyde 1948 den bu yana  ekonomik seyrimizi ortaya koyarken 'Özel sektör Kamu borcu diye borç ayrılmaz borç borçtur DÇM (Dövize çevrilebilinir mevduat. Devletin bankalar aracılığı ile fnansörlerin kur riskini üstlenmesi de denebilir ) enflasyonist ortamlarda bankaların kur  risk teminatlandırmayı  hatırlayın ödetirler. Onun için özel sektör borcu kamu borcu ayrımı yapmak doğru değildir. Devlet teminatlı borçların yükünü yansıtır siz biz öderiz dedi.

Toplantıda Finans ve Bankacılık sektörünün  uluslar arası ve Türkiye seyrini anlatan   Prof. Dr. Sudi APAK bankaların bu yıl karları çok düşük çıkacak dedi. Soru üzerine Türkiye'de Enflasyon mal da değil paradadır. Piyasada Çin malı da olsa var. 2004 te olduğu gibi paradan sıfır atınca sorun çözülüyor. açıklamalarını yaptı.

APAK AB sadece İtalya banka ortaklıklarında %10 sınırını şart koyuyor. Almanya ve diğer G-7 AB ülkelerinde şart yok ancak oto kontrolle 15 ila 25 civarındadır şeklinde açıklamalar yaptı.

APAK ayrıca AB ve ABD paktında uluslar arası para basma ortak kararlarında sadece ABD veto hakkı olduğuna dikkat çekti. Bu gerçeklerden uzaklaşmadan neden güçlü bir bankacılık güçlü bir ekonomik siteme sahip olamıyoruz değerlendirmelerinde bulundu.

Genç meslektaş adayı talebelerinde katılıp, görüş belirterek  sorular yöneltiği toplantıyı  değerlendirme konuşmasında Başkan Sezai ONARAL Her görüşün dile getirildiği bilgilendirme toplantımız hocalarımızında belirtiği gibi demokratik. Talebeyken hocamız Besim ÜSTÜNEL AB girelim mi girmeyelim mi ? Bir ay süre ile anlattı merakla hoca girmelimiyiz girmemelimiyiz söyleyin artık dedik. ÜSTÜNEL hocamız TOBB bile bu konuda bana görev verdi para ödedi ben bunu onların raporuna dahi yazmadım ben size ne söyleyeyim açıklamasını yaptı anekdotunu anlattı.

  ONARAL Türkiye sabah kalkınca her şeyin değişkenlik gösterebileceği hareketli bir ülke. Her şeye rağmen ben mutluyum. Ekonomik konularda bilgilendirmek her şeye rağmen ekonomik sorunlara  ışık tutmak için düzenlediğimiz bu toplantıya katkı sunan hocalarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum dedi.

Toplantının tamamını Mükellef TV  nin Eğitim  bölümünden 3 bölüm seçip izleyebilirsiniz tık.