Yıl:33  Sayı: 339 MAYIS  2014 Mükellef 


Yüksek Ticaretliler Gn. Mrkz. Delegeleri toplantısında;

DOĞAL ÜYELİK TARTIŞILDI..

Yüksek Ticaret ve MÜ. Mezunları derneğinin 28 Haziranda yapılacak seçimli genel kurulu öncesi Genel merkez delegeleri 17 /06/2014 günü delegeler yemekte buluşarak dernek tüzük tadil çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulundular.  Aday olmayan Gn. Bşk. Saffet AÇIKGÖZ (sağ foto Soldan 2.) zamanında başlatılan tüzük tadili değişikliği  hakkında  son rutuşları da yapıp   Gn. Kurulda görüşlerinize sunacağız dedi. . Delegelerden  Necati AKIN tüzük değişikliğinin genel kurul öncesi delegelere hiç olmasa E-Mail yolu ile iletilmesini önerdi. Doktora yapanlar DOĞAL ÜYE KABUL EDİLSİN  EDİLMESİN diyenler var bunların şartlarını bizlere bildirin ki aydınlanalım dedi.

 İbrahim YANBAŞ, Metin YALTI , Celal YEGEG,Uğur KOPUZ, Mustafa SADIKER in  doğal delegelik ve tüzük tadili hakkında görüş belirttiği toplantıda İsanbul Şube başkanı Hayrettin ERYILMAZ 2. dönem daha adayım dedi.

AÇIKGÖZ döneminin Başkan Yardımcısı Hikmet KABUK başkanlığında seçimlere oluşturulan listeyi de merak eden delegeler özellikle TÜZÜK tadil konusunda DOĞAL üyelik tabirinin açılmasını istediler..

17 haziran 2014 tarihinde İstanbul İstiklal cd. tarihi  Mısırlı Handaki dernek lokalinde gerçekleştirilen delege toplantısın da daha önce gazetemize aday olmayacağını açıklayan Gn. Bşk. Saffet AÇIKGÖZ Üniversitenin yeniden yapılanma çalışmalarının TÜZÜK tadil değişikliğini etkilediğine dikkat çekerek son rutuşlar yapıldı..Genel kurulda görüşlerinize sunulacak açıklamalarında bulundu.

Delegelerden Metin YALTI  (soldaki ilk foto sağ başta) Yüksek Ticaret okulun tarihini ve kulturunü ifade etmektedir İsim değişikliği konusunda Yüksek Ticaret ibaresi mutlaka yer almalı. mevcut mezunlar arasında aidiyet duygusunun geliştirilmesi çabalarının artırılmasını  ve öneren YALTI 1800 üymiz aktif deniyor. 10 üyeyi aktif hale getirmek yönetimlerin görevi aktivizyona yöneticiler yeterince önem vermeli dedi.

Delegelerden İbrahim YANBAŞ, (soldaki ilk foto ayakta)  Bir ara bomonti derneği vardı... mezunumu  bunlar değil Yüksek Ticaretliler ve Konsolosluk bölümümüz vardı sonra dış ticaret ve turizm oldu..önemli olan siyasal mezunumu iktisat mezunu olması değil okulun gerçek adı yüksek ticaretli olması okulun tarihsel kültürünü alması sahiplenmesi sahiplendirilmesi dedi..

Necati AKIN (soldaki 2. foto  )  ise Tüzük değişikliği komisyonu mutlak öneriler doğrultusunda gerekli değişiklikleri yapmışlardırSayın Mehmet EREN politikacı gibi anlattı ancak bu değişiklikleri genel kurul öncesi bizlere hiç olmaz ise  olmasa E-Mail yolu ile ulaştırırsanız bizde genel kurula dersimize çalışarak geliriz açıklamasını yaparak  Doktora yapanlarda doğal üye sayılsın veya sayılmasın diyenler var...ben doğal üyelikle ilgili kriterler nelerdire bakmak gerekir kanaitnediyim.. Okul mezunu olmayanların doğal üye veya aday üye olmasına sıcak bakmıyorum dedi.

Celal YEGEG te nitelikli üyeler için kısıtlayıcı olmamak lazım Lisans ve Dr. Yapanlar da doğal üye olabilmeli dedi.

Mustafa SADIKER ise  Üye sayımızın 7000 akın üye olduğuna dikkat çekerek. 1800 kadar aktif üyemiz olduğu söyleniyor, Aktif üye neden çoğalmıyor bunun gerekçeleri üzerinde durmalıyız. Tek liste ile seçime gidilecekse ki öyle bugün bu liste açıklansın genel kurul günü geçmişte  olduğu gibi sürpriz ile karşılaşmayalım.dedi.

Yüksek Ticaretliler ve MÜ. İİBF dernekleri İstanbul şube başkanı Hayrettin ERYILMAZ (sağdaki 2. foto)  Biz kurullar hükümet eden isek sizlerde delegeler olarak parlementerler parlamentosunuz..Benim 2 nci dönemim 2 dönem daha görev yapacağım. komisyonlar oluşturduk. Kültür sanat lokal Eğitim komisyonları,  Derneğimizin tüzüğünü inceledim genelde eğitim ön planda bu dönem eğitime önem vereceğiz açıklamalırnı yaptı

Uğur KOPUZ (soldan 3.foto) Gn. Merkez yönetimde bu dönem olmayacağım ancak ben şahsen okulda eğitim verenlerin hiç olmasa doğal üye kabul edilmesinden yanayım dedi...Kültür ve Kendisinin Lokal komisyonunda görev aldığını... Lokalde ayda bir ilk perşembeyi kadınlar günü yapmak ve ilan etmek istedik bunu yapacağız bana kalırsa her perşembe olmalı dedi..

Ayrıca Kültürel faaliyetlere lokalde önem vereceğiz...örneğin Piri Reis Osmanlı donanmasının en önemli kaptanı derya paşası Dünya haritasının çıkaran 3 kişi olarak dünyadaanılıyor bizde ise kıymeti anlaşılmamış kitapları eserleri bulunan   kaptanı derya paşamızı anma günü düzenlemeliyiz dedi..100 yılını devirmiş şairlerimizi ve yazarlarımızı anmalıyız diyerek kültürel faailyetlerin kaynaştırıcı özelliğinden yararlanmak gerektiği üzerinde durdu. Lokal işletmesinin denekte olmasından herkes memnun ancak destek vermelisiniz başaramaz isek hepimiz sorumlu oluruz dedi...

Son olarak Genel başkan Saffet AÇIKGÖZ 'Tüzük tadil çalışmasının son halini üyelere önümüzdeki seçim haftası göndereceklerini belirtti.

Mükellef diyor ki...

Yüksek Ticaretliler tüzük çalışmaları son 2-3  dönemdir devam etmekte özellikle isim konusunda Yüksek Ticaretliler ve Marmara Üniversitesi İktisadi idari bilimler akademisi mezunları. İsminin uzunluğu telafüzü zor denilmekte idi. Yüksek Ticaretliler ibaresinin isimde yer alması hakkında könsensüs sağlanmıştı.Delegeler çoğunlukla Yüksek Ticaretliler ibaresinin isimde yer almasını okulun tarihçesi ve kültürünü ifade etmesi ve bilinilirlik açısından önemsiyorlar ki biz de buna katılıyoruz. Ticareti ve gereklerini öğretmek için osmanlının en eski okullarından olan Yüksek Ticaret-i Aliye anısına ve tarihe sahip çıkmak adına yaşatılmalı.

Gelelim doğal üyeliğe kimisi diyor ki okulda yüksek lisans yapan yapanlar veya Dr. yapanları da doğal üye yapalım...Abuk subuk bir gerekçe neymiş nitelik artarmış...2.  side dekan rektör hoca doğal üye abuk subukluk sayılmaz mı ? sayılır  Olsa olsa doğal üye potansiyeli olur dedik  ne demek anca doğal üye adayı olur dedik. Sayın KOPUZ'a  GENEL BAŞKAN ADAY ADAYI KABUK ta onayladı. Açalım  abuk subukluğu Neymiş okulun rektörü veya dekanı doğal üye olsun Hadi canım..

Uğur hanımla konuyu açması için yanlış anladığımız birşey va rmı diye tekrar  konuştuk..ya bu dekan İstanbul Üniversitesinden mezunsa doğal üye geç... buyur geç.. Uğur hanım ama bizim hep öyleydi..Öyleyse de yanlış. Uğur hanım ama okulumuzun mensubu onlar hocalarımız. O zaman isminizi mezunları ve mensupları diye değiştirin...ki buda yanlış olur bence.  Dekanın mezun olduğu okul dernekleri demez mi hoca bizim üyemiz yok demezler demezlerde hoca niye oraya üye veya ki doğal üye değil de size üye  Kimse demez ...biz deriz ve de sorgular sorgulatırız..bu nun üzerine  ne alaka ise Uğur hanım ERDOĞAN gibi konuşuyorsun dedi. Birini birine kıyaslamak özellikle annelerin çocuklarını başkası ile kıyaslamak gafletidir ve yanlıştır. Uğur hanım kadınlar günü her ayın ilk perşembesi olması katılıyoruz ancak her perşembe çok olur...Piri reis olayına katılıyoruz ancak yüz yaşını aşmış şair ve ozanları yazarları anmaya kalkarsanız bir yılın her gününün anma günü yapsanız yetmez dedik sanırım hak veriyordur...

KISACASI doğal üyelik bir saf sata veya saçmalıktır Hele ki okul mezunu olmayanları  aidiyet duygusu imiş kalite veya nitelikmiş gibi abuk subuk savunmalar ile kavram türetmektir... Bize kalsa TÜZÜKTEN ACİLEN BU TABİRLER SİLNMELİDİR ÜYELİK ÜYELİKTİR..deriz ancak Sabah akşam başbakanından kapıcısına kadar taş düşse başına  basından şikayetçi olan bir millete önermek yetmez Uğur hanım ..

İşin özünden uzaklaşırsanız...Atatürkçü, Cumhuriyetçiyim diyipte güney doğuda yol işgaline tepki vermez iseniz  Başbakan ERDOĞAN gibi barışı sağlayamaz anca havarisi olursunuz. Osman ERTEM asla olmaz olmadı olmayacaktır. Osman ERTEM kendine münhasır bir insandır. Sinirlenmek insani bir duygudur. Kaldı ki hayvanlarda sinirlenir kelebekler sinirlenir mi onu bilmem...Gazetecilik ayrıntıda şeytan aramaktır ama doğrusu kelebekler sinirleniyor mu bunu kendim ve sizin için araştıracağım..     Cumhuriyetciliği  dahi tartışılan ve ATATÜRK ten nefret eden  biri ile  kıyaslamanız hiç hoş olmadı uğur hanım...Biz demokrasi ve barış safsataları ile kavram türetenlerden değil cumhuriyetçi ve ATATÜRKÇÜYÜZToplantının tamamını Mükellef TV  nin Eğitim  bölümünden 5  bölüm seçip izleyebilirsiniz