Yıl:36  Sayı: 360 Kasım 2017 Mükellef 


BMMG DAN İSMMO YÖNETİME KURULUNA SEÇİLEN  TURGAY KANARYA'DAN YÖNETİME AĞIR SUÇLAMA


İSMMMO sı 2016 seçimlerinde yönetim kuruluna sadece başkan adayları Turgay KANARYA'yı sokan Bağımsız Mali Müşavirler Gurubu 07 kasım 2017 tarihinde toplanarak 2019 seçimlerine 1,5 yıl kalarak seçimlere girecek başkan adaylarını belirlediler. KANARYA nın tek aday olarak girdiği seçimde 94 oy kullanıldı 2 oy boş çıktı. 92 oyla güven tazeleyen Turgay KANARYA yaptığı konuşmada  kendisinin de görev aldığı İSMMMO yönetimina ağır eleştirilerde bulundu.

KANARYA  şahsımı gösterdiğiniz güvene teşekkür ediyorum diyerek Değerli misafirler ve Kıymetli Yol arkadaşlarım çıktığımız bu yolda şahsıma.Bugün bizler için yeni bir başlangıçtır. Hem grup çalışmalarımızda hemde mesleğimize yapacağımız katkı ve hizmetler için yeni bir döneme giriyoruz. Önümüzde uzun görünen ama, aslında çok kısa bir süre kalmıştır.dedi

Amacımız muhalefet değil iktidar olmaktır diyen kanarya KANARYA  Yenilikçi ve hedeflerini gerçekleştiren bütün meslek camiasını kucaklayan ötekileştirmeyen bir anlayış ile iktidar olmaya geliyoruz.Bizler ilçelerimizde meslektaşlarımızla buluşarak gerekli mesajı aldık meslektaşlarımızın sıkıntılarını beklentilerini dinledik. Tek tek not ettitk. Çözümlerini ortak akil ve birlikte belirledik.Hiçbir üyemiz mevcut yönetimden memnun değil. Şimdi değişim zamanı odamızın yönetimini değiştirmeye Hazırmıyız?  sorusuna salondan hazırız cevabı aldı. Grubumuzdaki bu istek bu arzu ve çalışma olduğu müddetçe başarı yani iktidar bizim olacaktır dedi.

Büro ziyaretlerinde üyelerin dile getirdiği sorunları;
1-Meslek Mensupları; Odamıza güvenmiyor 2-Meslek Mensupları; Paydaşlarla kavga istemiyor 3-Meslek Mensupları; Yeni iş imkanı istiyor. diyerek sıralayan KANARYA Odanın harcamalarının nereye gittiğini bilmediklerinden dolayı içleri rahat değil. Mali tabloların yayınlaması yeterlimi?  değil Dipnotlar nerede yok? Gelir faturaları yayınlayalım diye vergi mahremiyeti (VUK-5.MAD.) (Yayınlanmasın diye bir vergi mahremiyet yok)
Bizleri YMM le karşı karşıya getirenler yanlış yapıyorlar. Bizler YMM lerle paydaşız. Birbirimizi destekleyen birbirine sevgi ve saygı gösteren paydaşlarız biz.
bizim önerimiz YMM olmak isteyenler3 yılda  imtihana girerek YMM olacaklardır. Biz bunu önerdik ve kabul edildi. dedi

KGKile ilgili sorunlara da değinen Turgay KANARYA 2010 TÜRMOB' un 1.Nolu tebliğ iptal oldu uçtu gitti. Sınava girmeyin diyenler. Şimdi gençlere imtihanlara girin diyorlar.
Hani gençlerin hakkını (KORUMADAN) almadan belgelerini almayacaklardı. Önce Kendileri aldılar belgelerini. Kandırıldılar. Cumhuriyetin kalesiyiz diye de aldatıyorlar ? Cumhuriyetinmi  Sultanın kalesi mi ? diye  bana sorarsanız. Hayır sultanın kalesi onlar. 2 yılda hiçbir çalışma yapılmadı   meslektaşa yararı dokunacak hiç bir çalışma yok sadece büro büro gezip zımba, delgeç dağıtmakla oda yöneticisi olunmaz. Dijital muhasebe üzerinde duruyorlar. Tüm kurumlarla mesleğe zarar verecek derecede kavgalılar.

KANARYA TÜRMOB 475 TL olarak belirlediği ücret İSMMMO 750 tL olmasına itiraz ettik . Buna rağmen eğitime katılmak istiyoruz diyen dernek başkanımıza  gurubumuz üyelerine bizden değil hainsiniz diyerek tepki gösterip eğitimlere almadılar. ötekileştirdiler Bizler; BMMG Olarak; bu ötekileştirme tutumlarına son vererek Meslektaşlarımıza yeni iş alanları ve yeni iş imkanları sunacağız meslektaşlarımızın pazar paylarını geliştireceğiz  mesleğimizle ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla sağlıklı ve kalıcı iş işbirliğ iiçinde olacağız. Odamızı ortak akıl vve birlikte yöneterek meslektaşımızın ve odamızın  kamuoyunda hak ettiğimiz yeri almasını sağlayacağız. Benim görevim verdiğiniz desteğe ve şahsıma güvene layık olarak gurubumuzu muhalefetten iktidara taşımaktır  dedi.... TV den izlemek için tıklayınız

Masum TÜRKER
TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi.

2016 TÜRMO seçimlerine Bağımsız  Muhasebeciler gurubunun da desteklediği Türkiye  Muhasebeciler Gurubu Başkan adayı olarak seçilen Masum TÜRKER yaptığı konuşmada TÜRMOB ortak akılla yönetilmediğine dikkat çekerek bilirkişi eğitimlerine TÜRMOB 475 lira İSMMO ve Ankara SMMMO 750 TL ücret belirledi bunun yanlış olduğun söyledim dinletemedim dedi.  Bu tür tutarsızlıklar  üyeler arasında güvensiz liğe neden olduğu şeklinde sözlerini sürdürrü. TÜRKER başkan adayı seçilen sayın KANARYA yı kutluyorum KANARYA yı karalayarak oylarınızı geçen seçimlerde çalınan 400 oyunuzu fazlasını çalmaya çalışacaklardır. Oylarınızı çaldırmayın. Biz TMM platformunun alt bileşenleri olarak TÜRMOB yönetmide 2 denetim disiplinde 1 er üye ile temsil ediliyoruz ancak diğer kurullarda 9 üyemiz görev aldı toplam 13 kişi ile TÜRMOB temsil ediliyorsunuz. Bu seçimlere 2016 yeni giren bir gurup olarak küçümsenmemeli. Meslekte Birlik Gurubu 10 seçimde yönetime giremedi çünkü YMM başkan adayı bulamıyorları. Sizin böyle bir sorununuz olmadı çünkü haklıydınız güven verdiniz. Ortak akılla hepbirlikte iktidara yürüyelim şimdiden çalışmalara başlayalım dedi. TÜRKER TÜRMOB Bağımsız denetim tebliğine sahip çıkılsaydı, bugün bağımsız denetçi olmak bu kadar zor olmayacaktı. 10 yıllık meslek mensubunun Bağımsız denetçidir belgesi almak için 1 kişi üzerinde örnek dava açtık.eğer bu dava kabul görürse hepiniz Bağımsız denetçi belgesini alcaksınız. Çünkü ayrı bir sınava VS gerek yok 3568 sayılı yasa ile Denetçilik ve müşavirlik hakkı meslek mensuplarımıza verilmiştir. Bu hak 660 sayılı kararla gasp edilmiştir. Bu sürçte yönetimlerde olanlar başarısızdır. şeklinde açıklamalar da bulundu.TV den izlemek için tıklayınız

Recep ÖNEM BADUDER başkanı

 Toplantının sunumlarnı yapan Kadriye TOPÇU Bağımsız Denetim Uzmanları Derneği başkanı  BADUDER Başkanı Recep Önem' i Kürsüye Davet Etti. ÖNEM 40 üyesi bulunan İSMMO odasının seçimlerine 16 bin kişi katılarak oy kullandı. Bunu sebebi yaptığıımız büro ziyaretlerinde meslektaşlarımız güvenimiz kalmadı 20 yıldır sorunlarımız aynı çözüm yok kandırıldık dediler. Bu kadar aidat ödüyorum benimde güvenim kalmadı kendimi aldatılmış hissediyorum. İSMMMO başkanımız bir toplantıda aldığı  yüksek huzur haklarını eleştirenlere verdiği cevapta holding yönetmekten daha zordur İSMMM odasını yönetmek bu yüzden aldığımız  huzur hakları anamızın aksütü gibi helaldir dedi. Ben kendimi şahsen yılardır kandırılmış hissediyor ve hakkımı helal etmiyorum dedi. TV den izlemek için tıklayınızArif AYTOLUN Muhasebe Uzmanları Derneği Başkanı

Yaptığı konuşmada gelimemiş ve gelişmekte olan ülkelerde mesleğin geleceğinin tartışılmadığına vurgu yapan AYTOLUN gecek için çalışan bu ekibi ve başkan adaylarını tebrik ediyorum başarılar diliyorum diyerek şu önerilerde bulundu.

Bakın size mesleğimizin bugün itibari ile durumunu bir örnekle anlatayım.1-5 Kasımda İzmir’de Sayın Bakanım ve Türmob YK üyemiz Ertuğrul beyinde takip ettiği 4.YMM Sempozyumunu izledik. Sempozyum program olarak teoride dolu dolu gözüküyordu. Ama programdan sonra yani Pratikte ise o kadar başarılı değildi. Program sonunda konuşmalar neticesinde meslek mensupları olarak,bizler ağırlandıkmı? uğurlandıkmı? belli değildi. Gerçek şu Mesleğimiz iş yaptığımız kişi ve kurumlar tarafından tanınmıyor. Örnek Adalet Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Odaları ve özellikle Basın. Sempozyumda İkide Basın Mensubu konuşmacı vardı.

Sevgili Meslektaşlarım Mesleğimizi tanıtsın diye konuk ve oturum konuşmacıları söze bizler tam olarak sizin kanunuzu bilmiyoruz diye başladılar. Sonra ekonomik verilerden bahsettiler .Bakın arkadaşlar bu konuk ve konuşmacılara harcanan para yerine gazetelere reklam verseydik veya gazete ve dergilerde yazı yazan meslek mensuplarımızı davet etseydik daha çok tanıtımımız olurdu. Konuşanlar yayın organlarında 4 gün geçmesine rağmen tek satır yazmadılar. Böyle kişileri protokol olarak davet ediyorsak en az birkaç hafta öncesi mesleğimizi tanıtıcı bir yazıyı kendilerine vermemiz gerekirdi.

Yani ağırlandıkmı? Ugurlandıkmı dan ne kastettiğim anlaşılmıştır.

Son olarak ; sizlere mesleğimizin geleceği için 40 yıllık bir meslek mensubu olarak birkaç tavsiyem olacaktır.

1.yabancı dil öğrenin veya varsa yabancı dilinizi geliştirin.

2.Asimetrik bilgiyi mesleğimiz açısından önleyin.

3.Etik İlkelere bağlı olun. Yapay zeka etiğini şimdiden oluşturun.

4.Mükellef firmanızla ilgili Ekonomik verileri ve yasaları doğru bilin ve uygulayın.

5.Teknolojik gelişmelerden uzak kalmayın. Robotlarla(yapay zeka) çalışmaya başlayın. Bakın arkadaşlar ilerki dönemlerde Teknoloji ile Kayıt dışılık azalacak. Bunun için bunun için alt sektörlere ulaşın.

6. Gelecekte finans sektörü çeşitlenecek. Şimdide Bit Coin ve Block Chain İşlemlerini irdeleyin.
7.Mesleğinizde Uzmanlaşın.

8.Matematik ve İstatistiği mesleğinizde yanınıza alın. Yorumlarınızı buna bağlı yapın. Bu uzmanlar ile çalışın. Yeni sahalar yaratırsınız. Bildiğiniz gibi Sanayi Ekonomiyi % 23 finanse ediyor. Verilerini irdeleyin.

9.Bağımsız Denetimi yapmayacaksanız bile Stardartlarını mesleğimiz için mutlaka takip edin. KGK Eğitim tebliğini irdeleyin.

10.Mesleği sadece yapmaya değil, mesleğimizin türevlerinede odaklanın. İdareden mükellef denetiminide talep edin. Bakın sempozyumda bir Maliye yetkisi bizler için oryantasyon yapılmasını dile getirdi. Bende kendisine “bizler her türlü eğitime varız” dedim. Ama karşılığında geçmişte olduğu gibi “mükellef denetiminide istiyoruz.” dedim. Sayın yetkili cevap bile veremedi.
Bu vesile ile tekrar davetinize teşekkürlerimi arz ederken Grup karar organı yemeğinin hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerken sizlerle 2023 de onuncu yıl ve İzmir marşı yanında yüzüncü yıl marşımızı da söyleyeceğimiz günleri de göreceğimiz günlere inancım tamdır. Sağlık mutluluk ve başarılar yanınızda olsun.


Canip ASLAN

BMM GURUP KURUCULARINDAN

Mükellef ...Sayın ASLAN başkaca aday yok mudur..

ASLAN... Yoktu

Mükellef.. çok erken değil mi ?

ASLAN ...evet 1,5 yıl erken gibi gözükebilir ancak zaman çabuk geçiyor. Amacımız üyelerimizin hangi lider etrafında birleştiğimizi ve gurubumuzda bir lider tartışması olmadığı dır

Mükellef... Söylediğiniz böylesi bir erken seçimin avantajı Peki dejavantajı yokmu ?

ASLAN... var elbette örneğin KANARYA hakkında geçmiş seçimlerde olduğu gibi karalamalar erken başlayacak. Bunlara yeterince cevap verme zamanımız olur kanaatindeyim.

Mükellef ..Her seçim öncesi guruplar birlikte hareket edelim görüşmelerine Bizim başkan adayımız budur. Taviz vermeyiz mesajımıdır.?

ASLAN ...öylede algılanabilir ancak diğer guruplar bizimle hareket etmek isterse buna kapalıyız demek değildir. Bizimle hareket etmek isteyenlere kapımız açık dedi...