Yıl:35  Sayı: 358 Eylül  2017 Mükellef 


İzmir Kadın Muhasebeciler Derneği Başkanı Necmiye ÖZCAN
TÜRMOB GİRİŞTE GÜVENLİK GÜÇLERİ İLE KARŞILANDIK ÜZÜLDÜK !


Mali idarenin muhasebeciler  üzerine yüklediği yasal dayanaktan yoksun angaryalarına hayır mitingi iznini  alan Mali Müşavir Sendikası başkanı Eyüp Sabri GÜLER DAVETİ katılmak  güç vermek için arkadaşları ile Ankara'ya gittiklerine dikkat çeken ve izlenimlerini face sayfasından paylaşan (İZKMD) Bşk. Necmiye ÖZCAN ASMMO binası önünde mitingi yaptık. Hep birlikte TÜRMOB u da ziyaret edelim dedik  'Bina önünde yine güvenlik güçleri ile karşılandık. Oysaki sendika sadece basın açıklaması için izin almıştı. Kendi evimiz olan TÜRMOB a giderken izin almaya gerek olduğunu düşünmedik. Ancak her neden ise Güvenlik güçleri karşımızdaydı. Türmob güvenlikte aynı şekilde kapıyı önce açmadılar. İçeriden birilerini arayıp onay almaya çalışıyorlardı.  Şükür içeri alındık. Yönetimden hiç kimse yoktu Kendimizi aşağılanmış hissettik üzüldük. dedi..!!!  

ÖZCAN açıklamalarının tamamı  için tıklayınız


Necmiye U. ÖZCAN
İzmir Kadın Muhasebeciler Derneği başkanı


15.09.2017 –ANKARA Angaryaya hayır için gittim ve yaşadıklarımı sizlerle camiamızla paylaşmak istedim.
Bildiğiniz gibi Ankara ‘ya Mali Müşavir İşveren Sen ‘in düzenlediği angaryaya hayır eylemi için katılım sağlamak üzere gittim.

Değişik illerde hem sendikadan meslek mensupları ile benim gibi sivil toplum kuruluşlarından temsilci arkadaşlar oradaydık. Kişi olarak az olabiliriz ancak her birimiz pek çok kişiyi temsilen oradaydı.
Önce samimi içten bir ortamda diğer illerden gelen meslektaşlarımızla basın açıklaması öncesi buluştuk tanıştık çayımızı içtik.

Saat 10:30 da Ankara S.M.M.M. Odası önünde Basın açıklaması için yerimizi aldık. Sendika valilikten gerekli izinleri almıştı. Basın ve polis gücünün denetiminde sendika angaryalar ile ilgili basın açıklamasını yaptı
Bende kendi adıma söz aldım ve meslektaşın hakkını aramak için korkmaması gerektiğini , Odalar ve Türmob da bu konuda girişimde bulunduğunda yanında olacağımızı dile getirdim.
Yine temsilci olarak gelen arkadaşlardan söz alarak angaryalara gerekli tepki verildi.
Basın açıklamasının tamamlanmasından sonra güvenlik güçlerine teşekkür edip tokalaştıktan sonra ikinci planımız doğrultusunda oda önünden ayrıldık.

Ankara S.M.M.M. odası da aynı gün saat 15:00 da ANGARYA YA HAYIR eylemi yapmışlar. Ancak bizim farklı bir planımız olduğu için katılamadık. Madem böyle bir hareket yapılacak idiyse keşke bize de katkı sağlasalardı. Değişik illerden gelen bizlere bir merhaba diyerek hepimiz için tüm korkularımızı arkamıza alarak orada olduğumuzu anlayıp bizimle olsalardı.

Ben şahsen kendi adıma üyesi olduğum İzmir S.M.M.M. odası da bu konuda bir basın açıklaması vs. bir organizasyon yapar ise orada olmayı çok isterim . Meslek ve meslektaş için yapılacak olan her faydalı ve mesleği geliştirici her hareketin içinde olmak bana mutluluk verir.

Devam edeyim Ankara ‘ya.
Sosyal medyadan da takip ediyorsanız sendika önceden bilgilendirme yapmış 15.09.2017 tarihinde meslek mensubu olarak TÜRMOB binamıza çay içmeye gidip angaryalar ve diğer mesleki konularda görüş bildirmek istediğini iletmiş. Ve buna istinaden de saat 15:00 de yeni yapılan TÜRMOB binasına gittik.
2001 yılında belgemi almış olan ben o tarihten bu yana hiçbir şekilde TÜRMOB un eski binası dahil gitmişliğim yoktur. İlk gidişim ve enteresan bir manzara.

Bina önünde yine güvenlik güçleri ile karşılandık. Oysaki sendika sadece basın açıklaması için izin almıştı. Kendi evimiz olan TÜRMOB a giderken izin almaya gerek olduğunu düşünmedik. Ancak her neden ise Güvenlik güçleri karşımızdaydı.

Türmob güvenlikte aynı şekilde kapıyı önce açmadılar. İçeriden birilerini arayıp onay almaya çalışıyorlardı. Kendi evinize girebilmek hiç de o kadar kolay değilmiş. Yaşayarak gördük hep birlikte.
Şükür ki içeri aldılar. Bizi Türmob da çalışan bir bayan karşıladı. Ünvanı konusunda bir bilgim yok maalesef.
Sonra binanın lobisinde bizi ağırladılar. Lobi diyorum otel havasındaydı çünkü. Çaylarımız sularımız hızlı bir şekilde geldi.

Akabinde İşletme Müdürü avukatımız geldiler . Maalesef ki Türmob da hiçbir kurul üyesi yoktu. Sıkıntılarımızı ve sorularımızı mecburen kendisine ilettik.
Eyüp Sabri Güler NİSPİ AİDATLAR ile ilgili kararın tebliğ edilip edilmediğini sordu? Evet edilmiş. Peki bu konuda odalara yazı ile ilgili bilgilendirme yapıldı mı sorusu soruldu ve cevap henüz yapılmadı ve Yönetim Kurulunu nun karar vereceği bilgisi aktarıldı ve tabii ki ilgili kurul üyeleri olmadığı için ne zaman toplantı olur ve nasıl bir sonuç çıkar bilgisi alınamadı.

Sadece Eyüp bey tarafından eğer odalara yazı ulaşmaz ve meslektaşlardan karar tarihinden sonra NİSPİ AİDAT talep edilecek olur ise ilgili odalar hakkında Savcılığa kararı uygulamamaktan dolayı suç duyurusunda bulunulacağı konusu hatırlatıldı.


NİSPİ AİDATLAR ile ilgili karar elden de Sendika aracılığıyla kayda aldırılarak teslim edildi.
Geldik ANGARYALAR ile ilgili özellikle de kapımız da beklemekte olan KDV beyanlarındaki belge sayısı kısmına.

Meslektaşlarımızın bu konuyu merak ettiğini ve çok az zamanımızın kaldığını dile getirdik ve TÜRMOB un bayram öncesi yaptığı açıklamadan sonra herhangi bir açıklama gelmediğini ve meslektaşın bir an önce bu sorunun çözüme kavuşturulmasını beklediğimiz ilettik.
Ben meslektaşın artık angaryalardan yıldığını, ofislerde gece yarılarına kadar çalışarak ailesine sevdiklerine zaman ayıramadığını ve karşılığın da da ciddi bir maddi sıkıntı içinde kaldığını ve artık buna dur demek istediğimizi ve Odaların Türmob ‘un artık bize haydi kalkın bizimle olun demesini beklediğimizi ve yanlarında olduğumuzu dile getirdim.

Eyüp bey de hem sendika olarak hem de sivil toplum kuruluşları olarak her türlü desteğe hazır her türlü işbirliğine meslek anlamında destek olduğumuzu dile getirdi.
Aslında bu konuları konuşur iken kamera kaydı yapıyordum ancak nedense avukatımız karşı çıktı.
Bu arada kapıdaki güvenlik güçleri ile karşılanmamızdan dolayı çok üzüldüğümüzü çok aşağılandığımızı ve evimize gelirken bu şekilde karşılanmaktan duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdik. Kendilerinin haberi olmadığını ve Valilik tarafından gönderildiğini söylediler. Artık o psikoloji ile ne kadar inandırıcı olduysa siz düşünün. En azından gelip kapıda bizi karşılayabilir. Meslektaşlarımızın onurunu koruyabilirlerdi.
Biz kaçakçı değil , katil değiliz. Mesleğimizin geleceği için endişelenen ve hiçbir beklentisi olmadan orada olan arkadaşlarız.

Angaryalar ile ilgili konu ise şu anda halen görüşme aşamasındaymış. Akibeti belli değil. Ya yine uzatmalar olacak. Yeni angaryaya hazır olmak gerek sanırım. Belki en son çare dava açılacak.
Sonrasında Denetim kurulu üyesi Nevzat Akkaya Türmob a gelmiş bizde odasına geçtik ve bizleri misafir etti.
Sağolsun Türmob işletme müdürümüz bizi yalnız bırakmadı her ne hikmet ise biz TÜRMOB dan ayrılıncaya kadar yanımızdan ayrılmadı.

Nevzat bey Eyüp Sabri Güler in bizim yönetimde olduğumuz süreç de dahil olmak üzere gelip birlikte çalışmak istediğini ve projeler öneriler getirdiğini dile getirdi. Ancak dikkate almadık dedi.Ve seçilince bazı şeylerin bürokrasi ile farklılaştığını dile getirdi.Ve mesleğin elektronik yapıdan dolayı otomatik beyan sistemi ile farklı bir yapıya kavuşacağı ve pek çok büronun da bu nedenle kapanma durumuyla karşı karşıya kalacağı konusundaki endişelerimize ortak oldu ve bilincinde olduklarını en azından elektronik veri girişi olsa bile esnaf odaları dahil meslektaşların beyan göndermesi hakkı için mücadele edilmeye çalışıldığını ve çalıştırılması gerektiğini dile getirdi.
Kısaca meslek sıkıntılı sürece doğru gidiyor. Geç kaldık sanırım ofislerde kafamızı işlere gömerek geleceği kaçıracağız. Bizler dedik hazırız . 3568 sayılı meslek yasamızın yeniden yazılması konusunda destek olalım ekipler oluşturalım mesleğimize sahip çıkalım dedik.
Özellikle mesleğimize yeni girişler çok fazla. Bu konuda 3568 ile birlikte yeni düzenlemeler getirilmesi bu işin aslında Mali Müşavirlik fakülteleri açılarak yürütülmesi konusunda ki önerimizi dile getirdik.
İnanın çok üzüntülü döndüm . Ancak, bu bizi daha da hırslandırmalı kendimiz için bir şeyler yapmamız gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

Daha duyarlı olup , bilinçli bir şekilde çalışma zamanıdır.
MESLEK İÇİN EL ELE olmalıyız.
Biz Kadınlar olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Güçlü inançlı mesleği geleceğe taşıyacak arkadaşlara ihtiyacımız var. ..
Ankara ve yaşananlardan kısa bir özet bilmeniz gerektiğini düşündüm.
Sevgiler..
Necmiye ÖZCAN

İZKMD facebook sayfasından alıntıdır...