Yıl:35  Sayı: 358 Eylül  2017 Mükellef 


TÜRKİYE MESLEKTE BİRLİK PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI


 Maliye Bakanı Sayın Naci AĞBAL ile KDV beyannamesine eklenen Belge Tür Sayım uygulamasının durdurulması ile işletme defterlerinin GİB portalına taşınması hakkında yapılan görüşmeye ilişkin basın açıklaması.
Türkiye Meslekte Birlik Grubu olarak, mesleğimizi ve meslektaşlarımızı ilgilendiren ve meslektaşlarımızın kaygı duydukları güncel sorunlar ile mesleğin geleceğine yönelik politikaların oluşturulmasına ilişkin görüş ve önerilerimizi sunmak üzere Maliye Bakanımız Sayın Naci AĞBAL’ı makamında bugün ( 19.09.2017 ) ziyaret ettik
.

Sayın Maliye Bakanımız Meslekte Birlik Grubunun mesleğin ve meslektaşların mevcut sorun ve geleceğe yönelik çözüm önerilerini önemli ve kayda değer bulduğunu belirterek, bu hususlarda ortak bir çalışma grubu kurulmasına karar verdi.
İlk etapta Meslekte Birlik Grubumuzun dile getirdiği, KDV beyannamesine eklenen belge tür sayımı uygulamasının, sunulan öneriler kapsamında değerlendirme yapmak üzere durdurulacağını,

Yine aynı kapsamda dile getirilen GİB portalı üzerinde oluşturulacak olan işletme defterlerinin önceden beri devam ettiği üzere Meslek mensupları tarafından tutulma ve beyannamelerinin gönderilmesi işlemine Meslekte Birlik Grubunun öne sürdüğü gerekçeler de dikkate alınarak devam edileceği ve bu kapsamda Meslek Mensubunun iş kaybına uğramayacağını ve mağdur edilmeyeceğini,
Bu tür defter ve beyannamelerin düzenleme ve gönderme işlemlerinin uzmanlık gerektirdiğini, bu nedenle meslek mensuplarının dışında hiçbir kurum ve kuruluş tarafından düzenlenme ve gönderim işleminin uygun görülemeyeceğine ilişkin görüşümüzün yerinde olduğunu,

Sağlıklı bilgiye dayanmayan, önyargılı çıkarımlarla Meslek Mensubunun iş kaybı yaşayacağı yönündeki oluşturulmak istenen olumsuz algının mesnetsiz ve yersiz olduğunu ifade ederek kendisinin mesleğin ve meslektaşın yanında olduğunu belirtti.
Meslekte Birlik Grubu olarak Sayın Maliye Bakanımıza kayıt dışı ekonomi ile mücadelede her türlü katkıyı sunacağımızı ifade ederek, bu kapsamda basit usulün kaldırılarak, gerçek usule geçirilmesinin ciddi bir ivme kazandıracağını ifade ettik…
Sayın Maliye Bakanımıza; mesleğe ve meslektaşımıza duyduğu güven ile çözüm odaklı yaklaşımından dolayı teşekkür ederiz.?Ankara 19.09.2017

TÜRKİYE MESLEKTE BİRLİK PLATFORM BAŞKANI
Abdülaziz URAL


 

MBG dan TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Hayri ÖZTÜRK

SEÇİMDEN SONRA GURUPÇULUK BİTER

Sevgili Mustafa COŞKUN kardeşiminin, Söylediklerine katılmamak mümkün değil, Seçimden önce gruplar halinde seçilip yönetime girilir. Seçimden sonra gurupculuk biter, Meslektaşın sorunları ile hep birlikte çözüm için gayret edilir.Seçilen tüm üyeler genel kurulun iradesine saygı duymalı ve TÜRMOB yönetimi tekbir yürek olarak atmalı;

Ancak bu bizimde idealimiz olmasına karşın, icrayı elinde bulunduran ÇDMBG grubu sadece hükümeti eleştirmek ve her fırsatta slogan atmakla meşgulken. Bu güne kadar TÜRMOB a yapılan ziyaretlerde ve tüm bölge başkanlar kurulu toplantılarına kendi grubu dışındaki yönetim kurulu üyelerine haber vermeyen bir yönetim anlayışını anlamak mümkün değildir.

Bir mahkeme kararı sonucu genel başkanın değişmesine; genel kurul iradesi yara almış diye tepki gösterenler, diğer grupların temsilcileri genel kurul iradesi ile gelmedi mi? Bu durum mevcut icranin tutumundan kaynaklanmaktadır.
 
Bu nedenle sizin gibi düşünenler eleştirilerini icra kurulu üyeleri ne iletmelidir. Mevcut uygulama bu sonucu doğurmaktadır. Sorunları çözmeye  basın açıklaması ve slogan atmak yetmez. Paydaşların müşterek olarak bir masada oturması ve diyalog ile çözülür. Biz her zaman diyalogdan yanayız, diyalogla sonuç alınmazsa basın açıklaması yolu seçilmeli.

Bu nedenle. Meslekte birlik olarak, Tüm paydaşlarımızla periyodik toplantılarımız devam edecektir. Diyalog yolunu seçtik çözüm üretmeye devam edeceğiz.

Selam ve hürmetlerimle.
Hayri Öztürk
TÜRMOB Yönetim Kurulu üyesi,

Meslekte

Birlik Platformu

 Açıklaması Üzerine
 

Çok sevgili meslekte birlik yöneticisi arkadaşlarım;
 
Mesleğimizi icra eden tüm mesleki çalışma gruplarının mesleğin ve meslektaşın sorunları karşısında duyarlı olmaları mesleğin ve meslektaşın sorunlarını ilgili kurum ve kuruluşlara aktarmada bir araç olmaları demokrasi ve katılımcılığın temel işlevleridir.
 
Bu anlamda siz meslekte birlik yöneticilerini mesleki sorunlara dolayı duyarlı oldukları düşüncesindeyim. 
 
Ancak yöneticisi oldukları kurumları(TÜRMOB-ODALAR) by-pass ederek maliye bakanlığı ile seçim seromonisi yapmalarının doğru olmadığı kanısındayım.
 
15 yıldan bu yana meslekle ilgili tüm kamu kuruluşlarının, mesleğin resmi kuruluşlarını adeta ötekileştirerek resmi meslek örgütü sıfatı taşımayan sadece mesleki siyasi amaçlarla kurulmuş Meslekte Birlik adı altında faaliyet gösteren ‘dernek’ statüsündeki bir kuruluşu resmi muhatap kabul etmelerini asla doğru bulmamaktayım.
 
Bu durumu ‘hukuki’ hale getiren Meslekte Birlik yönetiminin de dar siyasi amaçlı olduğu açık açık gözükmektedir.  TÜRMOB yönetimi içinde bulunan Meslekte Birlik Listesinden seçilen yönetici arkadaşlar acaba ne iş yapar diye sormak gerekmektedir. 
 
Yoksa bu meslektaşlar herkesin yöneticisi olmayıp sadece oy aldıklarının mı yöneticisidir? Bu ve buna benzer durumlar mesleğin ve meslektaşın sorunlarının çözülmesine engel teşkil etmektedir.
 
Mesleğimizin sorunlarının çözümü karşısında tüm grupların mesleki sorunları ortaklaştırması gerekirken Meslekte Birlik yönetimi adeta ‘Meslekte Ayrılık grubu’ durumuna düşmüşlerdir.
 
Meslekte birlik listesinden yönetimlere giren meslek mensupları eğer meslekte birliğin yöneticileri olacaksa etik olarak azınlıkta oldukları yönetimlerden istifa etmeleri gerekir diye düşünüyorum.
 
Modern yönetim anlayışı yönetici olan bir gruptan seçilir ancak yönetime geldiğinde herkesin yöneticisi olur anlayışıdır. Bu önerilerini keşke TÜRMOB yönetimi olarak randevu ayarlayıp diger öneriler ile birleştirerek ilgili kurumlara iletseler çok daha iyi iş yaparlar ve tüm meslektaşların takdirini kazanırlar diye düşünüyorum.
 
Dostça Selamlar
 
SMMM –Bağımsız Denetçi 
İstanbul Türmob Delegesi
Mustafa COŞKUN