Yıl:34  Sayı: 352 Nisan 2017 Mükellef 

TÜRMOB GENEL BAŞKAN YARD. MASİS YONTAN
İHTİYACA CEVAP VERMEYEN YÖNETMELİKLERDE TADİL VE DEĞİŞİKLİKLER YAPIYORUZ

Yasa çıkmadan öncede tanıştığımız Basın Konseyimizin Mali Müşaviri 10 Nisan 2017 tarihinde bürosunda ziyaret ettiğimiz TÜRMOB Gn. Byk. Yard. Masis YONTAN TÜRMOB ile ilgili sosyal medyada tatışılan Gn. Bşk. YÜKSELEN 'nin durumunu Yönetmelik tadillerini  20 Mayıs 2017 Tarihinde yapılacak 2. olağan üstü genel kurul değerlendirdik...Nisbi aitdatları devamı için tık

Mükellef
Sayın YONTAN Cenazesinde bulunduğum muhterem annenizi vefatı için için tekrar başınız sağ olsun..Allah Rahmet eylesin..

YONTAN
 kolay değilmiş yokken değerini daha iyi anlıyoruz. Babam Mardin de belediye bşk. yardımcısı id. Sorunları olan herkes akşam evimize gelirdi. Annem birgün dahi of demeden insanlara hizmet eder babamsa gelenlerle sorunlar üzerinde konuşur tarafları uzlaştırmaya çalışırdı.. Herkesin annesi mutlaka kıymetlidir. Ancak annem gerçekten çok sabırlı ve insana hizmet etmeyi zevk edinmiş bir anne idi..

Mükellef

Elhemdürillah islamda insana hizmet hakka hizmet olarak kabul görmüştür diğer dinlerde de rahmetli imam dedem böyle derdi.  Rahmetli Anneniz  ölümü ve cenazesi birbirine geçicide olsa kırgınları aynı tabut altında bir araya getirdi bu bakımdan da Allah ın sevgili kullarındanmış diyebilirim.. 

Masis Abi sizi yasa çıkmadan öncede tanışırız. Ben basın konseyi üyesiyim sizde Mali işler ve muhasebesinden sorumluydunuz bu tanışıklığımızı şimdi kamu ile paylaşacağım. Sizde işinizi ehli ve her daim işiniz gereği insanların sorunlarını çözmeye çalışıyorsunuz. Ve seviliyorsunuz ki.. Gurup başkanınız  Dr. Yahya ARIKAN ve yürütme  sizi tekrar TÜRMOB seçim listesine aldı....5 TÜRMOB Gn. Başkanı Masum Beyde hemşeriniz,  Mardinli 6. genel başkan Nail SANLI da.. Bunu ben 78-1980 arası 3 kere 10 gün bulunduğum Mardin insanının özellikle midyat ın çalışkanlığına kürdü ile arabı türkü ile bir arada yaşamayı her dinden insanın komşuluğu olumlu yönde genlerine sirayet etmesine bağlıyorum...

YONTAN
Evet mütevazi olmak gerekir sağ olsunlar seviyorlar seviliyorum..TÜM Mardinliler dernekleri birlik başkanlığına zamanım olmasa da seçtiler. Genel Başkanımız Prof. Dr. Cemal YÜKSELEN de HATAY lıdır Mardin ve Hatay söylediğiniz manada benzerlikleri çoktur. Başkanımız YÜKSELEN'de çok sevilen çalışkan liyakat sahibi bir insandır.

Mükellef
Madem konu açıldı sorayım. Fiilen Çalışma süresi 5 yılı doldurmuyor diye TÜRKER ekibinden itirazlar oldu. YÜKSELEN nin başkanlığı Yargıya taşındı. Bu durum İzmir YMMO başkanı Şadi ÇETİN direk sormuş bizim yanımızda YÜKSELEN e YÜKSELEN de ARIKAN da sorun olmadığını belirtmişler ve Ağustos ayında Mükellefte haber olmuştu..

Tanıdığım kadarı ile YÜKSELEN gerçekten çok beyfendi mütevazi bir insan 8 Mart 2017 tarihinde BURSA SMMMO etkinliğinde karşılaştık. Kendisine sordum ne olur başkan..Biz kısır çekişmelerle oyalanmıyoruz işimize bakıyoruz..Israr ettik Yargı ne karar verir. ne düşünüyorsunuz.Ne olur..
Karar aleyhimize olursa Adaletin kestiği parmak acımaz. Boynumu kıldan ince dedi.

Size sorum tamam konu yargıda da sosyal medyada herkes  konuyu ele alıyor özellikle muhalif kanat..Sizin görüşünüz nedir..

YONTAN

Benim kanaatim sanmıyorum ama en kötüsü karar aleyhte olsa bile YÜKSELEN hocamızın sadece başkanlığı düşer..Öyle muhaliflerin  beklediği gibi  gibi üyeliği de düşmez  geçmiş yargı kararı örnekleri var. Keşke hiç bu durumlar yaşanmasaydı. Bazı arkadaşların çok titizlenmesi ve inatçılığı seçimlerden öncede yaşadık bu sorunları başımıza açıyor. Nisbi sittem hiç olmasa yönetim kurullarında kalkması lazım. Bunun için 3568 değiştirme girişimlerini de başlattık MB gurubu olsun diğer guruptan yılardır meslek mücadelesinde olanlar Yönetimlerde uyumlu çalışma olması için Nisbi sitemden vaz geçilmeli noktasına geldiler. Bu sadece TÜRMOB ta değil odalarımızda da sorun oldu...50-100 üyeli herkesin birbirini tanıdığı odalarda eskiden seçimle kaybeden durumu kabullenir birbirine selam verirdi. Nisbi sitemde küçük odalarda bile küslükler uzun süre devam ediyor herkes benim dediğim olsun benim önerim doğru inatlaşmasına tabanını diri tutmak için giriyor. Siz Erzurumluydunuz Erz. odasında yaşananlar sizde haber oldu. Van da sorunlar yaşandı aşıldı ancak hoş olmuyor. Hiçbir akademik odada olmayan nisbi sitem AKP baskı yaptırılarak kabul ettirildi. TÜRMOB nisbi sitem zarar vermiştir ..

Müklellef.

Bizim  genelde YMM lerin kanaati ve açıklamaları   ise danışmanlık Muhasebeci ve denetçilerin 3568 göre de asri temel işlerinden biridir.. Danışmanlığı insanlar bağımlı çalışsa da yapar S. Meslek makbuzu ve gider makbuzu ile ücretini tahsil edip vergilendirilirse fiilen çalışmış olur . YÜKSELEN bağlı olduğu Adana YMM odası başkanı Okan ÖZANDAÇ bize  aynı doğrultuda açıklama yaptı. Fakat 3568 sayılı meslek yasasının speküle edilebilecek boşluklarının gözden geçirilip tekrar düzenlenmesi gerekiyor. dedi  

Sayın YONTAN sizi yakalamışken..diyelim ki olmaz ya başkanlık düştü süre ve durum TÜRMOB ta 5-2-2- de kaldı. oklar sizin  genel başkanlığınızı dönüyor kurallarda gerektiriyor siz ne düşünüyorsunuz.

YONTAN

OLMAZ ANCAK OLURSA görevden kaçacak değilim. Bizi seçenlere sorumluluğumuz var.

Mükellef

Başkanlık düştü üyelikte düştü...TÜRKER gurubundan biri gelirse durum 4 siz 3 TÜRKER ler 2. MB olur  bu durumda ...ne olur..

YONTAN

Dünyanın sonu değil hepimiz arkadaş ve aynı mesleği yapan insanlarız.. Olağan üstü Genel kurul sanmam olsun orta yol bulunur itidal hakim olursa. Yok olmazsa seçime gidilir. Tekrar seçime süresinden önce gidilmesi mümkün değil hoşta olmaz ..

Mükellef

Nisbi aidat konusunda açılan dava ve yürütmeyi durdurma var Muhasebeciler Sendikasınca

Devam edecek .....!

 

BURSA SMMMO BAŞKANI . HİKMET SÖNMEZ  20 MAYIS 2017 TARİHİNDE TÜRMOB 2. OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURULUNDA HAZIRLANAN YÖNETMELİKLER GÖRÜŞÜLECEK.....
9 Mart 2017 Tarihinde Türkiye ÇDM Odalar platformu yürütmesinde görevli Bursa SMMMO Başkanı A. Hikmet SÖNMEZ ile yaptığımız görüşmede kendisine  TÜRMOB Gn Kurulu tekrarlanacak deniyor genel kurulu seçimlimi seçimsiz mi olacak diye sormuştuk. SÖNMEZ . Hayır yok öyle bir şey sadece ihtiyaçlara cevap vermeyen yönetmelikler de tadil çalışmaları yapıyoruz. Genel Kurulda delegenin oylarına sunacağız demiş. ANTALYA DA TOPLANIP kararını alacağız açıklamasını yapmıştı.Toplanıldı görüşmeler bitti ve Genel Kurul 20 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak kararı çıktı.    devamı için tık

İST. ÖNCÜ MMB KURUCU BAŞKANI SERDAR ÖZKAN
TÜRMOB YÖNETMELİKLER GENEL KURULU ÇOKTA GEREKLİ DEĞİLDİ ..!

TÜRMOB delegesiyim..Gündemi ve yönetmelikleri göndermişler çokta elzem değildi..Yönetmelikleri inceledim çok ta Olağan üstü Genel Kurul yapacak kadar gerekli değişiklikler içermiyor Masrafa yazık dedi...!

SERDAR ÖZKAN ÇDMBG nicin ayrıldıklarını en ince detayına kadar Mükellef TV anlattı.....

Özkan  ile Mesleki sorunlarla ilgili Gündemi de TÜRMOB gN. Kurulunu da tartıştık..Mükellef TV 'tık..

ÖZKAN MükellefTV ANAYASA Referandumda niçin hayır  diyeceğini de açıkladı tık...
------------------------------------------------------------------------------TÜRMOB Yönt. Kur. Üyesi YMM Dr. Masum TÜRKER

Türkiye Muhasebeciler Gurubu ile TÜRMOB tarihinde ilk 3. gurup olarak Yönetim kurulunda 2 sandalye kazanan  YMM Dr. Masum TÜRKER Telefonda sorularımızı cevaplayarak. Hayır seçim olmaz Sayın Bşk. YÜKSELEN hocamızın durumu maalesef istemesekte yargıya intikal etmiştir.  .3568 ilgili md.de  Gn. Başkan seçilmek için  Fiili 5 yıllık çalışma süresi şartı ile ilgili değişik yorumlar vardı en azından bu şaibeleri yargı kararı ortadan kaldırır. Kanaatindeyim. Ben  yargıya intikal etmiş bir konuda  yorum yapamam..demiş. 20 Mayıs2017 tarihindeki olağan üstü genel kurulda diğer guruplarla birlikte çalışıp sorunlarımızı çözmek için TÜRMOB yönetmeliklerinde tadil ve yenilikler yapıyoruz. dedi...Hazırlanan yönetmeliklerin TÜRMOB delegelerinin görüşlerine genel kurulda sunup oylatacağız. Yani Yönetmelikler genel kurulu yapıyoruz açıklamasını yaptı

Bu haber TÜRMOB 20 mayıstaki genel kuruluna kadar devam edecek...Gurupların  görüşlerini almaya devam edeceğz.