Yıl:35  Sayı: 360 KASIM  2017 Mükellef 


ANTALYA SMMMO Başkanı Emrullah Tayfun ÇAVDAR
Türkiye Cumhuriyeti İslam ülkeleri arasında, laiklik konusunda kat ettiği  yolda ilk ve tektir.


Antalya SMMO sı tarafından düzenlen geleneksel Cumhuriyet Gecesi'nin 21'incisini Ramada Plaza Otel'de 370 kişinin katılımı iye gerçekleştirildi.

Geleneksel olarak düzenlenen  geceye; TÜRMOB Genel Başkanı A.Masis YONTAN, İstanbul SMMM Odası Genel Sekreteri Orhan Sarıgene, Ankara YMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zeki AYTEKİN, Manavgat SMM Odası Disiplin Kurulu Başkanı Abdurrahman ALP, CHP Antalya İl Başkanı ve odamızın önceki dönem başkanlarından Mustafa Erdem, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali ÇANDIR, SGK İl Müdür Yardımcısı Aykan YILDIZ, MHP Antalya İl Başkan Yardımcıları Ünal CANLAR, Cemil ŞAHİN ve Yönetim Kurulu Üyesi Taner TAKAK, Korkuteli Kaymakamı Erol TANRIKULU, Noter Odası Başkanı S. Ersin HARMANDAR, Noter Odası Yönetim Kurulu Üyesi Seher KAHRAMAN katıldılar.

 Cumhuriyet Balosunun  21’incisinin açılış konuşmasını yapan Antalya SMMM Odası Başkanı Emrullah Tayfun ÇAVDAR,Tam bağımsız bir devlet kurmak için “ Ya istiklal, ya ölüm” parolasıyla yola çıkan atalarımız gibi, Genç Cumhuriyeti büyütmekten yana olan bizlerde, üzerimize düşen sorumluluğumuzun bilincindeyiz.

Cumhuriyetimiz, Türk Halkını köleleştirmek isteyen emperyalist güçlere karşı verilen Kurtuluş Savaşı gibi kazanılması imkânsız olarak görünen bir zaferin ardından, çağdaş devrimlerle taçlanan eşsiz bir karaktere sahiptir.
Dünyada cumhuriyet rejimiyle yönetilen hiçbir ülke, Türk Halkı gibi emperyalizme karşı tek başına mücadele verip zafer kazanmış değildir.

Türk Halkı antiemperyalist tavrını kurtuluş savaşından önce takınmış, bu konuda geri adım atmamış, emperyalizmi ve işbirlikçilerini Anadolu yaylasına gömerek karşılaşacakları sonu en baştan tarihe yazmıştır.

Cumhuriyetin, ilk 15 yılda başardığı akıl devrimi, aydınlanma çağı ve Türk Rönesans’ı bizim en büyük ilham kaynağımızdır. 60 yılı aşkın süredir devam eden Cumhuriyet karşıtları, kendi oluşturduğu bataklığa saplanıp kalacaktır.

Yokluğa, yolsuzluğa, emperyalizme ve tüm olumsuz koşullara rağmen, kendi kararlarını kendi alan millet meclisiyle dünyanın en demokratik savaşını veren Türkiye Cumhuriyeti; çağdaş olabilmek için, fikri ve vicdanı hür bırakabilmek için laik bir ülke oldu.Ülkemizde, Laiklik sayesinde özgür akıl, özgür düşünen akıllar sayesinde de çağdaşlaşma gerçekleşmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti İslam ülkeleri arasında, laiklik konusunda kat ettiği bu yolda ilk ve tektir.
Atatürk, Cumhuriyeti tek bir kelimeyle anlatıyor.“cumhuriyet imkândır”.

Türk Kadını yüzyıllardır gasp edilmiş haklarına cumhuriyet sayesinde kavuşmuştur.

Cumhuriyet, Tarım reformu demektir, fabrika demektir, halkevleri demektir, köy enstitüleri demektir, halkın efendisi köylü demektir, okul demektir, bilim demektir, sanat demektir, ‘‘Hâkimiyet Kayıtsız ve Şartsız Milletindir’’ demektir.

Cumhuriyet Türk Halkının yeniden var oluşu ve Atatürk demektir. Sizlerin katkıları ile 21.ni düzenlediğimiz gecemize katılan tüm konuklarımıza, siz değerli meslektaşlarıma, emeği geçen yönetim kurulu ve diğer kurul arkadaşlarıma, oda personeline teşekkür ediyorum.

Bu gün burada Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz Şehit ve Gazilerimizi tekrar saygı ve minnetle anıyoruz diyerek, sözlerini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün
‘‘NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.’’
Sözüyle sonlandırdı.

Oda Başkanımızın konuşmasının ardından, TÜRMOB Genel Başkanı A.Masis YONTAN, Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal ve Antalya Millet Vekili Çetin Osman BUDAK birer konuşma yaptılar.

Cumhuriyet Pastası kesim merasiminden sonra tüm davetliler hep bir ağızdan 10.Yıl Marşı’nı söyledi. Grup Belgüzar türkü ve şarkılarıyla davetlilere eğlenceli bir gece yaşattı.