Yıl:37  Sayı: 354 Haziran  2017 Mükellef 


Top Maliye bakanlığında ;

TÜRMOB 2. OLAĞANÜSTÜ GENEL  KURULDA 10 YÖNETMELİK
1 MECBURİ MESLEK KARARI OYLANDI VE KABUL EDİLDİ !!!
 Başkan Masis YONTAN
Eleştirin önerin birlikte yönetelim birlikte yürüyelim !Zaman zaman yoğun tartışmaların ve kürsü işgallerinin yaşandığı genel kurulun divan başkanlığına son 2 dönemin genel başkanı Nail SANLI  Yardımcılığına Tülin K.GÜNGÖR katip üyeliklere Abdulaziz URAL ve Bülent ÇETİN önerildi ve seçildi.

10 Haziran 2017 tarihli 2.olağanüstü genel kurulu saygı duruşuve istiklal  marşı ile başlatan  Divan Başkan SANLI , Tek gündemli genel kurul için 15 ekim 2016 TARİHLİ OLAĞAN GENEL KURULDA alınan prensip kararı ile  gerekli olan yönetmelik tadil ve değişiklikleri için bu genel kurulun yapılması karara bağlandı. Bir kısmı 3568sayılı yasanın 5786 sayılı yasa ile değişmesi sonucu zorunlu olarak yasadan kaynaklanan değişiklikleri içeriyor. Bazıları idari uygulamalardan kaynaklanan düzenlemeler, Bazıları yargı karaları sonrası geçerliliğini yitirdiği için yapılan güncellemeler,bir kısmı da mesleğimizin gelişmelere paralel güncel hale gelmesi için yapılan düzenlemeleri içeriyor açıklamasını yaptı.

SANLI Yönetim Kurulu çalışma yaptı yönetmelik taslaklarını odalara iletti odalar çalışma gurupları oluşturup görüş ve önerilerini bildirdi bunlar tekrar TÜRMOB ta değerlendirilip son şekli verildi.Dün akşamda son bir kez başkanlar kurulu toplantısında ele alındı ve sizlere dağıtılan yayımlanmış sekli ile oylayacağız. Gündem ilavesi ve önerge olursa oylatacağım. lehte ve aleyte 2 şer kişi ye 3 er dakka oylamaya sunuyorum dedi. İtirazlar oldu Ahmet AKIN zaman sınırı olur ancak delegede 2 kişi sınırlaması olmaz dedi...TÜRMOB dent. kur. üyesi Nevzat AKKAYA neden Dnt. Kur. kürsü bölümünde yeri yok itirazını yaptı.. Nihayet..şekil ve gündem gündemin nasıl seyredeceği konusunda uzlaşıldı. Oylandı... Genel Başkan Masis YONTAN konuşmasında önerin eleştirin hep birlikte yönetelim hep birlikte yürüyelim.. dedi  Yontan'ın konuşmasından sonra yönetmeliklerin görüşülmesine geçildi..

Kalite Güvence ilke esasları hakkında mecburi meslek kararı değiişiklik onaylanması..Haksız rekabet reklama yasağı yönetmeliğnin görüşülmesi ve özellikle Etik Komisyonun üye sayısının 7-11 çıkarılması adınında kurula dÖnüşmesi tartışmalarını VE KÜRSÜ İŞGALLERİNİ mükellef TV DEN İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ (1. bölüm)

(Mükellef TV 2. bölümünde izleyecekleriniz.. tık)
Haberi

 N.AKKAYA PROF. SIZMAZOĞLU,S. KARACAN ARIKANIN AÇIKLAMALARI, ETİK YÖNETMELİĞİ  KABULÜ VE ODALARIN PERSONEL YÖNETMELİĞİ, SMMMO YÖNETMELİĞİ, YMMO YÖNETMELİĞİ, TÜRMOB YÖNETMELİĞİNİN KABULÜ, SMMM VE YMM LERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI YÖNETMELİĞNİN GÖRÜŞÜLMES (İRİTİBAT BÜROSUİ İBARESİ KALDIRILIP  ŞB DEN SORUMLU ORTAĞIN ŞB.nin  BULUNDUĞU İLDE İKAMETİ ZORUNLU KILINMASI, DEŞİŞİKLİĞİ KABUL EDİLDİ...!  ) (2. BÖLÜM 77. DAKKA ...SMMM VE YMM ORTAKLIK YÖNETMELİK MADDELERİ ..ARIKAN MERCAN TÜRKER önergesinin okunması ve oy çokluğu ile kabul edilmesi.kabul edildi..

.YMM ODALARININ itirazı Ahmet AKIN itiraz hakkında karşı önerge ve açıklaması  (2. bölüm 91. dakika)  AKIN Danıştaydan döndü kabul ederseniz bindiğimiz dalı keseriz...İSMMO Başkanı Yücel AKDEMİR..maalesef hassas bir konu KGK bu ortaklığa müsade ediyor..açılmış bir tek dava yok !!!  KGK faaliye ve staj belgesi alamıyor odalarımıza kayıtlı olmadıkları için. Bu ETİK dışı 3568 aykırı..Başka odalara kayıtlılar odalarımıza nisbi aidatta ödemiyorlar..Bu ayıp ortadan kalkmalı...Kanun düzenlemesi gerekiyor Mali idare kanun düzenlemesine de yanaşmıyor. Bu işin düzelmesi lazım..

.Ali ÖZEN YMM karşı değiliz yönetim açıklık getirmeli..YMM ler bağımsız dent. şirketleri ortaklıkları ile defter tutuyor.. Bun yapanların SMMM, YMM ve Bağımsız dent. şirketleride var...İşler elimizden gidiyor..Bir başka durumda bizim YMM ile paslaşmamızda insani boyutta ise işimiz devam ediyor fiili durum bu ...Ama YMM istediği anda dürumu lehine çeviriyor....Kurulacak ortaklık detaylı şekilde tarif edilmeli...Yönetimin önerdiği şekli ile biz smmm lerin aleyhine olur....!!!! Taraflarca optimum nokta bulunmalı...Denetim elimizden gidiyor... Konu ili ilgili AKIN  ve odaların önergesi reddedildi.

YMM ve SMMM  ortaklığı ile ilgili Hasan Hüseyin KIRMIZITOPRAK ve arkadaşlarınlarının önergesi .Reddeildi..TÜRMOB yönetiminin önergesi kabul edilidi..2. .Bu görüşmeleri izlemek için tıklayınız

Gültekin BEKAR (İst.delegesi) Devam edecek...Talebemin doktora tezi YMM lik  kamuda görevli aynı zamanda..dediki hocam Dünya'da bir Kenya birde Türkiye de YMM lik var. Türkiyede SMMM ve YMM arasında müthiş bir rekabet var...YMM ler yemeili mali müşavirlik yapıyor SMMM lerde YMM ihtiyaç duyuyor..bu hali ile haksız rekabet var YMM lik kaldırılıp meslek tek ünvanla devam etmeli salondan tepkiler..e  ortağın YMM buna ne demeli...!!!  2. bir husus Bütçe 15 Ekim 2016 tarihli genel kurulda oylandı. Bütçe değiştirilemez deniyor ancak personel yönetmeliği kabul edilirse yayımı tarihinde yürülüğe girer diyor yarın yayınlanırsa bütçe bozulmuş olmayacak mı düşünülmeden yazılmış...Amacımız TÜRMOB mesleğin ve ülkenin çıkarlarına çalışmasıdır.

Meşhur Moğol imparatoru TİMURLENK  savaşı kazandıktan sonra köyülüren desteğini kazanmak için fil dağıtmış fillerin doymak bilmeyişinden şikayet eden köylüler filleri iade edelim demiş.hocayı mihmandar önder eylemişler. Timurun kapısını çalan hoca bir bakıyor arkasında birtane  köylü yok.Korkmuşlar TİMUR buyur hoca demiş .Hoca ne yapsın  TİMURA köylüler hallerinden çok memnun birkaçtane daha fil istiyorlar... fıkrası ile sözleri tamamladı.

Hayrettin ERSOY  Mesleğin çok daha önemli sorunları var ancak bu genel kurul ortada kuyu var yandan geç dolanması..Bu meslek dünyada tektir ya uygulayıcı ya denetçisinizdir. YMM lele hiçbir sorunum yok YMM lik müessesesi ile sorunumuz var.   Hiçbir mesleğin mensubu devletin polisi haline getirilemez YMM devletin polisi gibi. Yönetimlere gelmek için guruplar oluşturulabilinir ancak benim önerim 106 bin meslek mensubu ile birlikte yeni bir yasal düzenleme için birlikte mücadele edilmeli...Oy birliği ile  ile divan seçildi tarafsızlığını zaman zaman koruyamadı Yuhalamakta yanlıştı beni yuhalatırsanız bende sizi yuhalatırım hiç yakışmadı...

İl değişikliğinde mücbir sebeplerde ruhsat harçları Ölüm halinde ruhsatların iadesi veya istenildiğinde mirasçılarına verilmesi önergesi konusunda Önerge sahiplerinden İstanbul delegesi Kenan Uğur  Şehirden şehire göçerken oda kaydı ve ruhsat değişiminden ücret alınmamasını önermiştik. Ruhsatlarımızda TÜRMOBUN imzaları mevcut bu yeterli olmalı dedi. Ticaret hane mantığı ile her konuda para toplamaya çalışmak doğru değil..Önergenin kabul edilmesine teşekkür ediyorum..

Gülizar ÖZEV istanbul kadın muhasebeciler kurucu başkanı bir yanlışlığı düzeltmek lazım kadınların soyadı değişiminde tekrar bir ruhsat harcına tabi tutulmaması için önergeyi veren Kadın Muhasebeciler adına İst. İzmir Kadın muhasebeciler derneği ve Ankara Kadın hareketidir diyerek yanlışlığı düzelttiğini vurguladı. Kadınlar olarak bir çok sorunları olduğunu söyleyerek şiirle anlattı...(MükellefTV yayını  2. Bölüm 123 ncü dakka)  2. BÖLÜM BİTTİ..
 

Mükellef TV de TÜRMOB GN. KURULUNUN 3 ncü ve SON BÖLÜMÜ NUN İÇERİĞİ (TV izlemek için tık)
2.SAAT 46 DAKKİKALIK YAYINDA , Gülizar ÖZEV şiirini okuma ile konuşmasının bitirmesinin ardından   Meslek Çalışma Usul ve Esasları  Yönetmelik tadilinde meslek mensubunun  tutukluluk hali yönetmelik taslak değişikliği ...DEVAM EDECEK

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MÜKELLEF DİYOR...Kİ !!!

Kadın meslektaşlar adına Eray Mercan Yahya ARIKAN Masum TÜRKER 62 md görüşmelerinde soyadı değişikliği olan Bayan Meslektaşlardan ruhsat harcı alınmaması önerisi vardı. Kabul edildi...(Burda Mükellef Gazetesi olarak şunu iddia ediyorum) böyle bir vaka yaşandıysa itiraz etmeyenler etik davranmamıştır..Şayet TÜRMOB çok israrcı olmuşsa ayıp etmiştir..bilmem hangi kanunda yasal dayanağa dayansa da ..Velev ki böyle bir vaka yaşandı bunu yaşayan bir muhasebeci ister kadın ister erkek (erkekte soy ad değiştirebilir ) dava konusu edip kendi hakkını koruyamıyorsa mükellef ve mali idarenin hakkını adam sendecilikle mi koruyacak .!!!! 

 Ha tedbirdir böyle bir önerge verilebilinir...mi  evet burası TÜRKİYE mevzuat..kitap..karadefter böyle diyor safsatalarını hepimiz irade kullanamıyacak lardan çok duyduk.. Valla kadınların böyle tedbiri elden bırakmayan hallerine bayılıyorum..Düşünüyorum da  hatta benim kararım yetse verdim giktti  TÜRMOB a Merkel gibi bir başkan lazım... hayda nerden çıktı duyuyorum der gibisiniz...Alman ekonomisi şu anda dünyanın fazla veren en güçlü ekonomisi  İngiltere'nin demir leydisi..Teacher zamanında da İngiliz Ekonomisi dirilmiş di.

 Bizde dünyanın saygın ekonomistlerinden kabul edilen Prof. dr. ve YMM Tansu ÇİLLER bir gecede  1993-94 krizini  Banka mevduatlarına % 100 güvence vererek   büyümesini engellemişti..Nerden çıktı demeyin şimdiden guruplar yeniden tüzük yapıyor..Yeniden yapılanma içindeler..2019 seçimlerine hazırlanıyorlar Tansu ÇİLLER de boşta bir YMM  hani duyrulur  mesela niye her hangi bir guruptan delege değil...Ben söyledim..Valla hepinizi birbirinizle öpüştürür barıştırır ÇİLLER  Hani zamanın Gn. Kurmay başkanı ÇİLLER başbakanım tak diye söyler ben şak diye yaparım.misali .

Benim hala anlamadığım Prof. den meslektaş ve  başbakan oluyor da neden TÜRMOB başkan seçilse de  başkan olamıyor..gerekçe yönetemez, Üniversite rektörü olabiliyorlar da TÜRMOB yönetemez sorunları bilemez..diye eleştiriliyorlar.. Sizin işi meslektaşınız olması yetmez fiilen yapanlar mı bilir ve sizleri yönetebilir..O zaman neden meslektaşınız olmasına müsaade ediyorsunuz.. Madem müsaade ediyorsunuz neden başkan seçilemiyor.Yönetebilme hakkına kim sahiptir bunu anlayamadım... Kurullar iyi çalışınca sorunlar çözülür başkanlık liyakatı temsil için yeterli ise olur...

Tarihinizi unutmayın beyler geçici kurullara atama ile başkan tayinlerini Rahmetli MORGÜL...Bazen düşünüyorum 1. olağan genel kurul da işler yetişmiyor..diye kardeş kavgalarından fazla şans tanımadığınız Prof. Dr. Kamil BÜYÜKMİRZA hoca ah mı etti size Sanma ah etmez..Ama şöyle bir lafı Mükellef te manşet olmuştu..Gurupların gittikçe siyasallaşması mesleğimize zarar verir.. demişti.. Bu günde meslek siyaseti için parti politikalarından arınalım birlikte olalım noktasına gelindi... Demek ki ne imiş Prof. olmuş insan eğitmiş (istisnalar...hariç) öngörülerinde kolay yanılmazlar..Neden bir insan bu kadar YÜKSELEN bu kadar rencide edildi veya ettirildi..Yakıştı mı hala anlayamadım...Gerekçe ne imiş genel kurulda yalanlanmadığı için söylüyorum..3568 anti demokrat hükümlerine direnişmiş..Direniyorsanız ses çıkarmayın..2010 da 2013 te olduğu gibi..MİRZAOĞLU hocama soracam ama alacağım cevabı biliyorum..ben ah etmem ..doğru tektir  iki nokta arası doğrudur her koyun kendi bacağından asılır diyecektir...suçlamaya bak ne imiş maliye bakanlığı ile görüşememiş..Hadi Canım bunun karşılığı şumu AĞBAL size benim tanıdığım birini niye seçmediniz gibimi davranıyor....Kendi söylediğinize inanmıyor başkasını inandırmaya çalışıyorsunuz açıkça söylüyorum insanı bile bile yanlışa teşvik etmek her dinde günahtır...  HA BİZİ  NEMİ İLGİLENDİRİYOR BUNLAR...bu camiaya ençok emek biz sarf ettik diyenlerede ispatlarız en az sizin kadar bizimde emeğimiz geçmiştir...Kaldı ki delege 75 kişinin vebali ile hareket ediyorsa biz bizi varlığımızın gerekliliğine bağımsız hür iletişime  inanan binlerce kişinin vebalini taşıyoruz vesselam

Meslek mensubunu tutukluluğu hususu  ÖNCÜ muhasebeciler gurubunca İrfan DEMİRCİ (ist) delegesinin verdiği önerge ile kaldırıldı..Ben doğrusu kaldırılmasını ve olayın çok büyütülmesini çok yadırgadım..İyi niyet vardı iyileş tirilebilinir di.
Konunun özü Meslek mensubu herhangi bir şekilde tutuklanırsa  hüküm giymeden de oda bürosunun işleyişini sağlamak için bir veya 2 meslek mensubu görevlendirecek..Çıkınca  teslim alınacak ? burası muallak ..dikkat edin işleyiş odanın kontrolünde...Hüküm giymemiş tutuklu değil diye doğru bulmayıp itiraz edenler var..Bir Hüküm giyince zaten ailesine yardımcı olunabilinir...Esas sorun tutuklu iken Türkiye'de yaşadık hüküm giymeden birsene yatanlar mı ararsın 3 yılmı..

Cümlemizi tekrarlıyalım kontrolü bağlı olduğunuz yani sicilinizin tutulduğu odanızın kontrolünde olacak..ÖNCÜ ler ilave talep istiyordu ancak karşı duranlar gerekçesi efendim atanan kişiler kaba tabirle defterleri iç edermiş...yahu bu ne güvensizlik. BİR KAÇ KİŞİDEN BUNLARI DUYDUK..geçici olarak giden geri gelmez yorumlarıda mevcuttu kulislerde konuştuk karşı duranların .Sorun nasıl çözülür sorduğumuz kişide Doç. Dr. YMM Hakan TAŞTAN  panelist olduğu toplantının birinde babana dahi güvenmeyeceksin sözü Türkiye 'de maalesef ata sözü gibi ...demiştir.. TAŞTAN ve Arif AYTULUN  tutuklu meslektaş kimi isterse onu görevlendirmek iyi doğru olurdu odanın gözetiminde olması da isabet olurdu ..Ancak odanın Meslek mensubunun tanımadığı birini atarsa olmaz..Odalara olan güvensizliğe bakın defterlerinizin iç edilmesine müsade mi edecek..Yönt. Kur. Emre Kartal  iyi anlattı iyi niyet vardı geliştirilebilirdi..Ancak muhasebe camiasının ana sorunlarından biridir kendi aralarındaki güven bulunalım

Böylesine birbirine ve kurmalarına güvenmeyen camianın sorunları bitmezi...Anlayacağınız bu durumunda buyük oranda sebepleri  grup içi hegemonyadan özgür iletişimin olmayışına dayanmaktadır ki  maalesef bu anti demokratik hastalık tüm kurumlarımızda van ve TÜRKİYE nin sorunlarının da ana kaynağını teşkil etmektedir.. Vesselam..  

Şimdi gelelim  Selahattin İPEK'in  ahlandırmasına

SMMM Selahattin İPEK bağımsız denetçi arkadaşımız la bir kez ayak üstü sohbet 3-5 cümlelik oldu beni ve mükellef gazetesini fazla tanıdığını sanmıyorum..İYMMO  KGK BİRLİKTE ORGANİZE ETTİĞİ bağımsız denetimde kalitenin artırılması panelinde..oturum başkanı  M. Nabi Abbasoğlu ile tartıştı doğru.

BİZ- iktisadi dayanışmanın kamerası orada idi  soru cevap bölümüne gelinceye kadar plimiz yetti ancak soru cevap bölümünde uzatma kablomuz sorun yarattı..bir problem yaşadık biz uzatmayı takınca salon çekim görevlisinin sistemlerine zarar veriyormuş başka uzatma istedik kendilerinden zorlandı..Bizde hd değil başka imkanlarla yedek getirdiğimiz kasetli kamerayı kurup kullanmaya başlayıncaya kadar tartışma yaşanıp bitmişti...

Sorup soruşturmadan kameralara yani gazetecilere baskı yapıldı yayınlamıyorlar diye yazısı sosyal medyada dolanıp durmuş ayın 8 inde haberim oldu...Nihayetinde İktisadi dayanışma ile ziyadesi ile samimi İPEK arkadaşımız ona da sitemkar olmuş...İKTİSADİ DAYANIŞMA iş yoğunluğu gecikmesi olduğunu açıklayıp yayına soktu...İktisadi dayanışmaya da bizim gibi baskı olmamış..demek ki. İPEK belgeye dayalı afaki işlere itibar etmeyecek muhasebe hesap kitap işini kamu yararını korumak adına bağımsız denetçi

1. dinledik notlarımızda var isteyen izleyebilir DoğrusuİPEK in  panelde soru şekli anlaşılır olmadığı gibi dini motifleri kullanarak hak adalet BDY taslağındaki Serbest Denetçi ibaresini kendince mefum tehlikelerinden bahsedip YMM ve KGK kurumunu suçluyordu..Kaldırılmasını istiyor...Yazılarda da Gözetim (paylaştırdığı ) daire başkanına aba altından sopa gösteriyor..Kaldı ki zaten panelden öncede  Serbest denetçilik lafının tüm kesimlerce eleştirildiğini  çok eleştiri aldığın KGK başkan yardımcısı Rafet DİLMEN de belirtmişken kaldırılacağı belli bir konuyu yazmaktan okumaya fırsat bulamadı herhal İPEK in dikkatinden kaçmış olması bizde garip bir şekilde zan altına soktu

Bunları doğrusu zaman zaman yazılarını okumaktan faydalandığım anlamadan dinlemeden mesleğimiz ve meslek etiğimiz üzerinde aleyhte mefum zan yaratmayı  İPEK'e  yakıştıramadık  Bilinçli olduğunu sanmıyoruz ancak bilinçsizce yapılan bu saldırılardan kendi mesleği adına ne kadar zarar görüyorsa bizimde o kadar zarar görebileceğimizin öngörüsünü ve hesap adamlığını gösterememiştir ...Kaldı ki ben orda canlı şahidiydim anladığım kadarı ile kulisleri panele soru olarak taşıdı..soru sormak tamam ama YMM ve KGK mensuplarını suçlamak basını zan altında bırakmak Soruya suçlayarak başlarsanız tepki almanız doğaldır...

Çünkü :

Biz adımız kadar eminiz hiçbir çalışanımıza   yeminde ederiz YMM ler yayınlama diye bir baskı ve önermede 30 yıldır asla bulunmadılar bundan sonrada bulunmazlar...Nabi bey le en fazla selamlaşırız fazla sohbetimizde olmamıştır..Panel deki tutumunu izleyenlerde anlayacak ki söylediğinin arkasında durabilecek güven ve özgüveni tam niyeti ne ise direk söyleyebilecek bir insan karakter itibarı ile lafı eveleyip geveleyecek bir insan değil kanaatindeyim. Biz İPEK ten bir özür bekliyoruz..bize ulaşması çok zor değildi...Kaldı ki çözüme katkı sunduğunu belirttiği Hayri ÖZTÜRK e sorsa hakımız da sanırım ÖZTÜRK Osman a baskı yapılmaz der... di...Ramazanda doğrusu biz durumdan fazlası ile üzüldük..Allah a şükür gazeteciliğimle ilgili verilemeyecek hiçbir hesabım bu yaşıma kadar olmadı olamazda...olmazda Bunu önemsemezdik ancak maalesef bir kaç kişi ya böyle böyle yazılar dönüyor diyince önemsedik..Şimdi yaptıklarının doğruluğunu zararını karını  İPEK arkadaşımız (Face) vicdanı hür mesleği hür ve bağımsızca denetler ,..

İPEK örneği herkes birbirinin ahını alma gerginliğinde geçen bir genel kurul yaşadık..Halının altına süprülmüş birikmişlerin mahsuplaşma ve  hesaplaşmalarına  neden olan  genel kurul. Bunun sebebi siz muhasebe eğitimi almış bu eğitimin en temel kuralı ve etik ilkesi hesap verebilirlik ve şeffaflık. Anlaşılabilirlik .Hepimiz devletten de bunu istiyoruz birbirimizden de..sevgilimizden de arkadaşımızdan da, ortağımızdan da dostumuzdan da ...Yani anlayacağınız gizli gündem kapalı başkanlar kurulu toplantıları 2003 ten beri TÜRMOB ta yapılmaktadır..Bu düşünce nin mucitleri şapkayı önlerine koyup bir daha düşünsünler IŞINLANMA ÇAĞINDA dayız ne kadar şeffalık o kadar  saygınlık ve güven diyoruz...

 Şimdiden ahir ömrünüzün ramazan bereketi ile geçmesi dileklerimizle Ramazan Bayramınızı kutluyoruz...Esenkalın

Osman ERTEM _________________________________________________________________________


 Mükellef TV  3. BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ ve   

4. SON BÖLÜM için tıklayınız...
 

 

Genel Kurul'a Sunulacak Mevzuat Değişiklik Taslakları
 

1- SMMM ve YMM'lerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik…>>>tıklayınız
    Uygulamalı Gösterim…>>>tıklayınız

2- SMMM'ler Odaları Yönetmeliği…>>>tıklayınız
    Uygulamalı Gösterim…>>>tıklayınız

3- YMM'ler Odaları Yönetmeliği…>>>tıklayınız
     Uygulamalı Gösterim…>>>tıklayınız

4- TÜRMOB Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik…>>>tıklayınız
     Uygulamalı Gösterim…>>>tıklayınız

5- SMMM'lik  ve YMM'lik Mesleklerine İlişkin Haksız Rekabet ve Reklam Yasağı Yönetmeliği…>>>tıklayınız
     Uygulamalı Gösterim…>>>tıklayınız

6- SMMM'ler ve YMM'lerin Mesleki Faaliyetlerinde Uyacakları Etik İlkeler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair
    Yönetmelik…>>>tıklayınız
    Uygulamalı Gösterim…>>>tıklayınız

7- TÜRMOB ile YMM'ler Odaları ve SMMM'ler Odaları Personel Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik…>>>tıklayınız
    Uygulamalı Gösterim…>>>tıklayınız

8- SMMM''lik Kanunu Disiplin Yönetmeliği…>>>tıklayınız
    Uygulamalı Gösterim…>>>tıklayınız

9- YMM'lik ve SMMM'lik Sınav Yönetmeliği…>>>tıklayınız
    Uygulamalı Gösterim…>>>tıklayınız

10- SMMM'lik Staj Yönetmeliği…>>>tıklayınız
     Uygulamalı Gösterim…>>>tıklayınız

11- Muhasebe, Denetim ve Danışmanlık İşletmeleri İçin İşyeri, Hizmet ve Kalite Güvence İlke ve Esasları Hakkında Mecburi Meslek Kararında Değişiklik Yapılması Hakkında Mecburi Meslek Kararı…>>>tıklayınız
    Uygulamalı Gösterim…>>>tıklayınız