Yıl:35  Sayı: 352 Nisan 2017  2017 Mükellef  


TÜRMMOB'inde iz bırakanlardan Uğur BÜYÜKBALKAN ile
TÜRMOB'un Dününü, Bugününü  Yarınını Masaya yatırdık !


1981 yılında başladığı muhasebecilik hayatına, Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Birliği Derneği İstanbul Beyoğlu Şubesi kuruculuğunu  bir dönem şube başkanlığı  eklemiş;  Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Gurubundan 1992-2000 yılları arasında TÜRMOB Yönetim Kurulu Genel Sekreterliği,   2000-2004 Genel Başkan Yardımcısı görevlerini yürütmüş,  TÜRMOB örgütlenmesinin ve bugünlere gelmesinin temel aşamalarının , emektarı YMM Uğur BÜYÜKBALKAN ile TÜRMOB'un dünü bugünü ve yarınının masaya yatırdık..

SPK ile yaşanan sorunlara, KGK kurulması ve sonrası yapılanların doğrusuna eğrisine değindik. KGK öncesi ve sonrası 22 Mayısta TÜRMOB olağan üstü genel kurulu gidişini'de ele aldık..

Mükellef.) Mesleğe başlangıcınızı  TÜRMOB' yönetim kuruluna seçilme sürecinizi Örgütlü mücadelenin içinde olanlar TÜRMOB camiası sizi tanıyor biz değil siz anlatırmısınız.

Büyükbalkan ;

 Teşekkür ederim ben biraz daha geriye gideceğim anılaı canlanacak. TÜRMOB bu günlere nasıl taşıdık.  1981 sonlarında Beyoğlun'da büromu açtım kullakları çınlasın ozamanki Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği (MMMB)  başkanı Turgut ARIĞ 1982 de büromu ziyaret ederek derneği anlattı bizde Yahya ARIKAN, Rahmetli Nejat KOYUNCU, Masis YONTAN, Reşit KÜÇÜK, Adil ARISOY ismini hatırlayamadığım arkadaşlarla bir araya gelerek derneğin 1983 tü sanırım Beyoğlu şubesini kurduk. İlk Başkanımız Yahya ARIKAN dır.  Daha sonra  (13 Haziran 1989) yasa çıktıktan sonra hızlı bir örgütlenme içirisinde atama ile kurulan TÜRMOB geçici kurulunun ( prof. dr. Orhan MORGİL)  Hüseyin PERVİZ PUR ların döneminde  ve gözetiminde odaların geçici kuruları oluşturuldu. Uzun çabalar ve görüşmeler sonucunda Beyoğlu Şubemizden Yahya ARIKAN İSMMMO başkanlığın'da oda kuruldu.

(Aksaray Lunaparkta )1990 yılında ilk yapılan seçimleri Kurduğumuz Çağdaş Demokratlar Muhasebeciler Gurubu (ÇDMG), Demokrat Muhasebeciler, Demokrat Muhasebeciler birliğine karşı kazandık ilk seçimleri Yahya ARIKAN başkanlığıda kazandık odalar ve delegasyon oluşmuştu.   Eskişehirdeki TÜMFED MMMB birlikte hareket etti. MMMB den doğan ÇDMG . Odalar oluştu delegasyon belirlendi..Seçim sonuçlanıncaya kadar Beyoğlu MMMB ingiliz konsolosluğu karşısındaki şube İSMMO  yönetiliyordu..Bir sandalye bir masa

 Ben beyoğlu Şube başkanlığı yaptım. TÜRMOB ta da benzeri durum vardı. 1990 yılında Prof. Dr. Kamil BÜYÜKMİRZA  Rahmetli Beyoğlun'dan Aslan Başer KAFAOĞLU seçimleri bitti  Başkan yardımcısı Derneğimizden Rahmetli Nejat KOYUNCU, Mersin'den Yılmaz UÇAK Ankara Cinnah ta tutulan TÜRMOB merkezinde tek katlı yerde TÜRMOB yönettiler. ihtiyaca zor cevap veriyorlardı..ilk lütfü kırdar da dağıtılan ruhsatları 1990 mayıs ayları idi sanırım tepebaşı kazabılanka'da 2. si dağıtıldı ancak ruhsatllar geçici kurulda olduğu gibi zamanında gelmiyordu. Üye Odalar DAN odalar TÜRMOB'tan istiyor. olağan üstü genel kurula gidildi.. 1991 di sanırım ben ön seçimden çıkmıştım ancak olağan üstü genel kurulda istifalara rağmen seçim kararı çıkmamıştı. 1992 yılında yapılan TÜRMOB 2. Genel kurlunda ÇDMBG'nun Sayın Mustafa ÖZYÜREK başkanlığında oluşturulan seçimleri blok kazanan  listesinden ben YMM muhasebe uzmanlarından Masum bey hatırladığım kadarı ile Ankara dan, bursadan  İzmirden Rıfat NALBANOĞLU vardık. Ben görev dağılımında Gn. Sekreterliğe seçildim. Borçla devraldığımız TÜRMOB uyum içerisinde toparlamaya başladık. TÜRMOB taleplere yetişmeye çalışıyorduk..Bir yandan da basit usul meselesi musallat olmuştu. onunla uğraşıp kamuoyu oluşturup hallettik. Hiç unutmam bu aşamada Ankara'da yapılan yapılan toplantıda ÖZYÜREK kürsüden Sümer ORAL dı maliye bakanı ya haklı taleplerimizi çözersiniz yada biz çözecek bir bakan seçeriz demişti. 4-5 yıl gibi kısa zamanda Cinnah tek daireden Gençtürk Caddesindeki TÜRMOB binası inşatını bitirdik. başımda kasklarla herşeyi ile ilgilendim.....Odalar kendi mülkleri binalara kavuştu.

Mükellef )  Uğur bey 1992 de Spor yazarları derneğinde sizde listeye girmiştiniz. Aday tanıtım toplantısında ÖZYÜREK  aday olarak söylemi, bize verdiği roportaj'da   'Sorunları perakende olarak değil topluca ele alıp toplumuza anlatacağız butik olarak. çözeceğiz.' .Mükellef Gazetesinde manşet olmuştu.  Bugün gelinen noktada  Prof. Dr. Orhan MORGİL le beraber Prof. Dr. Kamil BÜYÜKMİRZA  ve ÇDMBG dan başkan adayı seçilip, TÜRMOB başkanlığını kazanan  3. Prof. Dr. Cemal YÜKSELEN, benzeri seçim sloganı kullanıldı. Ana slogan biz olma zamanının yanında 'iş dünyası mesleğimizin önemini yeterince anlamış ve kabullenmiş değil birlikte ortak akılla marketing çalışma ile önemimizin anlaşılmasına çalışacağız...ÇDMBG yoları ayrılan Türkiye MG başkan adayı TÜRKER anadolu odaları devrimi yapacağız. TÜRMOBUN sorunlarını çözmek kurtarmak için geliyoruz Ortak akıl şart dedi . 1981 çıkan SPK kanunu ile oluşan SPK denetimin sahibi biziz diyordu..1992 den uzun çabalardan sonra 1999 du sanırım SPK na Bağımsız denetçi olabilmek için SMMM ve YMM olmak şarttır Md. eklettiniz bir çift başlılık sorunu SPK ile devamlı sorunlar yaşandı otorite boşluğu

 Uğur BÜYÜKBALKAN;  ben önce şu süreci 92 ye kadarki süreci tamamlayayım. İstanbul örgütüne karşı Anadolu da bir direnç vardı biz bunu aşmak için ÖZYÜREK başta olmak üzere, Masum TÜRKER, Ben  İstanbuldan Mustafa YENİÖZGEN nin arabası ile il il dolaştık..sorunları anlattık çözümlerimizi hedeflerimizi anlatıp odaları tanıdık..İlgi gördük liste miz % 98 oyla seçildi. 1992 ÖZYÜREK in başkan Masum beyin Bşk. Yard. benimde Gn. Sekreter lik dönemim seçimler sonucunda başladı. İzmirden Rıfat Ankara'dan, Bursa diğer illerden seçilen arkadaşlarla özveri, uyum içerisinde, Sevmem ancak dediğim gibi  boçlu bir TÜRMOB aldık. Kirada klasör dolabı dahi olmayan yerlerde yığınla müracat dosyalarından kendi binası olan bir bir kuruma dönüştürdük.  (1997) odalarda aynı başarıyı birlikte uyum içerisinde çalışarak kısa zamanda önemli işler başardık TÜRMOBUN varlığı hissedilir oldu. 2500 civarında delegenin % 98 lere varan oyunu alarak uyum içerisinde yoktan var ettik.

TÜRMOB olarak üyelerin taleplere yetişmeye çalışıyorduk..Bir yandan da basit usul meselesi çıkmıştı..Uuğraşıp kamuoyu oluşturup hallettik.Bakanlığın da direnmesine rağmen.  Hiç unutmam bu aşamada Ankara'da yapılan toplantıda ÖZYÜREK kürsüden Maliye Bakanı Sümer ORAL dı Gelirler Gn. Md. Zekeriya TEMİZEL'Dİ  Bana göre ÖZYÜREK in tarihe geçecek lafını  hiç unutmaz  'maliye bakanına ya haklı taleplerimizi çözersiniz yada biz çözecek bir bakan seçeriz demişti. Götürü usul esnafının Kendi Meslek odalarına defter  tutma yetkisi veriliyordu. Bu mesleğin sonu olur. Biz gerekirse götürü usul defterleri ücretsiz tutarız   direnç gösterdik onlarda direnç gösterdiler. Bizde direndik hiç unutmam .Ruhsatlı bir muhasebeci tarafından tutulması karara bağlandı  Uyum içerisindeydik güven vardı.  4-5 yıl gibi kısa zamanda Cinnah tek daireden Gençtürk Caddesindeki  Milli emlak gn. Akif Hamza ÇEBİ ve mali idarenin de desteği ile diğer kurumlarda ikna edilerek TÜRMOB  binası inşatını bitirdik. başımda kasklarla herşeyi ile ilgilendim.....Odalar kendi mülkleri binalara kavuştu.Uyum içerisinde çekirdek kadrolar aynı kalarak büyük başarılar elde edildi. 12 sene hizmet verdim 8 senesi Gn. Sekreter son 4 senesi 2004 kadar Gn. başkan yardımcısı görevleri ile katkı sağladım.  Biz görevimizi yaptık. Pek kabullenmesemde;  hala benim için camiada süper genel sekreter ifadesi kullanırlar.Buda beni mutlu eder  Hepsine gösterdikleri performanslarından dolayı  çalışma arkadaşlarım camiamıza teşekkür ederim.   Süper Genel Sekreter olarak anılmak beni mutlu eder herkese teşekkür ederim..

Mükellef- Uğur bey 92-2004 12 sene en önemli somut kazanım ne idi. sizce.

Büyükbalkan- En önemli kazanım güçlenmek kendini topluma kabul ettirmekti. Basın organları yasa çıkacağı zaman veya yayınlandıktan sonra dahi direk TÜRMOB görüşlerini alırlardı...Tüm TV kanalalarını adım adım gezerdik yetişemediğimiz anlar oldu. Hiç unutmuyorum SSK ozaman ekonomik olarak zor durumda idi. Nihat MATKAP Çalışma bakanı idi o dönem Ben bir beyanat vermiştim basına sizde biliyorsunuz o gazete küpürü bende hala durur 'Sosyal Sigortalara Kurumu nu TÜRMOB kurtarır'  BAŞLIĞI ile haber çıkınca bütün TV kanalları beni aramıştı nasıl kurtaracaksınız diye ÖZYÜREK ben Masum bey yetişemiyorduk TV lere görüş beyan etmeye.

  devam edecek