Yıl:32  Sayı: 340 NİSAN 2014 Mükellef 

 

YOĞUN İLGİ GÖREN İYMMO'NIN ' KDV GENEL UYGULAMA TEBLİĞİ  (TEBLİĞ İİÇİN TIK) BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDA;


YMM Nihat UZUNOĞLU 'Yüklenilen KDV Yalan Beyan'


 İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odasının (İYMMO) KDV uygulamalarını tek tebliğde toplayan bilgilendirme toplantısının Oturumunu yöneten Oda Bşk. Yard.  Vehbi KARABIYIK ( Sağdaki Foto soldan  3 ncü) toplantının kapanış değerlendirmesinde tebliğin takipçisi olacağız. Her maddesi ayrı bir seminer konusu 2. Toplantımızı bakanlık yetkilileri ile yapacağız dedi. 08/05/2014 tarihinde yapılan toplantı çoğu kişi ayakta izledi.

 KARABIYIK ın İlk olarak söz verdiği konuşmacılardan YMM Nihat UZUNOĞLU teliğin hazırlanış süreci hakkında Gn. bilgiler vererek. Mali idarenin Yalan beyan neden oluyor diye 84 nolu KDV tebliği ile kaldırılan Raporlarda yüklenilen KDV belirtme zorunluluğu tekrar getiriliyor Yüklenilen KDV yalan beyan. Özel esas ve geçiş hükümlerinin hiç birinin tebliğde dikkate alınmamış dedi.

Özel husular hakkında sunum yapan  YMM Hüseyin F. SALTIK ise teretüdlere neden olacak uygulamaları tek tek anlattı.   Öncelik olarak KDV idade işlemlerinde  Maliye Bakanlığı   mahsubu düşünüyor açıklamasını yaparak dinleyicilerin soruların tüm ayrıntıları ile cevapladı.

İYMMO Başkanı Sezai ONARALodaya katkılarından dolayı seçtiği ATATÜRK posterini hediye ettiği Vergi Uygulamaları konusunda uzman YMM Ahmet KAVAK (sol foto Sağda ) 3065 sayılı KDV kanunun 11. Md. ihracat, 12-13 . Md.lerin  araçlar, taşıtlar, 14 md. taşımacılık 15. md. diplomatik mutlak  istisnaları açıkladığına vurgu yaparak  bu muafiyetlerden yararlanmak için tebliğde istenilen belgeleri tek tek anlattı.anlattı. KDV uygulama Gn. Tebliğinin 123 adet KDV tebliğini uygulamadan kaldırıp tek tebliğde toplaması büyük avantaj dedi. ...

Oturumun soru cevap son bölümü beyin fırtınası gibi geçti. Mustafa BUZE İncelemesiz KDV iadesinin 5 sinlira sınırında kalmasını eleştirdi.

Asım ÖZGÖZÜKARA ise YMM Vergi, Ticaret, Muhasebe, Finans, Borçlar Kanunu, KDV, Bankacılık, İthalat İhracat  konularını ve hukukunu bilmek zorunda, Muhasebe ve denetim standartlarını bilmek zorunluluğu var. Hepsinin altından kalkamayız herkes her konunun uzmanı olamaz şeklinde açıklamalar yaparak ben kollektif çalışmayı şirketleşmeyi öneriyorum dedi.

ÖZGÖZÜKARA Mali idare uzak doğudan gelen mala referans fiyat uyguluyor. Birim değeri 100 tl  200 tl kabul ediyor. Korkunç iade rakamı birikiyor. Bu sorun giderilmeli dedi.

YMM Mehmet YALÇIN ise geçmiş dönem iade taleplerine süre açısından tebliğin açıklık getirmediğini bu eksiklikle ilgili açıklama istedi...

Soru cevap tan sonra Oturum başkanı Oda Bşk. Yard. Vehbi KARABIYIK'ın  Tebliğin sıkı takipçisi olacağız. Sık sık toplantılarla konuyu tartışıp muğlak noktaların anlaşılmasını sağlayacak gerekli gördüğümüz tadillerin yapılması içinde uğraş vereceğiz şeklinde değerlendirmeleri ile toplantı son buldu.

YMM. Hüseyin F. SALTIK ın sunumu için tıklayınız...

YMM. Dr. Ahmet KAVAK'ın sunumu için tıklayınız...

Toplantının  tamamını Mükellef TV  nin EĞİTİM  bölümünden 3 bölüm seçip izleyebilirsiniz tık