Yıl:38  Sayı: 378  Mart  2018 Mükellef 

Bursa SMMMO Başkan yardımcısı Ömer İŞÇİ
KADIN GÜLERSE DÜNYA GÜLER !!!

 8 mart dünya kadınlar günü de BURSA SMMM Başkan yardımcısı Ömer İŞÇİ açılış konuşmalarını yaptıktan serbest kürsüde kadın üyeler sorunları, beklentilerini dile getirdiler. İŞÇİ konuşmasında  odanın 4836 üyesinin 1607 sinin kadın olduğun 69 bağımlı 1607 sinin serbest çalıştığına vurgu yaptı TÜRMOB 30722 kadın meslektaşın olduğun açıkadı. İŞÇİ : “İyi bilmeliyiz ki, kadın öğrenirse çocuklarına da öğretir. Kadın öğrenirse toplum öğrenir! Kadın şiddet görürse, toplum şiddet görür! Kadın tacize uğrarsa, toplum tacize uğrar! Ama kadın gülerse, değil toplum tüm dünya güler.”

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO) ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılan meslek mensupları, serbest kürsüye çıkarak günün anlam ve önemine ilişkin tek tek söz alırken, etkinlik Türk Halk Müziği Dinletisi ve kokteyl ile sona erdi.

BSMMMO Hizmet Binası’nda düzenlenen kadınlar günü etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Oda Başkan Yardımcısı Ömer İşci, “Kadınlar günü esasında kutlamadan ziyade, kadın sorunlarının konuşulması, çarelerin üretilmesi, insanların bilinçlendirilmeye çalışılması gereken bir gündür” diyerek, bazı istatistiki bilgiler hakkında konuştu. BSMMMO Başkan Yardımcısı Ömer İşci, “4 bin 836 üyesi bulunan Odamızda, bin 607 kadın üye bulunuyor. Bunlardan 538’i serbest çalışmakta, geriye kalan bin 69’u ise çeşitli şirketlerde bağımlı çalışarak mesleki faaliyetlerini sürdürmektedirler. Türkiye genelinde baktığımız zaman ise TÜRMOB bünyesinde 109 bin 423 üyeden, 78 bin 701’i erkek, 30 bin 722’si ise kadınlardan oluşuyor.”

KADIN ÖĞRENİRSE ÇOCUKLARINA DA ÖĞRETİR
“Türkiye’de kadının kimliği denilince neden hep ezilen, şiddete maruz kalan, kaybeden, mağdur benzeri sıfatlar akla geliyor? Toplum olarak güçlü, işinde ve özel yaşamında başarılı, değerinin farkında, kişiliği oturmuş, karakterli kadını yeterince yüceltiyor muyuz? Yoksa sindirmeye ve ezmeye mi çalışıyoruz?” diyen Ömer İşci, cevabını herkesin çok iyi bildiğini kaydetti. Konuşmasında, kadının toplumun aynası olduğunu ifade eden BSMMMO Başkan Yardımcısı Ömer İşci, şöyle konuştu: “İyi bilmeliyiz ki, kadın öğrenirse çocuklarına da öğretir. Kadın öğrenirse toplum öğrenir! Kadın şiddet görürse, toplum şiddet görür! Kadın tacize uğrarsa, toplum tacize uğrar! Ama kadın gülerse, değil toplum tüm dünya güler.” Kadınlar için en büyük çabanın cinsiyetçi zihinlerin köreltilmesi olduğunu ifade eden Ömer İşci, kadınların toplumda arzulanan yere gelebilmeleri için kendilerinin, işverenlerin ve toplumun kadına bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini belirterek, sosyal ve ekonomik kalkınmanın en büyük şartlarından birinin de Atatürk Türkiye’sinde kadınların iş yaşamına katılımlarının artması olduğunu bildirdi.

KADIN ASLA BOYUN EĞMEMELİ
“Siz değerli kadın meslektaşlarım, girişimciliği başarmış ve çok zor bir mesleği icra ediyorsunuz. Hepinizi bir kez daha kutluyor, iş hayatınızda başarılar diliyorum. Ama bunu başaramayan kadınlar için, her birimiz elimizden gelen çabayı vermeliyiz” diyen Ömer İşci, değişimi asıl sağlayacak olanın kadının kendisinin olduğunu kaydetti. “Kadın, içinde her şeyin potansiyelinin olduğu o muazzam gücü keşfetmelidir” diyen İşci, şunları söyledi: “Kadın, istediğinde her şeyi başarabileceğini bilmeli ve asla boyun eğmemelidir. Kendisini eve hapsedip, üretimden çekilmemeli. Ancak o zaman, kadının gücünün ne kadar önemli olduğunu, ona ne kadar ihtiyacımız olduğunu anlayabileceğiz. Erkek egemen düzen karşısında, ezilmeyen, eğilmeyen tüm emekçi kadınların gününü kutluyorum.”

TÜRK HALK MÜZİĞİ DİNLETİSİ
BSMMMO Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikler Komisyonu Başkanı Ayser Kaya’nın sunumunda gerçekleşen ve BSMMMO Yönetim Kurulu Sekreteri Hasan Uçar, Yönetim Kurulu Saymanı Fikri Yazkili, Yönetim Kurulu Üyeleri Asim Karaman ile Fatih Arslan’ın da katıldığı ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ programı, meslek mensuplarının serbest kürsüye çıkarak günün anlam ve önemine ilişkin tek tek söz almasıyla devam etti. Meslek mensupları Kenan Taner, Gurbet Bayhan Tosun ve Sevinç Akdağ’ın Türk Halk Müziği Dinletisi ile devam eden program, düzenlenen kokteyl ile sona erdi
.