Yıl:38  Sayı: 367 Kasım  2017 Mükellef 


TBMM'inde  KDV DEVRİMİ  İLE İLGİ
Lİ (torba kanun) MECLİS GÖRÜŞMELERİ
Plan Bütçe komisyonunda,  görüşmelerine 2 ertelemeden sonra 14-03-2018 tarihinde başlanan,, KDV başta olmak üzre bir çok kanunda değişiklik yapacak olan  26 maddelik  TORBA kanun tasarısının açıklamaları ve gerekçelerini anlatan Maliye Bakanı Naci AĞBAL eleştirileri de cevapladı..

  Ağbal  CHP millet vekili Bülent KUŞOĞLU CEVABEN  167 milyar işletmelerin üzerinde yük var bunu engellemezsek 5 yılda 300 milyar olur devlet 300 milyar borçlu sistemde olurmu ? Zor olan bu sorunu çözmek sorumluluğu evet alıyoruz..Ben reform demedim refom gibi dedim. TEMİZEL atfende 1985 tede bu sorun yaşanmasın istenmiş ...KDV nihai tüketiciden  alınıyor  bu sorunları çözüp kdv indirimini kalıcı hale getireceğiz... 167 milyarın hepsi usulüne uygun olmayabilir !

AĞBAL Risk analiz merkezini kurulma işlemi tamamlandı Yenimahalle de 2000 kişilik 60 bin metre kare tüm takip sitemi muazzam olacak
SMM ve YMM  meslektaşlardan KDV iade raporları yazmada  YETKİLENDİRİP önleyici denetim anlamında yararlanılacak açıklamasını yaptı.


.  SMMM lere   tasarının ilk 10 maddesi onaylandı..  Tasarı metni için tıklayınız ..
 

Plan Bütçe komisyonunda ARIKAN ve  Çağdaş SMMM oda başkanları nında izlediği bizmde izlenimleri anında paylaşacağımız  1521- 74 sayılı kanun  Maliye Bakanı Naci AĞBAL:  Bu bir reformdur.. İngiltere de de sistem yenilendi bizde bize uygun  birikenken kdv yük olmaması  için çalışmalar oldu bizde biriken KDV lerde mahsuplaşacağız beyanlar ayın 24 alınacak ödemeler 2 ay sonra yapılacak..

CHP den bülent KUŞOĞLU söz alarak sayın bakan taktir ediyorum istasitiklerde tüm vergilerde hedeflerin üstündesiniz  ancak dahilde alınan kdv hedefin altında kalmış burda mahsuplaşmak kime ne faydası var..Biriken 160 Milyarmıdır...nedir çeşitli rivayetler var sizden net bir açıklama bekliyoruz  duymadım dedi...Bakan herkese gönderdim belki sizlere sekreterleriniz vermemiştir !!!! bu kontrol edin...dedi..
Zekeriya TEMİZEL KONUŞUYOR , TEMİZEL   rahmetli Vural ARIKAN modern  KDV  mimarı ve ilk uygulayıcı Maliye Gümrük bakanıdır..istisna su istimallerine karşı duran memurları korumak için soruşturma geçirmiştir hatırlatmaları yapan Maliye Bakanlığının her kademesinde emeği olan TEMİZEL vedop konusunda biz hazırladık  vergi mükelleflerin kayıtlarını flaş beleklere (içinde sim olan)  yapılacak anında saniyesinde izleyeceğiz ancak erkendi..esnafa  nefes aldırmak gerekir.. Şimdi işlerin anında yapılmayışı birikmiş kdv sini  ortaya çıkarıyor şeklinde açıklamalar yapan  TEMİZEL ; KDV istisna olması teknik olarak yanlıştır...Belge sitemini kurmada zaafiyeteler yaratır  bir çok sorumlu yaratırsınız..uyarılarında bulundu

CHP Utku ÇAKIRÖZ  KDV  raporlarını SMMM arkadaşların yapıyor olabilmesini olumlu karşıladığını vurgulayarak ortada bir sorun var biriken kdv halledilmesi genel anlamda olumludur

.