Yıl:38  Sayı: 378  Mart  2018 Mükellef 

İYMMO'nın  KV SEMİNERİN DE  Başkan Vehbi  KARABIYIK
8/A düzenlemesi için,
Mesleğe, YMM lere Haksızlıktır.  SMMM ler'de Zarar Görecektir .!


Oturum Başkanlığını Oda Yönt. Kur. Üyesi Hamdi GEZMİŞ in 29 Mart 2018 Tarihli  İstanbul Yeminli Mali Müşavirler odasının (İYMMO) düzenlediği KV seminerin de İVD. Başkanlığı Tahsilat Grup Md. Rıza BİLGİÇ  (7103 sayılı yasa ...Kanuna ulaşmak için tıklayınız ) çerçevesinde uyumlu mükelleflerin % 5  vergi indirim hakkının hangi hallerde geçerli olacağı ince ayrıntıları ile anlattı...Özelge Ve Genelgelerden örnekler verdi. TOPLANTININ TAMAMINI MÜKELLEFTV izlemek için tıklayınız

İkinci sırada konuşan YMM Nihat UZUNOĞLU kamu yöneticiliğinden beri uzmanı olduğu KDV kanununda yapılan  7103 sayılı yasada dahil düzenlemeler hakkında geniş bilgi verdi..TOPLANTININ TAMAMINI MÜKELLEFTV izlemek için tıklayınız.

YMM Dursun Erkan ATEŞLİ KV beyan uygulamasında dikkat edilecek önem arzeden konuları ve 7103 sayılı yasa ile GV, KV,KDV Kanununda yapılan düzenlemelerin uygulamaya yansımalarını anlatılar..ve katılımcıların sorularını cevapladılar...
TOPLANTININ TAMAMINI MÜKELLEFTV izlemek için tıklayınız

İYMMO başkanı  Vehbi KARABIYIK Açılış konuşmasında Torba Kanun ile getirilmek istenen 8/A düzenlemesinin 3568 mensuplarına  zarar vereceği vurgusunu yaparak  Mesleğimize ve  YMM  liğe haksızlıktır.. 27 yıllık  emekler boşa gitmeyecektir. Henüz her şey bitmiş değil. Üzülüyorum YMM lere birşey olmaz SMMM  arkadaşlarımız ziyadesi ile  zarar görecektir..dedi.. KARABIYIK açılış konuşmasını MükellefTV den izlemek için tıklayınız ...Başkan KARABIYIK IN (soru cevap bölümünde)  sorulara verdiği cevaplar için tıklayınız

YMM Hasan Şükrü  PEREK (tek foto sağda)  ise oda başkanlıkları yapmış birisi olarak söylüyorum  SMMM likten YMM oldum,  oğlumda SMMM arkadaşlar bir sorun yaşamıyoruz yaşatılıyor.Benim önerim 10 yılı aşkın SMMM arkadaşlara 3 yıl YMM nin yanında SMMM lik hakkından vaz geçerek stajla yetkilendirilsinler..  PEREKİN söylem ve önerileri ni sorucevap bölümünde .... MükellefTV den izlemek için tıklayınız

GİB' İVDB tahsilat Grup Md.  Rıza BİLGİÇ in sunumları için Tık. YMM Nihat UZUNOĞLU nun sunumları için tık.. Dursun Erkan ATEŞLİ SUNUMU İÇİN TIK
 (7103 sayılı yasa ...Kanuna ulaşmak için tıklayınız )
 

Fotodakiler
Soldan

YMM D.Erkan ATEŞLİ,

Oturum. Bşk. Hamdi GEZMİŞ,

 GİB İst.Tah.Grup Md. Rıza BİLGİÇ

, YMM nihat UZUNOĞLU


Katkıda bulunmak isteyen bir YMM Zafer ALTINTAŞ
1 MİLYON 500 MÜKELLEF DEVREDEN KDV Sİ VARMIŞ OLURMU ?

Çok net önerimizdir beyanname verildiği anda borcu olmayan mükellefler bu %5  indirimden faydalanmalıdır.Katkıda bulunmak istiyorum.Vergiye uyumlu mükellef ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.Biliyorsunuz gelir vergisinde yedi gelir unsurundan üç gelir unsuru için geçerli. Diğerleri demek ki vergiye uyumlu olmayan mükellef kabul edilmiş. Bu üç gelir unsurunun bin TL’na kadar borcu olsa dahi uyumlu kabul ediyor. Hiç vergi borcu olmayan vergi ödevlerini yerine getiren Gayrimenkul sermaye iratları , diğer kazanç ve iratlar, ücretler kapsama alınmamış bunları eleştiriyorum açıkçası. Alınmamış ama esasında bu kanun ve 301 tebliği kimseye vergi indirimi uygulanmasın diye getirilmiş özellik arz ediyor. Üç yıllık bir zaman dilimi getirilmiş,
üç yıllık zaman diliminde tüm beyannameler den bir tanesini süresinde vermemişse veya ödemelerini bir gün geciktirmişse bu vergi indiriminden faydalanamayacaktır. Bu zaman dilimi geriye dönük de işliyor. Bu ahım şahım bir şey değil. Kurumlar vergisi %20 ise fark edecek rakam %1’e tekabül ediyor. Gelir vergisi beyannameleri bitiyor kaç kişi faydalandı merak ediyorum.

Bir de 359.maddedeki 5 yıllık süre var.Bu raporla tespit yapılacak. Tespit yapıldıktan sonra mükellefin mahkeme yoluyla muhteviyatı itibariyle belge kullanmadığı ortaya çıkarsa, ileriye dönük faydalanacak mı veya geriye dönük işleyecek mi gibi gereksiz sorular ortaya çıkıyor.
Çok net önerimizdir beyanname verildiği anda borcu olmayan mükellefler bu indirimden faydalanmalıdır.
KDV’den tek beyan verilmesi sakıncalıdır, kaldırılması yerindedir.
Devreden KDV’ye gelince devreden KDV diye bir şey olmaz.Zarar ile satış, stoklu satış veya yatırım varsa devreden KDV’den söz edilebilir. Bunun dışındaki KDV açıktan satıştır, ya da sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanılmıştır. Onun iadesi olmaz. Bir buçuk milyon mükellef devir KDV göstermiş.İyi ki kaldırılmış, kaldırılmasının bir nedeni 160,000.000.000,00 TL’nın ödenemeyeceği açıktır.2017 yılında iade edilen KDV 51.000.000.000,00 TL ve 55.000.000.000,00 TL toplanıyor.Tablo çok çarpcı. Sağlık hizmetinde yabancılardan sıfır KDV, bizden % sekiz KDV kabul edilemez. Sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması lazım bir de vergi almak doğru değil. Hasılat esaslı KDV’yi Nihat beye rağmen destekliyorum.


Soru -1
Sinan ASLAN : Mükellefe karşı % 5 vergi indirimi ile ilgili mahçup olduğumu hissediyorum. 2017 yılında gerçek usul mükellefi olan mükellefim önceki yıllarda GMSİ mükellefi olsa da üç yıllık şartı yerine getirip getirmediği ile ilgili bir yorum yapamadım.Son üç yılda beyannamelerini süresinde vermiş, vergilerini süresinde ödemiş ama 2017 yılında gerçek mükellefiyeti var.GMSİ mükellefiyetini saymak gerekir mi gerekmez mi?
Rıza Bilgiç cevapladı. Belirtilen mükellefiyet türlerinden olmadığı için maalesef faydalanamıyor.


Soru-2
Sinan ASLAN Bey: Mükellef üç yıl süresinde beyannamelerini süresinde vermiş, vergi ödemelerini süresinde ödemiş sadece bir tanesini bir gün gecikmeli ödemiş. Tahakkukta %5 indirim görünüyor ama şartları uymadığı için indirimden faydalanamaz gibi bir durum çıkıyor. Yorum alabilir miyim?

Rıza Bilgiç cevapladı.
Sorunun cevabını siz verdiniz zaten. Bununla bağlantılı Nedim bey bir soru yazmış. KDV iadesi alan mükellefler mahsup ile çalışıyorlar. Mahsupla ödeme oluyor.Daha sonra bazı faturalar çıkartılıyor, tenzilatlar yapılabiliyor. Zamanında ödediğinizi varsaydığınız bazı vergiler ödenmemiş oluyor sonrasında mağduriyetler oluyor. Bu konuyu ilettim. En azından tebliğ bazında bu durum ihlal etmez diye hüküm getirilmesi gerekiyor. Bu çok yaşanacak.
Mükellefin ihraç ettiği mallar bazen iade ediliyor. Bu durumda KDV iadesinden mahsup ile ödediği vergiler açığa çıkıyor. Bunun gibi çok ayrıntılı konular çıkacak ortaya.Bu durum mükellefin elinde değil. VUK mücbir sebebi kabul etmiş.
Bu tür durumlar için yorum yapacak genel tebliğlerin çıkartılması gerekiyor.Siz de bu konuyla ilgili özelge talep edin. İdare tek tek özelge çıkartmaktansa ya sirküler ya da genel tebliğ yoluna gidiyor.


Hasan Şükrü Perek
katkıda bulunmak istediğini belirtti ve şöyle devam etti :46 yıldır bu mesleğin içindeyim.1989 yılnda ilk SMMM oda başkanlarından biriydim. Bu konuda görüş belirleyecek biri olarak hissediyorum kendimi. 2018 yılında YMM müessesesi maalesef bir şey haline geldi. Bunu nereden anlıyoruz ücret tarifesindeki sıkıntıdan.Yeminli Mali Müşavirler bir gol yedi.İkinci bir durum var burada da kale önünde top dolaşıyor henüz gol yemiş değiliz. Ama bir kesime siyasi rant amacıyla gözetilerek bir avantaj mı temin edilmek isteniyor, bu tabir belki uygun olmayabilir. Mali Müşavirlere karşı bir husumetim yok.Oğlum Mali Müşavir şu anda kurumumuzun genel müdürlüğünü yapıyor.Ben de bu 23 yıl içersinde 450 kişiye yakın Mali Müşavir adayının notunu verdim Mali Müşavir oldular.
Bu işin sistematiğini oluşturabilirsek bir düşüncem var. 10 yılını doldurmuş Mali Müşavir muhasebe mesleğini terk etmek suretiyle Yeminli Mali Müşavir adayı olsun. YMM kapsamında iş kabul edecek ama üç yıl staj yapacak. Bu ara YMM kapsamında iş kabul edecek. Bu üç yıl içinde sözleşmeler Yeminli Mali Müşavir adına yapılacak ve paylaşım noktasında YMM ile YMM adayı SMM arasında sözleşme yapılabilir. Bu üç yılın sonunda sınava girecek Mali Müşavirin avantaj elde edeceğini ortalama % 10 kazanımı olacağını düşünüyorum.YMM sınavını kazanırsa sorun yok, kazanamazsa sadece iadeler ile sınırlı olarak çalışma hakkı elde etsin, diğer hakları elde edemesin. Belki tahsilat konusunda sıkıntı olabilir, aide dosyalarına mükellefin banka hesabı veriliyorsa Yeminli Mali Müşavir ve Mali Müşavirin kestikleri makbuz ona monte edilmeli ödeme yapılırken mükellefin ayrı Yeminli Müşavirin ayrı, Mali Müşavirin ayrı ödenebilir. Bu mevcut YMM’ler için de geçerli bir çözüm.

İstatistiklere göre 45.000 ila 50.000 arasında Mali Müşavir ve Yeminli Müşavir var. KDV beyannamesinde bir sütun açalım SMM’nin ve YMM’nin ücretini ödedin mi diye sorulabilir. Bu bilgiler olmazsa KDV beyannamesi sistemde işlem görmeyecek. Bu 50.000 meslek mensubunun 20 mükellefi olsa bu bir milyon beyanname eder. Vergi tahsilatına fayda sağladığı gibi mükellefi disipline eder ve Mali Müşavire ve Yeminli Mali Müşavire de bir kimlik, bir kişilik kazandıracağını düşünüyorum.

Soru -3
Nakdi sermaye indirimi ile ilgili. Ana firma iştiraki olduğu firmaya nakdi sermaye artırımı yapıyor. İştirak firması nakdi sermayenin faizini iki yıl indirim konusu yapıyor. Üçüncü yılda birleşirse faiz indirimine devam edecek mi?
Rıza Bilgiç cevapladı. Böyle bir durum varsa özelge talebinde bulunmanızı tavsiye ederim.

Nihat UZUNOĞLU  cevapladı
Birinci konuşmacıya hasılat esaslı KDV ile devir KDV ile ilgili görüşlerinize katılmıyorum. Devir KDV’nin teoride iadesi doğru fakat uygulama başından beri yapılmış olsaydı mümkün olabilirdi. Hasılat esaslı KDV ise gelir vergisi kaybına yol açacaktır

Vehbi Karabıyık panelin kapanış konuşmasında
Ne SMM kardeşlerimizin lobisi, ne siyaset lobisi bunu yapmış değil, yapan bizim arkadaşlar.

H Şükrü PEREK  konuşmasının çoğuna katılıyorum. Bu son tasarıda devreden KDV’nin iadesi ile devreden KDV’lerde SMM’lerin kullanılması bölümü siyasetçiler ve Bakan düzeyi imiş.Ama aşağısı bizim bürokrasinin işi.

Geçen hafta Gelir İdaresi Başkanı, Başkan Yardımcıları, iki üç tane Daire Başkanları bizim Yönetim Kurulumuz Ankara Başkanı ve Yönetim Kurulu olarak gittik. Birkaç saat tartışmalarımız sürdü ve ispat oldu. Diyorlar ki biz bu işi SMM’lere verdiğimiz zaman ucunu tutamayız. Bunun ucunu tutabilmek için en iyi 3568 nolu yasayı bulduk.Biz de diyoruz ki gidin 227’yi kullanın, KDV’ye koyun, 3568’e koymayın.

 Tahmin ettiğimiz gibi ne SMM kardeşlerimizin lobisi, ne siyaset lobisi bunu yapmış değil, yapan bizim arkadaşlar. Nedir talihsizliğimiz onları ikna etmemiz lazım.Onları ikna etmeye uğraşıyoruz ama ikna edemiyoruz. Zaten 27 senedir YMM’lerin müşterek ve müteselsilen sorumluğunda bile ikna edememişken bu durumda nasıl ikna edeceksin. Maliye Bakanlığı böyle düşünüyor. Neden kendimize bir pay çıkarıyorum, soruyorum neden? Üstad önümüzde sizin modeliniz var onu örnek aldık diyorlar. Aferin iyi ettin bizi mahvettin.

Türkiye’de yeni bir kurum getireceğiniz zaman örnek alınacak model Yeminli Müşavirlik Müessesesi’dir. Bana ümit veren başka bir nokta da çok teşekkür ediyorum tüm üyelere başka yerde kan gövdeyi götürür, hakaretler olur, ortalık karışır. Kaç toplantı yaptık hiç kimse istifini bozmadı.Bundan şu anlamı çıkarıyorum. Halen ümitlerimiz bitmiş değil, biz iyi bir yerdeyiz. Fakat sorunumuz maalesef yeterince büyüyemedik. Bu işte 30.000 tasdik değil, 100.000-200.000 olması lazım.Sayımızın çok daha fazlası olması 5.000-10.000 olması lazım. Henüz 27 yıldır gelemedik. Türkiye’de İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası örneğini n yansınmasını sağlamak gerek.

 Nasil ? Herkes hiç istifini bozmadan gayet sakinlikle sükunetle olayı konuşuyoruz ne dediğimizi biliyoruz, hepsini anlıyoruz ama bunun sonucunda Yeminli Mali Müşavirliğin değil asıl başkaların zarar göreceğini görüyoruz. Elden geldiğince de yine kendi kardeşlerimize yapmayın etmeyin deyip ısrarla anlatmaya çalışıyoruz. Yapabildiğimiz kadar anlatır doğru yola getirirsek iyi, anlatıp doğru yola getiremezsek anlatmaya devam edeceğiz.

Ama bizi güçlendiren bir tek şey var, bu camia.Camia kolay bir laf değil. Arkamızda bu Yeminli Mali Müşavirlik olmasa hiçbir şey yapamayız, hiçbir şey konuşamayız, hiçbir hak iddia edemeyiz. Şu anda durduğumuz yer iyi değil ama en azından arkamızda Yeminli Mali Müşavirlik ordusu var , bakın bu sükunet var bu bize çok büyük güç veriyor. Ne yapmak lazım, bu mesleğin yaşaması lazım bunun için ümidimizi kaybetmemek lazım.Ne kadar gol yersek yiyelim, başkan ne kadar pembe tablolar çizip iş ne kadar kötüye gitse de ümidimizi kaybetmeyeceğiz.Ben boş ümit olarak değil hakikaten yirmi yedi yıldır inanıyorum.

Bakıyorum Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin mayası tuttu.İşveren bundan memnun fakat Maliye Bakanlığı’na anlatamıyoruz, kendi arkadaşlarımıza anlatamıyoruz. Problem bunda hala bizi kendilerinin bir uzantısı gibi yani işi ben verdim istediğim zaman alırım gibi görüyorlar. İş öyle değil artık burası sosyal vaka oldu, burada bir kurum oluştu. İhtiyari olduğu halde 30.000-35.000 olmasının nedeni bu.Bağımsız denetim olmuyor, bizde oluyor yürüyor. Öbür taraftan SMMM’e bir şey vermeye kalkıyorsun o dönüyor geri geliyor, ne olacağı belli değil.İftiharla örnek alınacak ve devletin adım atarken güvenebileceği tek kurum burasıdır.
Şükrü Beyin SMMM’lerin YMM olurken getirdiğin önerin son derece mantıklı dedikten sonra plaket törenine geçildi.