Yıl:38  Sayı: 380 Mayıs  2018 Mükellef 

Soruları Cevaplayan SGK İST. İL MD. YARD. Murat ÖZDAMAR
TEŞVİKLERDEN  YARARLANMAK İÇİN İŞ-KUR A KAYIT ŞART !
E- BİLDİRGE ŞİFRELERİ İPTAL OLANLAR  YENİ E-BİLDİRGE ŞİFRELERİNİ GEREKİYORSA  ALABİLİRLER !!!
AKP Hükümetin son 1 senedir torba kanun ve KHK çıkardığı   yaptığı SGK mevzuat değişikliklerini ve istihdam teşviklerinden kimlerin yararlanacağı anlatan İstanbul SSK il Müdür Yardımcısı Murat ÖZDAMAR (foto sol başta) Teşviklerden yararlanmanın 1. şartı İş-Kur a müracat etmiş olunmasına bağlı ..Geriye doğru TEŞVİKLERDEN yararlanmak  4 ana esas üzerine kuruludur.   Mustafa SEZEN ehliyetsiz kişiler teşviklerden geriye dönük istifa etmek için çabalıyorlar ..Bunlara dur demelisiniz..ÖZDAMAR Biz uyarıyoruz sizleri işinize sahip çıkın SGK uygulamacıdır. Yasa yapan kurum değil

Oturum başkanlığını yapan  TMUD Disiplin Kurulu başkanı Sabri TÜMER (üsteki Foto ortada) GATA da tedavi olan Arif AYTOLUN rahatsızlığının maalesef 2 aydır sürdüğünü belirtip Bşk. Yard. Prof. Dr. Fatih YILMAZ Son çıkan 7143 sayılı yeni torba kanunla getirilen düzenleme ve borçların yeniden yapılandırılması hakkında kısa bilgi verecek dedi. TÜMER  Hükümetin Stratejik ve bölgesel farklılıkları giderme kalkındırmak için  son bir yılda  5510 sayılı Sk ve genel sağlık sigortası kanununda 4 madde, 4447 sayılıişsizlik sigortası kanununda 4,  4857 sayılı İş Kanununda 1,  5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme (ARGE) faaliyetlerinin  desteklenmesi kanununda 1 ve 5225 sayılı Kültür Yatırımları ve Girişimleri destekleme kanunun da 1 maddede önemli değişiklikler yapıldığına dikkat çekerek bu konularda sunumu için Murat ÖZDAMAR  SÖZ verdi...

ÖZDAMAR sunumundan sonra soru cevap bölümüne geçildi.  

ÖZDAMAR'ın Mükellef TV den izlemek için tıklayınız

Soru Cevap Bölümünü izlemek için tıklayınız

Soru – Mali Müşavir …Arslan UZUN ………
1- Vergi mükellefi olduğu halde 4b tescili yaptırmamış olanlar af kapsamında olamazlar mıydı? Bu insanlar borçlanıp emekli olabilirlerdi.
2- SGK’daki teşviklerden yanlış yapıldığında cezalı duruma düşmeye korkuyorlar.Sistemi daha basit hale getirmek mümkün mü?

Cevap- Murat Özdamar

1- Maalesef böyle bir düzenleme yok.
2- SGK ve Vergi bildirimleri kolay olsaydı Mali Müşavirlik, Yeminli Müşavirlik diye bir meslek olmazdı. Bir kısım teşvikler kendi içinde mukayeseyi gerektiriyor mesela bir işçi aynı anda birden fazla teşvik kapsamına girebiliyor. Burada mukayese yapabilmek için insan unsurunun devreye girmesi gerek. Bu alanda uzmanlaşma da kaçınılmaz. Hatalı bildirimlerin çok fazla müeyyidesi yok. Teşvikten faydalanmamanız gerektiği halde faydalanmışsanız SGK in fazla primi sizden geri alır. Bunu ceza olarak değerlendirmemelisiniz.

Soru – Abdülkadir Şahin

1- Teşviklerin sisteme girilmesi 1 Haziran’a kadar dediniz. Sürenin bitimine çok az kaldı. Ek ve iptal bildirgelerin hazırlanmasında yardımınız olacak mı?
2- Şifreleri donmuş olan firmalar var. Onlar nasıl faydalanacaklar?

Cevap- Murat Özdamar


1- XML dosyası oluşturarak göndermek suretiyle yararlanabilirsiniz.
2- E –Bildirge şifreniz iptal olmuşsa yeni e bildirge şifresi alacaksınız. Yeni E-Bildirge şifresi alırken, dediğimiz iz dediğimiz tarih atılmışsa  sistemden memur kaldıracak ve E-bildirge vermeniz gerekiyorsa eski şifre aktif hale gelecek. Bildirge vermeniz gerekmiyorsa yeni E-Bildirge şifresi verecekler ve yasal süresi içersinde aktivasyonu yapıp daha sonra hesaplamalarınızı yapıp kağıt ortamında geriye doğru bildirgeleri vereceksiniz.

Mustafa Sezen
11 tane saydığınız teşvik var 3 tane daha geldi 14 tane teşvik uygulaması var. Bu işin uzmanlık olduğunu belirttiniz Çok çetrefilli ve çok kapsamlı çalışmayı gerektiriyor bu sebeple uzman dahi yetişemiyor.Siz de bunu gördünüz ki yeni uygulamada bir program yaptınız.Bu programdan geçmişe dönük olarak faydalanabilecek miyiz?

Cevap – Murat Özdamar
Potansiyel teşvik uygulaması, yeni işe alınacak personelin hangi teşvik kapsamına girebileceğini gösteren, işe girerken aktivasyonu yaparak sizi yönlendiren bir program.

Mustafa Sezen
Şu an geriye doğru teşviklerden yararlandırma konusunda piyasada çalışma yapanlar var. % 20 ler, % 30 lar teklif ediyorlar. Çoğu Mali Müşavir arkadaşımızın işini etkileyecek unsurlar var.Kurumun bu işe el atmasını öneriyoruz.Piyasada sınırsızca saldırı var, süre olarak iki hafta var ve daha siz genelgeyi çıkarmadınız.

Cevap- Murat Özdamar
Ben her fırsatta sizleri uyardım işinize sahip çıkın vekaleti alan müşavir ve danışmalık gibi teşvikleri becerip çıkartıyor Kanunları SGK yapmıyor Çalışma Bakanlığı ve İş-Kur yapıyor biz uygulamacıyız..Bizim görevimiz bilgilendirmek ve uyarmak uygulamak..Bu çalışmayı yapmak için genelgeyi beklemenize gerek yok. Bu çalışma elinizde olursa çok rahat verirsiniz. Bir günlük bir çalışma. Yapacak bir şey yok, benim elimde olsa dükkan sizin. O dolaşan kişilerin yapacağı hizmet sizin yapacağınız hizmetin çok gerisinde kalacak. O çalışmayı yapanlar çalışanların bir diploması yoktur mantığı üzerinden bir program oluşturmuşlar. Oysa çalışanların diplomasının olması teşvik süresini artırıyor. Bunun çözümü meslek mensuplarının yasaya uygun biçimde durumu değerlendirip, aktivasyonlarını  süresi içinde yaparak  kişiyi sisteme tanımlamasıdır...

Geriye doğru yararlanmak 4 ana esas üzerine kuruludur.

1- Teşvik kapsamına hangi sigortalı giriyor? Bunu aktivasyon esnasında
öğreniyorsunuz.
2- Hangi dönemler içinde teşvik kapsamında? Bunu da aktivasyonu yaptığında öğreniyorsunuz
3- İlgili işçinin teşviki bir ortalama üzerinden gider.Bunun da aktivasyonunu yaptığınız zaman sistem veriyor.
4- Geçmişte o sigortalı için bildirgeyi verdiğimizde kaç kişiyi sigortalı olarak bildirmişsiniz? Bunu da e-bildirge şifresi ile sisteme girdiğinizde görüyorsunuz. Sonra o işçi ile o ortalamayı mukayese ediyorsunıuz.Bu işçi bu ortalamaya ilave mi değil mi? İlave ise teşvik kapsamında diyorsunuz. 150-200 kişiden oluşan bir işletmede bu teşviklerden yararlandırmak için 2-3 saat yeterlidir.

Soru- TMUD Başkan Yardımcısı Fatih Yılmaz

1- Yabancı uyruklu kişi istihdam edilirse teşvik kapsamına giriyor mu?
2- Yeni kurulan şirketler teşvikten yararlanabiliyor mu?

Cevap- Murat Özdamar
7103 Sayılı teşviklerden yararlanmak için işkur’a kayıt zorunluluğu var. Yabancı uyruklu lar işkur’a kayıt olamadıkları için bu kanundaki teşviklerden faydalanamazlar. 2020 yılına kadar sürecek 6111 Sayılı Kanun teşvikinden 18-29 yaş arasındaki erkek eleman 24 ay, 18 yaşından büyük kadın eleman 24 ay teşvikten faydalanabilir. Ayrıca engelli ve Ar-Ge teşviklerinden yararlanmaları da mümkündür.

 

Toplantının sonunda TÜMER Haziran sonuna kadar TMUD faaliyetleri haksında bilgiler verdi...Fatih YILMAZ Kasım 2018 de Sidneyde yapılacak  17 nci Dünya Muhasebe Kongresi katılmak isteyenlere kongre süre ve oteller için  TMUD müracat etmelerini duyurdu.. Mükellef TV de tık