Yıl:40  Sayı: 389 Mayıs  2019 Mükellef 

SİYASAL GERGİNLİKLERİMİZİN  YANSIDIĞI İSMMMO 24. GN. KURULU YAŞANDI 

 İSMMMO 24. GN. KURULU YAPILDI
 

44 bin aşkın üyesi ile  Türkiye nin en büyük AKADEMİK meslek odası , TÜRMOB un lokomotifi,  İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) nın 24 ncü Seçimli Olağan genel kurulunun  11-12 Mayıs 2019 tarihinde Lütfü Kırdar kongre sarayında. tamamlandı.

 Genel kurulun 1. günün de yaşananlar  ülkemizin içinde bulunduğu siyasi gerginliklerin, kutuplaştırma ötekileştirmenin, politikalarının, dünyadaki ticaret savaşlarının etkisi ve ülkemizde orta direğin aleyhine bozulan ekonomik olayların fotoğrafıydı.
   
İSMMMO 24 OLAĞAN GN KURULUNUN 1. GÜNÜNDE. SUNUMLARI oda Yönt. Kur. Sekr. Orhan SARIGENE yaptı. Siyasi iktidara yakınların ekseriyetle yer aldığı  Meslekte Birlik Gurubu (MBG ) nun E.Yüksel KAHVECİ ve Fuat ÇİFTÇİ  nin önerdikleri Salih ÇAKIR başkanlığında  Divan heyeti listesi  ile  Demokrat Kanattan  Yahya ARIKAN, Turgay KANARYA, Dr. Erol ÇELEN ve Hamdi BALCI nın önerdiği; Ziya DİSANLI Divan Başkanlığında Saadet GENÇOĞLU, Mustafa ÖZDEN, ve Kenan UĞUR DİVAN heyeti oylandı bariz farkla DİSANLI. HEYETİNİN KAZANIĞINI Gn. Kurulu izleyicileri karar verdi MB bloğunun itirazları kabul görmedi.

İSMMMO BAŞKANI YÜCEL  'AKDEMİR 'MESLEĞİMİZİ  ÇOK ETKİLEYEN  TEKNOLOJİ VE ÖZELLİKLE ÜLKEMİZDE  GÜNDEME GELEN UZMANLIK ALANLARIDIR ..!!!' MükellefTV den izlemek için tık


TÜRMOB GN. BAŞKANI  Masis YONTAN
ALGICILARA KANMAYIN ZORUNLU EĞİTİMLER ÜCRETSİZ OLACAK ! MükellefTV de


MMMB GN. BŞK.  Mahmut ŞAHİN
 'SORUNLARIMIZIN  3568  KAYNAKLI... diyerek  Önerilerini sıraladı  MükellefTV de  44 bin aşkın üyesi ile  Türkiye nin en büyük AKADEMİK meslek odası , TÜRMOB un lokomotifi,  İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) nın 24 ncü Seçimli Olağan genel kurulunun  11-12 Mayıs 2019 tarihinde Lütfü Kırdar kongre sarayında. tamamlandı.

 Genel kurulun 1. günün de yaşananlar  ülkemizin içinde bulunduğu siyasi gerginliklerin, kutuplaştırma ötekileştirmenin, politikalarının, dünyadaki ticaret savaşlarının etkisi ve ülkemizde orta direğin aleyhine bozulan ekonomik olayların fotoğrafıydı.

İSMMMO 24 OLAĞAN GN KURULUNUN 1. GÜNÜNDE. SUNUMLARI oda Yönt. Kur. Sekr. Orhan SARIGENE yaptı. Siyasi iktidara yakınların ekseriyetle yer aldığı  Meslekte Birlik Gurubu (MBG ) nun E.Yüksel KAHVECİ ve Fuat ÇİFTÇİ  nin önerdikleri Salih ÇAKIR başkanlığında  Divan heyeti listesi  ile  Demokrat Kanattan  Yahya ARIKAN, Turgay KANARYA, Dr. Erol ÇELEN ve Hamdi BALCI nın önerdiği; Ziya DİSANLI Divan Başkanlığında Saadet GENÇOĞLU, Mustafa ÖZDEN, ve Kenan UĞUR DİVAN heyeti oylandı bariz farkla DİSANLI. HEYETİNİN KAZANIĞINI Gn. Kurulu izleyicileri karar verdi MB bloğunun itirazları kabul görmedi.  divan oluşumunu  başkan ZİYA DİSANLI  açılış  konuşması nı ve oda faaliyetlerinin ve hedeflerinin kısa film gösterimini  Mükellef TV den izlemek için tıklayınız

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan genel kurulda Divan başkanı Ziya DİSANLI Güvene teşekkür etti ' ürettiğinden daha çok tüketen bir ekonomik yapı işsizlik borçlanma dışa bağımlılık her türlü yoksulluk ve yolsuzluklar, Eğitimdeki eşitsizlik Fetö parmağı günlük yaşamımızın bir parçası olmuştur açıklamalarını yatı. ESAS SORUNUN bunları çözmek için siyasi bir iradenin olmayışına vurgu yaparak.ulusal meselelerde siyasi partiler arası gerekli diyalog ve konsensüs kurulamıyor dedi. Biz Mali Müşavirler sadece seçimler için burda değiliz. Genel kurulumuzun  sorunlarımızın kaynağı ekonomik hayatımızın iyileştirilmesine de görüş öneri ve katkı sunmasını temenni ediyorum diyince divanı kaybedenlerce siyaset yapma tepkileri bağrışmaları.... ve DİSANLI nın  sizlerin desteği ile bizlere yaraşır bir genel kurul yayacağız. Yaşasın Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyeti. Yaşasın Mali Müşavirler Odamız ve Mali Müşavirlerin dayanışması salon alkışa boğuldu. DİSANLI genel kurul gündemini onaylattı ve Saygı duruşu istiklal marşı ardından oda faaliyetlerinin anlatıldığı kısa film  gösterisi  genel kurul başladı.  Mükellef TV den izlemek için TIKLAYINIZ  

Yücel AKDEMİR
İSMMMO Başkanı


 Seçimden önce ÇDMBG tekrar başkanlığının açıklandığı şubat ayında  ayında
 sormuştuk 7-8 gurup bun seçimlere gireceği söyleniyor. Özellikle ÇDMBG ayrılanlar  gruplar kurdular  seçim için ne düşünüyorsunuz Yönetimdeki 6 yı  7 ye çıkarırmısınız. AKDEMİR hepsi bizim arkadaşlarımız bu bir yarış gördüğününüz  gibi toplantımıza 900 kişi önder kadrolar katıldı. Gurubumuz iyi çalıştı. 7 yi zorlarız.  3. kez galip çıkacağız demişti. 

AKDEMİR GN. KUR. açılış konuşmasına Dünyanın en eski en saygın Akademik  mesleklerinden birinin üyeleriyiz hepimiz bu mesleği ve bu ükeyi çok seviyoruz  hiç bir arkadaşımın bir diğerini yuhalamasını doğru bulmuyorum. Lütfen bunu yapmayalım bu< bize yakışmıyor ricası ile başladı.

AKDEMİR geride bıraktığımız üç yılda gerek mesleğimiz ve ülkemiz adına yoğun bir gündemle karşı karşıyaydık. En önemli olay 15 Temmuz 2016 da yaşanan darbe girişimiydi.Odamız ve üyelerimiz darbe girişimine karşı olduk. Her türlü darbe girişimini lanetliyorum.

Son üç yılda başta Beşiktaş-Bursaspor maçında. Daha sonra ortaköyde bir mekanda ciddi terör saldırıları oldu onlarca vatandaşı kaybettik dileğimiz bu tarz olayları bu güzel ülkede yaşamak yaşamamaktır. Başta güvenlik güçleri olmak üzre tetör olaylarında ölenlere ALLAH tan rahmet diliyor saygı ile anıyorum  dedi... Ankara ve Çorludaki Tren kazalarına atıf yapan AKDEMİR dileğimiz sorumluların görevlerinin tam yapması ve bu üzücü olayların bir daha yaşanmamasıdır. dedi.

Son 3 yılda referandum dahil Cumuhurbaşkanlığı ve yerel seçimler olmak üzre 3 seçim yaşadığımızı açıklayan AKDEMİR kısacası seçim derdinden kurtulup bir türlü geçim derdine koşamaz haldeyiz. 

AKDEMİR dünyadaki emperyalist kurgunun devam ettiğine vurgu yaparak dünyadaki ve TÜRKİYE 'deki ekonomik krizlerin 3-4 yılda birden günlüğe dönmüştür. Gelişmekte olan bizim gibi ülkeler ise en çok etkilenenler. açıklaması ile genel  durum değerlendirmesini tamamladı. 

AKDEMİR Mesleğimizi  çok etkileyen 2 temel değişim var 1.teknoloji 2. özellikle ülkemizde gündeme gelen Uzmanlık alanlar,;Bizim çalışmalarımızı yönlendirendiriyor. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz.
 

 Teknolojik olarak SSK bağkur birleştirilmesi, Teşvikler, E uygulamaların  Defter beyan sitemleri sık yapılan güncellemeler başlıca yoğunlaştığımız konulardır. Uygulama da ve eğitimlerde nefes alamadık. dedi.

Uzmanlık alanlarında ise bilirkişilik uzlaştırıcılık, konkordato  iflas ertelemesi gibi yeni alanlar la tanıştık. Aldığımız eğitim yetkileri ile arkadaşlarımızı eğitip yardımcı sertifikalarını verdik yardımcı olmaya da devam edeceğiz. açıklamasını yaptı.

2018 yılında KGK zorunlu eğitimlerinin başladığına dikkat çeken AKDEMİR Aldığımız eğitim verme yetki çerçevesinde de diğer kurumlarında katkıları ile 2018 in zorunlu eğitimlerini başarı ile tamamladık dedi.Sosyal sorumluluk çerçevesinde deprem bölgelerinde  Köy okullarında bulunmak ve yardım etmekten çevreye duyarlı girişimlerde bulunmaktan geri durmadık... İstanbul'un çeşitli semtlerine hep birlikte ağaç diktik.Meslektaşlar olarak oda olarak hayatın her alanında olmaya çalıştık.Bu senenin ayrı bir anlamı var Cumhuriyetimizin kuruluşunun başlangıcı ATATÜRK ün Samsun'a çıkışının 100 üncü odamızın kuruluşunun da 30. yılındayız. 30 yıldır kimseyi dünya görüşüne bakmadık. İnançlarını kökenlerini araştırmadık İSMO nun kapısından giren tüm meslektaşlarımıza sevgi ve saygı ile yaklaştık. Sadece ve sadece her yerde ifade ediyorum Cumhuriyetten Demokrasiden hukuktan, ve ATATÜRK ün bize bıraktığı değerlerden yana taraf olduk olmaya da devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle genel kurulumuzun mesleğimize ve ülkemize faydalı olmasını dilerim diyerek sözlerini tamamladı. Başkan Yücel AKDEMİR 'in Genel Kurul açılış konuşmalarını Mükellef TV den izlemek için tıklayınız...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Masis YONTAN
TÜRMOB GENEL BAŞKANI 

Önemli günleri emeğei geçenleri kutlayarak söze başlayan TÜRMOB Başkanı Masis YONTAN  DEVLETİN RESMİ KURUMU TUİK E GÖRE Enf.%19,5  ancak piyasa gerçekleri örtüşmediği vurgusunu yaptı. Teşvik mevzuatı çok karıştı çok teşvik teşviki öldürdü.İçinden çıkılamaz hal aldı. Teşvik ve istisnalar özellikli firmalara verilmeli. dedi. Açıklanan işsizlik rakamlarının da doğruyu yansıtmadığ vurgusu yapan YONTAN 32 milyon çalışmaya hazır nufusumuzun 27 Milyonu iş bulabiliyor.dedi

YONTAN 448,5 Milyar dolar dış borç var bu YIL 173,5 milyar dolar dış borç ödenecek Ocak itibarı ile açık 22 milyar dolar cari açık 22 milyar dolar ülke olarak üretmiyor fason iş yapıyoruz kendi kendimize yeter bir ülke iken saman ithal eder duruma geldik açıklamalarını yaptı.

89 Milyon ülkede GV mükellefi 6 milyon civarında %6 lara tekabul ediyor 11 milyon vergi mükellefimiz var hesabı Kurumlar ayrı Muhtasar,KDV ayrı hesaplarsanız olur. kendi kendimizi kandırıyoruz şeklinde açıklamalar yapan YONTAN. Ülke olarak üretemediğimiz için yeterince vergi de toplayamıyoruz. Paramızın değeri düşüyor.diyerek İthalat ve ihracat farkını lehimize döndüremediğimiz şekilde  kaliteli üretim yapamadıkça borç ve cari açık bitmez.

Meslek içi zorunlu eğitimler  paralı olacağı söyleniyor olmayacak  KGK görüşüyoruz  çakışan eğitimlerimiz birbirinden sayılacak. açıklamalarını yapan TÜRMOB odalar olarak dünyadaki gelişmeleri takip edip mesleğimizde eğitime önem veriyoruz diyerek muhasebe mesleği derin bilgi ister 2 hamle öteyi görebilmeyi gerektirir eğitimlere derinlik kazandıracaklarının altını çizdi. Esas sorununda ülkemizde güven endeksinin düşük olması.İnsanların birbirine güvenini kalmaması ülkemizin güven endeksinin düşük olmasıdır dedi. YONTAN Birbirimizi eleştirelim ancak Medya da her yerde algı sihirbazlarına kanmayalım. Ülkemize Muhasebe mesleğine İFAC  genel kurulun hayırlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.  Gn. Başkan Masis YONTAN konuşmalarını Mükellef TV den izlemek için tıklayınız.

ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI MUAMMER KESKİN  23 HAZİRAN' DA HER ŞEY DAHA GÜZEL OLACAK !

 Ev sahibi CHP büyük farkla  ŞİŞLİ  belediye başkanlığını kazanan 90 yıllarda 3 dönem İSMMO  yöneticilik yapmış  Muammer KESKİN  Ramazan ve Anneler gününü kutlayarak içinizden biriyim.kurumsal çalışmaya örgütlülüğe önem vererek bugünlere geldim  belediye başkanıyım. Kurumsal paylaşımcı bir çalışma düzeni önerdi.

30 yılda çok başarılar elde edildiğini ama önemli eksiklerinde olduğunun altını çizen KESKİN muhasebe dünyanın en eski mesleği insanlık var oldukçada muhasebecilik var olacaktır. Güzel kamu yararı olan bir meslektir.geldiğimiz noktada sıkıntılarımız çok. Teknolojik gelişmelerinde ötesinde bilgi çağını yaşıyoruz. mesleğin yeniden yapılanmasını biz konuşamaz isek hepimize geçmiş olsun. Bu ne demektir deminde söylediğim gibi yetenekleriniz ne olursa olsun tek başına başarılı olmamız mümkün değil. Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılardan birlikte kurtulmanın yolu bizlerin bir arada olması ve kurumsallaşmamızdır. dedi.

KESKİN siyaset için değil konuğumuzsunuz ŞİŞLİ gece nufusu 274 bin gündüz nufusu ise 4-5 milyon arasında değişen İstanbul un en önemli ilçesidir muhasebecileriz 5 milyon nufustan 1 liralık katma değer üretseniz dünya para ama Beylikdüzü ve Kadıköy hariç birçok belediyemiz maalesef ŞİŞLİ de dahil.37 belediyemiz borç batağı içerisinde..Sayın Cumhurbaşkanımız Şişli nin zengin muhiti olduğunu söylemiştir ancak geri bırakılmış bir çok mahallede açlık sınırı ile yaşayanlar var benim görevim o yoksullukla mücadele etmektir.. Kendilerini var etmek adına demokratik anlayıştan uzak siyaset yapanlar  maalesef İstanbul seçimlerini 23 Hazirana ertelemişlerdir, Yirmi dört haziranda herşey daha güzel olacak diyerek sözlerini tamamladı. Muammer KESKİN genel kurul konuşmasını MükellefTV den izlemek için tıklayınız

Protokol 'da konuşan Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Birliği (MMMB) Genel Başkanı Mahmut ŞAHİN ;
1989 tarihinde yürürlüğe giren 3568 sayılı meslek yasasının öncesinde derneğin rolünü anlattı. ŞAHİN TEKRAR TEKRAR SÖYLÜYORUZ.. sorunlarımızın kaynağı günün koşullarına göre  reform niteliğinde 30 yıldır yenilenmeyen 3568 sayılı meslek yasamızdır.  Dedi  Çalışmaların tamamlanıp TBMM taşınmasını önerdi. Meslek mensuplarının tek tek kamu dan taleplerini dile getirdi.
Mahmut ŞAHİN nin konuşmalarını izlemek için tıklayınız

VE GENEL KURLA GEÇİLDİ

Divan Başkan Yard. Saadet GENÇOĞLU  Konukları ve adayları tanıttı  MükellefTV den izlemek için Tık

 

GURUPLARIN 1. SIRA ADAYLARININ KONUŞMASI

Meslekte Birlik Gurubu Liste başı Ethem Yüksel KAHVECİ'nin  ortamı iyice geren konuşması.. MükellefTV

ÇDMBG  Yahya ARIKAN nın konuşması 1. sıra adayı Başkan Yücel AKDEMİR eleştirilere  TEK TEK CEVAP VERDİ  Mükellef TV

Haber yüklemesi devam edecek  ...(genel kurulun tüm  videolar yayında  isteyenler  Youtube den MükellefTV aratarak bulup izleyebelir) aşağıdaki link de TV kanalımıza ulaşabilirsiniz

https://www.youtube.com/channel/UCbZ-Hpd1vhnFcQZuMMzXkKA/videos?view_as=subscriber