Yıl:40  Sayı: 401 Nisan 2021 Mükellef 

KRİPTO VURGUNUDA ETAPLAR  YASAL BOŞLUKLAR VE ÖNERMELER  DOSYASI ..

HMB Lütfü ELVAN

' MASAK ile Suç Gelirlerinin Aklanmaması Mücadelesi Veriyoruz

Savcılık soruşturma başlatmadan Thodex  (Kripto güya para ) TÜRKİYE Kurucu ortağı Faruk Fatih ÖZER yurt dışına çıkmadan:

DAMAT Berat ALBAYRAK' ın yerine getirelin   Yeni Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfü ELVAN 1 NİSAN 2021 yaptığı Basın açıklamasında suç gelirlerinin aklanmasını önlemeye çalşıyoruz dedi...

Gazeteniz Mükellef in açıklaması
1 Nisan 2021 yapılan bu açıklamaya rağmen neden geç hareket edildiği...Merkez bankasının son anda ÖZER yurt dışına gittikten sonra ödeme aracı değildir Kıymetli kağıttır şeklinde açıklamaları  Kamunun ve bizimde kafamızı karıştırılmıştır...! ayrıca Cumhuriyet Savcılığının da geç hareket etmesi sistemin ağır işlediğine -işletildiğine ve aksaklığına işarettir..


Maliye Bakanlığının basın açıklaması için tıklayınız
 İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın

Thodex Hakkındaki Basın Açıklaması

T.C.
İSTANBUL ANADOLU
CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI
Medya İletişim Bürosu

Konu: Thodex hk.

BASIN AÇIKLAMASI

Thodex adı verilen kripto para borsasında gerçekleşen ve çok sayıda vatandaşın mağduriyetine yol açtığı iddia edilen olaylarla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmış olup, adı geçen sistem kapsamında gerçekleşip suç teşkil eden tüm eylemlerin tespiti ve failler hakkında yasal gereğine tevessül edilmesi amacıyla gereken araştırmalar titizlikle sürdürülmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 22/04/2021 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığ

 

Serkan K. adlı Thodex ten 160 bin kripto para aldığını söyleyerek Faruk Fatih Özer tutuklanmasını talebinde bulundu  Thodex şirketinin kurucusu olduğu iddia edilen ÖZER ve şirket yetkililerinin basında çıkan haberler göre 2 Milyar dolar piyasayı dolandırdıkları, THODEX in hesaplarıma Mali Suçlar Araştırma Koordinasyon Kurulu ( MASAK ) el koyduğu ileri sürülmektedir..

---------------------------------------------------------------------

Kaynak Milliyet Web

Türkiye bunu konuşuyor! Thodex’ten ilk açıklama
Sabah saatlerinde gündeme bomba gibi düşen kripto para piyasasında vurgun haberinin ardından mağdurlar savcılığa suç duyurusunda bulunmaya başladı. Thodex’ten 160 bin lira değerinde kripto para aldığını belirten Serkan K., şirket bünyesindeki yetkililerin de soruşturulmasını talep ederek, Faruk Fatih Özer’in tutuklanmasını talep etti. Öte yanda Thodex tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Ayrıca MASAK, kripto para borsası Thodex'in Türkiye'deki finansal kuruluşlar nezdinde ki hesaplarına dün itibariyle bloke koydu.
Damla Güler/milliyet.com.tr
• 22 Nisan 2021 - 17:31
• Son Güncelleme: 22 Nisan 2021 - 21:28
1
Kripto para borsası Thodex şirketinin sahibi Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarlık bir vurgun yaparak yurtdışına kaçtığı iddiaları sabah saatleri itibariyle gündeme bomba gibi düştü.
2

Çıkan haberlerin ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı bir açıklama yaparak şirket hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Thodex üzerinden kripto para işlemi yapan bir kısım kullanıcı iddialara inanmazken, birçok kullanıcı da Faruk Fatih Özer hakkında suç duyurusunda bulundu.


3“ŞİRKETİN WEB SİTESİNİ DE KAPATIP KAÇTI”
“ŞİRKETİN WEB SİTESİNİ DE KAPATIP KAÇTI”
Suç duyurusunda bulunanlardan biri de Bursa’da yaşayan Serkan K. oldu. Avukatı Sinan Keskin aracılığıyla Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe veren K., Faruk Fatih Özer’den şikayetçi oldu.
4
Verilen dilekçede Serkan K.’nin Thodex şirketinden 160 bin lira kripto para aldığı belirtildi. Şirket sahibi Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 400 bin kişiden yatırım amacıyla aldığı 2 milyar dolar tutarındaki parayla yurtdışına kaçtığı anlatılan dilekçede, “Ayrıca Twitter ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarını ve yatırımcıların işlem yaptığı şirkete ait web sitesini de kapatmıştır. Şirketin olduğu adreste ise hali hazırda hiçbir yetkili bulunmamaktandır” denildi.


Bursa SMMM Odası Başkanı  Doğan YILMAZ
Kripto para piyasasını görmezden gelmek çözüm değil! "
YATIRIMCIYI KORUMAK İÇİN YASAL DÜZENLEME ŞART! TIK"
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Başkanı Doğan Yılmaz, kripto para piyasasına ilişkin görüşlerini paylaştı. “Dünyada en çok kripto para kullanan ülkeler arasında Türkiye 3 milyon civarı kripto para kullanıcısı ile dünya sıralamasında dördüncü, Avrupa ülkeleri arasında ise ilk ...
 sırada yer alıyor. Türkiye'de günlük işlem hacminin 2,5 milyar doları aştığı belirtilen kripto paralar, tüm dünyada on milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor” diyen Doğan Yılmaz, şunları söyledi: “Özellikle sert yükseliş ve düşüşlerin yaşandığı kripto para piyasası, kısa sürede büyük kârlar elde etmek isteyen yatırımcıları kendisine çekerken, öte yandan da dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de maalesef ki kripto paraların vergilendirilmesi, muhasebe kayıtlarının nasıl tutulacağı ve benzeri birçok konu tam olarak netlik kazanmış değil. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yaptığı açıklama ile Bitcoin ve benzeri kripto paraların, resmi ve özel bir kuruluş tarafından ihraç edilmemesi nedeniyle 6493 sayılı Kanun kapsamındaki ‘elektronik para’ tanımı içinde yer almadığını ve bu nedenle kendi gözetim ve denetimine tabi olmadığını teyit etmiş, kripto para alım satımında ortaya çıkabilecek siber güvenlik ve suistimal risklerine karşı kullanıcıları uyarmıştı. Mağduriyetlerin yaşanmaması için kripto finansal varlıkların edinimi, alım, satım ve devir işlemlerinde yasal ve hukuki altyapının bir an önce düzenlenmesi şart!”

“GÖRMEZDEN GELMEK ÇÖZÜM DEĞİL”
Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortada bir gerçeklik var. Bu gerçekliği reddetmek ya da görmezden gelmek çözüm değil. Kabul edip, adaptasyonunu sağlamak ve ekonomiye en verimli olacak stratejik şekilde yasal zeminini düzenlemek gerekiyor. Kripto para piyasalarının da tıpkı diğer piyasalar gibi yatırımcının haklarını koruyacak şekilde yasal denetime tabi olması ve yapılacak yasal düzenlemeler; piyasalarda kriptonun benimsenmesine önayak olacaktır. Bu sayede hem aktif kullanıcı sayısı hem de işlem hacmi büyüyecek, Türkiye kripto pazarının değeri artacaktır.”

“YÜKSEK VERGİ İLGİYİ DÜŞÜREBİLİR”
Oluşturulacak yasal zemin ve beraberinde yatırımcı haklarının korunması ile pek çok yeni yatırımcının da kripto para piyasalarına geçeceğini söyleyen BSMMMO Başkanı Yılmaz, “Bu çerçevede, yasal ve hukuki düzenlemenin bir an önce oluşturulması gerekirken hazırlanacak düzenlemenin de yatırımcıları bir yandan koruyucu ve kollayıcı, diğer yandan da teşvik edici bir dengede olması gerekiyor. Kripto para alım-satımına yüksek vergi konması, yatırımcıların kripto para piyasasına olan yoğun ilgisini zayıflatabilir. Yanlış bir vergi düzenlemesi olursa bu durum bir anda milyarlarca lira likit parayı yabancı borsalara kaçırabilir” dedi. 
22-04-2021

Ankara SMMM Odası Başkanı Turgut BAHADIR

BORSA İŞLETMECİ VE ARACI KURUMLARIN

SORUMLULUKLARI YENİ DEN DÜZENLENMELİ


 DİJİTAL VARLIKLAR
Blokzincir teknolojisine dayalı, merkeziyetsiz dijital varlıkların, yaygın ismi ile kripto paraların, sayısı hızla artmakta, günümüzde 5.000’in üzerinde kripto para çeşidi olduğu söylenmektedir. Özellikle uluslararası finansal piyasalardaki düşük faiz ortamı, fonların alternatif alanlara kaymasına neden olmakta, kripto para olarak adlandırılan dijital varlıklardaki hızlı fiyat artışları da fonların bu piyasaya kaymasına ve işlem hacminin sürekli artmasına sebebiyet vermektedir. Nitekim bazı dijital varlıkların fiyatının bir hafta, hatta birkaç gün içinde iki kattan fazla artığı durumlara son zamanlarda çokça rastlanmaktadır. Söz konusu fiyat hareketleri dijital varlıkların cazibesinin ve dolayısıyla dijital varlıklara olan talebin sürekli olarak artmasını sağlamaktadır.Dünya olduğu gibi Ülkemizde de dijital varlıklara olan talep hızla artmaktadır.

Dijital varlıkların alım satımı genellikle “kripto para borsası” olarak adlandırılan işlem platformları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Dijital varlıkların el değiştirmesi oldukça kolay olmakla birlikte, dijital varlığın gerçek paraya çevrilmesi durumunda gerçek paranın transferinin dijital varlık ile aynı kanaldan gerçekleşmiyor olması dijital varlık alım satımını iki aşamalı bir süreç haline getirmekte, borsalar üzerinden pratik ve hızlı işlem yapılabilmesi nedeniyle de borsa platformları tercih edilmektedir.

Borsa platformları, müşterileri adına dijital varlık zincirlerinde işlem yapmaktadır ve dijital varlık zincirleri nezdine işleme konu varlıkların mülkiyeti/kullanım hakkı borsa platformlarına aittir. Borsa platformları bu işleyiş nedeniyle müşterileri tarafından kendilerine teslim edilen fonların koruma ve gözetim yükümlülüğünü üzerine almaktadır. Bu koruma ve gözetim yükümlülüğünün borsa platformu tarafından kötüye kullanımı durumunda ortaya çıkacak olan mağduriyetin geniş kitlelere tesir etmesi her zaman ihtimal dahilindedir.Nitekim Ülkemizde en son yaşanan olaylar, bu alandaki potansiyel mağduriyetin bir prototipi olarak,durumun vehametini gözler önüne sermektedir.

Ülkemizde dijital varlık borsası işletmenin genel geçer ticari kurallar dışında herhangi bir teknik şartı bulunmamaktadır. Dijital varlık piyasasına yönelimin arttığı bir ortamda, bu alanda tasarruf edilen fonların korunması ve tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin güvence altına alınması zarureti ortada iken, dijital varlık borsası işletmenin herhangi bir teknik şarta bağlanmamış olması kabul edilemez bir durumdur.

Bu nedenle dijital varlık piyasasında tasarruf edilen fonlar ile fon sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması için kamu otoritesi tarafından genel geçer ticari kuralların yanında ilave finansal kurallar getirilerek borsa işletme faaliyetinin izne tabi tutulması, asgari sermaye şartı başta olmak üzere borsa işletmecisi olarak faaliyette bulunmak isteyenler için ilave teknik şartlar getirilmesi yaşanacak muhtemel mağduriyetlerin önüne geçebilecek yegane çözümdür.

 

Ana Sayfaya Dön